جشنواره رقص خرس ها در رومانی

07 خرداد ، 1398
وقت سفر
جشنواره ها
0 کامنت

هر ساله در خیابان های روستایی در رومانی درست بین کریسمس و جشن سال میلادی رژه ای با عنوان رقص خرس ها برگزار می شود. با وقت سفر همراه شوید تا با این جشنواره بیشتر آشنا شوید.

معرفی جشنواره رقص خرس ها

جشنواره رقص خرس ها | Bear Dance Festival که در روستای Trotus در کشور رومانی برگزار می شود، یکی از جشنواره های عجیبی است که با لباس خرس برگزار می شود. در این جشنواره محلی ها لباس خرس بر تن می کنند و در کوچه ها می رقصند و آواز می خوانند. به چشم مسافران و گردشگرانی که رومانی را برای گذران تعطیلات کریسمس انتخاب کرده اند، مطمئنا این رسم عجیب و غیر منتظره ای است، که برای گردشگران خاطره ای بیشتر از سرما با خود به شهرهایشان می برند. آن ها یکی از عجیب ترین رسوم کریسمس را دیده اند.

جشنواره رقص خرس , وقت سفر

در روز جشن مردم محلی از مردان و زنان و حتی بچه ها لباس خرس می پوشند. لباس ها در واقع پوست واقعی خرس هستند، که بسیار قیمتی اند و به دنبال قانون منع شکار خرس گرونتر از قبل هم شده اند. در راس گروه ، سرپرست گروه نمایشی به همراه مربی حرکت می کنند. گروه نوازنده ها هم نزدیک رقصنده ها، به دور هم حلقه شده اند.  

خیابان ها پر از جمعت می شود و آواز ها گروهی خوانده می شود. در این جشن همه خوشحال هستند از رسیدن بهار، هرچند که رقصندگان خرس سعی می کنند تا خشن و ترسناک به نظر بیایند، هدف از رقص خرس ها فراری دادن ارواح است.

تلاش مردم برای زنده نگه داشتن این رسم علاوه برجنبه فرهنگی، سود اقتصادی آن هم هست. جوان های این روستا، شبانه شهر به شهر سفر می کنند تا از اجرای این رژه درآمدی بدست بیاورند. شهرت این جشن اما، امروزه به بیرون از مرزها رسیده و مردمان روستاهای کوچک امیدوار هستند تا گردشگران سال دیگر به شهرهایشان بیایند و آنها هم درآمدی در روزهای پایانی سال داشته باشند.

جشنواره رقص خرس , وقت سفر

تاریخچه برگزاری جشنواره رقص خرس ها

مادربزرگ ها برای کودکان تعریف می کنند که وقتی پنج یا شش ساله بودند، چه طور کولی ها خرس ها را با پوزه بند و افسار از جنگلی که در آن زندگی می کردند به روستا می آوردند. توله خرس ها را می فرستادند به خانه ها، گویا راه رفتن و غلتیدن اونها بر روی بدن افرادی که کمر درد داشتند، درمان درد بود.

خرس های بزرگ تر در خیابان ها، بر روی صفحات داغ فلزی برده می شدند تا از سوزش پا بالا و پایین بپرند، مثلا برقصند و ارواح را فراری دهند! بچه ها سراپا گوش شدند و با چشم های گرد داستان آخر شب مادر بزرگ ها را گوش می کنند.

جشنواره رقص خرس , وقت سفر

داستانی که برای تفریح و یا ترساندن آنها گفته نمی شود بلکه اتفاقاتی ست که تا سال ۱۹۳۰ هم رخ می داده. کولی ها یا روما ( در زبان محلی ) به دور از مردم و در جنگل زندگی میکردند. آن ها رسوم و فرهنگ خودشان را نمی نوشتند. شاید به همین خاطر است که اطلاعات دقیق تری، از اینکه چه طور خرس ها را رام خود می کردند در دست نیست و این رویداد ناشناخته و ثبت نشده باقی مانده.

جشنواره رقص خرس , وقت سفر

زمان و مکان برگزاری جشنواره رقص خرس ها

زمان برگزاری این جشنواره بین کریسمس و جشن سال نو میلادی است. و مکان این جشنواره روستایی به نام Trotus است که در کشور رومانی می باشد.

جشنواره رقص خرس , وقت سفر

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0