جشنواره ماسک سورا در بلغارستان

22 خرداد ، 1398
وقت سفر
جشنواره ها
0 کامنت

جشنواره ماسک سورا یکی از غنی ترین نمونه جشن های فرهنگی بلغارستان، جشنواره بالماسکه سورا است .این جشنواره محبوب و شاد در شهر پرنیک بلغارستان برگزار می شود و سالانه علاقمندان بسیار زیادی در آن شرکت میکنند . با وقت سفر همراه شوید تا با این جشنواره بیشتر آشنا شوید.

معرفی جشنواره ماسک سورا

جشنواره ماسک سورا | Sura Festival in Bulgaria می توان گفت بزرگترین رویداد در نوع خود می باشد. چرا که در بلغارستان و همچنین کل شبه جزیره بالکان جشن گرفته می شود. این جشنواره از سال ۱۹۶۶در بلغارستان و در شبه جزیره بالکان توسط زنان و مردان مجرد برگزار می‌شود.

جشنواره ماسک سورا , وقت سفر

جشنواره ماسک سورا یکی از غنی ترین نمونه جشن های فرهنگی بلغارستان، جشنواره بالماسکه است .این جشنواره محبوب و شاد در شهر پرنیک بلغارستان برگزار می شود و سالانه علاقمندان بسیار زیادی در آن شرکت میکنند . 

در این جشنواره مردم در سراسر کشور با لباس ها و ماسک های خاصی به شکل هیولا وارد مراسم شده و به بازی و رژه عمومی میپردازند . این جشنواره یکی از سنت های اصیل کشور بلغارستان محسوب می شود که از طرف سازمان یونسکو نیز به رسمیت شناخته شده است و هرساله هزاران نفر برای بازدید از این مراسم جالب و قدیمی به این کشور سفر می کنند .

جشنواره ماسک سورا , وقت سفر

مردم شرکت کننده در این جشنواره، ماسک حیواناتی را بروی صورت خود قرار میدهند که نماد خیر و شر بوده و از چوب یا شاخ حیوانات یا هر دوی آنها ساخته می شود .آنها اکثرأ ماسک گوسفند، بز و گاو را که با تکه پارچه های رنگارنگ ، آینه و ... طراحی کرده اند بر روی صورت خود قرار میدهند . به مردانی که در طول مراسم به تعقیب ارواح شیطانی میپردازند کوکری گفته می شود ، این مبارزان دارای لباس هایی خاص و منحصر به فرد می باشند .

جشنواره ماسک سورا , وقت سفر

ویژگی ها و نماد ها درجشنواره ماسک سورا:

قرمز رنگ غالبی در طراحی ماسک های Kukeri می باشد که نماد زنده شدن دوباره طبیعت است ، سیاه نماد زمین و سفید نماد نور و آب است. همچنین شرکت کنندگان در این مراسم زنگ بزرگی از جنس مس یا برنج دور گردن خود آویزان میکنند که همصدایی جالبی با موسیقی و رقص بوجود می آورد . در رقص های شبانه kukeri شرکت کنندگان با پوشیدن لباس ها ی ترسناک و به صدا در آوردن زنگها در صفوف منظم از روستاها عبور کرده که با این روش از اشعه های خورشید محافظت کرده و ارواح شیطانی را دور میکنند و شادی و سلامتی را به مردم اهالی هدیه می دهند .

از ویژگی های بارز و جذاب این جشنواره ، رژه دو روزه افراد شرکت کننده با لباس ها و بالماسکه های بلغاری می باشد. به عقیده مردم بلغارستان، تماشا و لمس این ماسک ها برای آنها خوش شانسی و سلامت را به ارمغان می آورد. در برخی از روستاها، در شب سال نو، به اصطلاح مراسم "شتر" (Camel) برپا میگردد .

جشنواره ماسک سورا , وقت سفر

این مراسم از دو درخت بید کوچک، در حدود 1 تا 1.5 متر ارتفاع، که با میله ها و پارچه ها پوشانده شده است , تشکیل شده . حمل کننده ی شتر (Camel) پسری قوی و سالم میباشد و به اصطلاح "dividzhii" نامیده میشود که با داشتن ماسک ، لباس ، زنگ برنجی یا مسی و شمشیر چوبی و سنجاق با انجام حرکات آیینی و سنتی قادر به شکست دادن بقیه شترها (Camel) در مراسم میباشد.

اعتقاد مردم اهالی بر این است که با این مبارزه نمادین رفاه و باروری به روستایشان سرازیر میشود . از جمله فعالیتهای این مبارزه : پریدن ، دراز کشیدن و نبرد برای ورود قدرت و حاصلخیزی به زمین میباشد.

پیشنهاد وقت سفر در سفر به بلغارستان با تورهای ویژه این کشور ، بازدید ازاین جشنواره بزرگ جهانی می باشد .


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0