جشنواره گای فاکس در لندن

29 خرداد ، 1398
وقت سفر
جشنواره ها
0 کامنت

جشنواره شبانه گای فاکس که درسرتاسر کشور انگلستان مخصوصا شهر لندن برگزار می شود. با نام جشن آتش بازی نیز معرفی می شود. این جشنواره در ماه نوامبر برگزار می شود. با وقت سفر همراه شوید تا با این جشنواره بیشتر آشنا شوید.

معرفی جشنواره گای فاکس

جشنواره گای فاکس | Guy Fawkes Day جشنواره ای زمستانی است که در کشور انگلستان در شهر لندن برگزار می شود. این جشن با نام جشن آتش بازی و آتش سوزی نیز معرفی شده و هر سال بعد از ظهر پنجم ماه نوامبر و در زمان تاریکی هوا در سرتاسر کشور انگلستان برگزار می شود.

جشنواره گای فاکس , وقت سفر

این جشنواره در ماه های سرد سال در ماه نوامبر برگزار می شود. همه مردم و مخصوصا کودکان دوست دارند که در این روز لباس های گرم و پلیور بپوشند. کلاه های بافتنی و روسری های گرم به سر کنند و در دور آتش برافروخته جمع شوند و هنگامی که در حال تماشای آتش بازی هستند، دستان خود را گرم می کنند. 

در شهر لندن مراسم آتش بازی بسیار باشکوهی در کاخ الکساندر میزبان جشنواره آتش بازی بوده و در هر لحظه شعله های آتش بازی زیبایی فضای تاریک شهر را روشن می کنند. در ادامه مراسمات جشن شبانه گای فاکس لندن پیاده روی باشکوهی همراه با موسیقی و نوشیدنی های داغ برگزار می شود.

جشنواره گای فاکس , وقت سفر

برای دیدن یکی از بهترین مراسمات و آتش بازی ها می توانید به پارک باترسی Battersea Park در کنار رودخانه تامز the River Thames یا لامبس Lambeth بروید. هر ساله در این مکان ها جشن را به گونه ای متفاوت برگزار می کنند. در شب آتش بازی گای فاکس بیشتر شیرینی ها سرو می شوند.

این جشن در اصل یک اتفاق و جشن خانوادگی است که در آن غذاهای گرم مانند انواع سوپ ها، سیب زمینی تنوری و برگر خورده می شود. شکلات های تافی سیب در این روز بسیار پرطرفدار هستند و در بین جمعیت پخش می شوند. همچنین در شهرهایی مانند یورکشایر Yorkshire و لانکاشایر Lancashire نوعی کیک زنجبیلی پخته می شود که پارکین نام دارد و بر روی آن شیره و شربت ریخته می شود و پخت آن جزو سنت بسیاری از خانواده ها شده است.

جشنواره گای فاکس , وقت سفر

تاریخچه جشنواره گای فاکس

جشنواره گای فاکس یادآور شکست حمله مسلحانه با باروت در تاریخ ۵ نوامبر ۱۶۰۵ است. در این تاریخ، گروهی از خیانتکاران کاتولیک نقشه ریختند تا پارلمان انگلستان را منفجر کنند و پادشاه پروتستان وقت یعنی پادشاه جیمز اول را به قتل برسانند. هر چند نقشه این توطئه توسط شخصی به نام Robert Catesby ریخته شد و بسیاری از افراد خیانتکار دیگر در آن دست داشتند، با این حال تنها نام گای فاکس در یادها باقی ماند و سمبل بدطینت و بدذات این جشنواره شد.

در تاریخ نام ۱۳ مرد جوان در این گروه عنوان شده است. در روز توطئه، گای فاکس کسی بود که با ۳۶ بشکه باروت در زیرزمین و اتاق های زیرین خانه بزرگان the House of Lords دستگیر شد. شخصیتی تمثیلی از او در جشن شبانه گای فاکس لندن که کلاهی سیاه و بلند بر سر دارد، سوزانده می شود.

جشنواره گای فاکس , وقت سفر

در این نقشه در نهایت بسیاری از افرادی که در آن دست داشتند و خیانتکار محسوب می شدند، دستگیر و مجبور به اعتراف شدند. این افراد را به دار آویختند و در نهایت جنازه هایشان را از چهار گوشه برج لندن برای اینکه درس عبرتی برای دیگر خیانتکاران باشند، آویزان کردند.

گای فاکس در حقیقت خود را از چنین مجازات و شکنجه ای رهانید. چرا که همان ابتدا کشته شد. شب گای فاکس هر ساله و هنوز جشن گرفته می شود تا یادآور این روز باشد. روزی که نقشه پودرهای باروت با موفقیت کشف شد ولی با این وجود، باعث تغییر دوره ای از تاریخ بریتانیا شد.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0