راهنمای سفر به اسکاتلند

04 خرداد ، 1398
وقت سفر
راهنمای سفر
1 کامنت
تگ ها :

اسکاتلند کشوری است که دارای مناظر و چشم‌اندازهای زیبا، آب‌وهوایی فوق‌العاده، دریاچه‌های زیبا و فرهنگی غنی است. اسکاتلند تاریخچه‌ی طولانی دارد، بنابراین در لیست کشورهای پربازدید قرار می‌گیرد و هر سال پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر دنیاست. وقت سفر قصد دارد در راهنمای سفر به اسکاتلند اطلاعات جامع و کاربردی در اختیار مسافرین این تور قرار دهد. با ما همراه باشید...

اسکاتلند

اسکاتلند دومین کشور بزرگ بریتانیاست که از انگلستان کوچکتر است. ولی به لحاظ وسعت و جمعیت آن از مجموع ولز و ایرلند شمالی بیشتر است. در غالب کشور پروتستان است. بر خلاف واقعیت، کلیسای کاتولیک اسکاتلندی‌ها بیشترین تعداد پروتستانی را در طول روز نسبت به کل جهان به خود می‌بیند. پایتخت اسکاتلند ادینبرگ است، اما بزرگ‌ترین شهر آن نیست بزرگ‌ترین شهر اسکاتلند گلاسکو میباشد.

اسکاتلند , وقت سفر

چهاردهمین دانشگاه اسکاتلند به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان به حساب می‌آید. این کشور سیستم آموزش‌وپرورش گسترده‌ای دارد و پیش از زمان اسپارت یونان اولین کشوری بود که سیستم آموزشی را برای عموم مردم قرار داد.

اسکاتلند یک مکان تفریحی برای افراد علاقمند به سیاحت و مشتاق برای ماجراجویی است. در آنجا همه چیز از سنتی تا مدرن برای دیدن وجود دارد.

موقعیت جغرافیایی اسکاتلند

اسکاتلند در شمال غرب اروپا قرار دارد این کشور از شمال با دریای نروژ، از شرق با دریای شمال، از جنوب غربی با دریای ایرلند و از غرب با اقیانوس اطلس شمالی مرز آبی دارد. علاوه بر سرزمین اصلی اسکاتلند در جزیره بریتانیا، اسکاتلند شامل ۷۹۰ جزیره کوچک و بزرگ است. آب‌های ساحلی این کشور، عمدتاً در دریای شمال، منبع بزرگ‌ترین ذخایر نفت خام و گاز طبیعی در بین کشورهای اروپا است. گلاسکو در سال ۱۹۹۹ شهر برتر معماری و طراحی شد پس خودتان را آماده کنید تا زیباترین معماری ها را ببینیداسکاتلند در غالب کشور پروتستان است. بر خلاف واقعیت، کلیسای کاتولیک اسکاتلندی‌ها بیشترین تعداد پروتستانی را در طول روز نسبت به کل جهان به خود می‌بیند. جمعیت اسکاتلند طبق آخرین سرشماری حدود ۵،۳۲۷،۷۰۰ نفر بوده است.

نقشه اسکاتلند , وقت سفر

تاریخچه اسکاتلند

پادشاهی اسکاتلند در سده‌های میانه کشوری مستقل بود. پیوند اسکاتلند با انگلستان به شکل رسمی در سال ۱۶۰۳ آغاز شد که جیمز ششم، پادشاه اسکاتلند تاج‌وتخت انگلستان را به ارث برد و به شاه جیمز اول در این کشور هم بدل شد. در آن زمان اسکاتلند و انگلستان هنوز روی کاغذ از هم جدا بودند اما تاج پادشاهی هر دوی این کشورها را به‌طوری اتفاقی یک نفر بر سر گذاشت. این شرایط تا تصویب «قانون اتحاد بریتانیا» در سال ۱۷۰۷ که پادشاهی‌های انگلستان و اسکاتلند را تا امروز به یکدیگر ملحق ساخته، ادامه داشت. تمام اسکاتلندی‌ها پرسبیتری یا یعقوبی یهودی و این به تنهایی برای ایجاد بیگانگی میان آن‌ها و چهار پنجم از جمعیت انگلستان بسنده بود. اسکاتلندی‌های بسیار اندکی به جنوب سفر می‌کردند و تعداد انگلیسی‌هایی که روانهٔ شمال می‌شدند حتی از آن‌ها هم کمتر بود. فرانسه، متحد سنتی اسکاتلند، دشمن سنتی انگلستان بود. عالمان و روحانیان اسکاتلندی برای ادامهٔ تحصیلات و الهام‌گیری‌های فکری به دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیهٔ اروپای قاره‌ای می‌نگریستند و نه به انگلستان. دست کم سه شورش خونبار یعقوبی‌ها در سال‌های ۱۶۹۰، ۱۷۱۵ و ۱۷۴۵ بنیان‌های اسکاتلند را به لرزه درآورد. در پی این رخدادها اشراف اسکاتلند قدرت نظام ارباب رعیت باقی‌مانده خود را از دست دادند و مناطق اسکاتلند کوهستانی (هایلند) فتح شدند و تحت کنترل درآمدند. کلیسای اسکاتلند به ندرت فشار پدید آمده در روابط تازهٔ خود با کلیسای اسقفی را تحمل می‌کرد و دست آخر دچار چنددستگی شد.

عکس قدیمی اسکاتلند , وقت سفر

آب و هوای اسکاتلند

اسکاتلند تابستان های بسیار گرم و زمستان های بسیار سردی دارد جزایر و مناطق مرتفع اسکاتلند میزبان بادهای غرب و جنوب غربی می باشند. اسکاتلند در بخش خنک تر شمال بریتانیا قرار گرفته است و به همین دلیل دمای هوا در اسکاتلند، نسبت به سایر جاهای انگلستان، پایین تر است. اسکاتلند هیچ گاه آب و هوای شدیدی مانند گردباد، خشکسالی و یا سیل را تجربه نمی کند. اما همیشه با تغییرات آب و هوایی مواجه است و به طور کلی میتوان گفت که آب و هوای اسکاتلند کاملا غیر قابل پیش بینی است. سواحل شرقی اسکاتلند دارای آب و هوایی قاره ای است. در سال ۱۹۸۲ پایین ترین دما منفی ۲۷٫۲ درجه اندازه گیری شد.

در تمام طول سال می‌توانید برای سفر به گلاسگو برنامه‌ریزی کنید و زمان سفر شما به هدفتان از سفر بستگی دارد. مثلا می‌توانید از فستیوال‌های تابستانی یا خلوتی فصل زمستان لذت ببرید. بنابراین با توجه به الویت‌هایتان در سفر زمان سفر را انتخاب کنید. 

اسکاتلند آب و هوا , وقت سفر

حمل و نقل اسکاتلند

متروی گلاسگو در مسیر دایره‌ای شکل در اطراف ناحیه‌ی مرکزی شهر حرکت می‌کند که بلیط تک‌سفره‌ی آن ۱/۶ پوند است. بلیط‌های دو سفره ۳ پوند و بلیط‌های روزانه ۴ پوند هزینه. امکان کرایه‌ی دوچرخه هم برای گشت و گذار در شهر وجود دارد. هزینه‌ی کرایه‌ی دوچرخه برای یک روز ۲۰ پوند است. شهر گلاسگو شهری کوچک و فشرده است بنابراین اگر در مناطقی مثل مرکز شهر اقامت کنید به راحتی با پای پیاده می‌توانید به همه جا سر بزنید.

حمل و نقل اسکاتلند , وقت سفر

اقامت در اسکاتلند

برای اقامت در خوابگاه هاستل‌ها باید ۱۰ پوند استرلینگ، بابت خوابگاه‌های بزرگتر 20 پوند و 15 پوند بابت خوابگاه‌های کوچک‌تر بپردازید. اتاق‌های خصوصی به طور میانگین ۳۵ پوند هزینه دارند. هتل‌های اطراف مرکز شهر از ۷۰ پوند شروع می‌شوند اما هر چقدر از مرکز شهر دورتر شوید هزینه‌ی هتل‌ها کاهش پیدا می کند و به ۳۰ تا ۵۰ پوند می‌رسد. 

خورد و خوراک در اسکاتلند

هزینه های تقریبی خورد و خوراک در اسکاتلند به صورت زیر میباشد: 

- خوردن یک وعده غذا در رستوران های ارزان قیمت: ۱۲ یورو

- یک وعده غذای دونفره در رستوران متوسط: حدود ۴۲ یورو

- رستوران مک دونالد: ۵ یورو

 • چند غذای محبوب اسکاتلندی

Bangers And Mash

سوسیس های اسکاتلند حرف ندارند، و برای درست کردن آن ها از باکیفیت ترین گوشت استفاده می شود. این غذا در واقع سوسیس و کره است و آنقدر خوشمزه است که بیشتر خانواده های بریتانیایی منتظرند تا شب شود و این غذای خوشمزه را برای شام تدارک ببینند.

سوسیس اسکاتلندی , وقت سفر

بیسکوییت Shortbread

این بیسکوییت در اندازه و شکل های مختلف درست می شود و معمولا آن را در هنگام عصر با چای می خورند.از سال ۱۷۳۶ تا به حال از معروف ترین و خوشمزه ترین دسرهای اسکاتلند است.

شوتبرد بیسکویت , وقت سفر

سوپ Leek And Tattie

این غذا از آن سوپ هایی است که معمولا مادربزرگ ها آن را برای ناهار درست می کنند. این سوپ با اینکه ساده به نظر می رسد اما بسیار خوشمزه و مقوی است.

سوپ اسکاتلندی , وقت سفر

پای گوشت

این پای گوشت اندازه کوچکی دارد. در درون این غذا یا از گوشت چرخ کرده و یا از دیگر گوشت ها استفاده می شود و آن را می توانید هم به صورت سرد و هم گرم میل کنید.

پای گوشت اسکاتلند , وقت سفر

جاذبه های گردشگری اسکاتلند

 • کلیسای جامع گلاسگو

برجسته‌ترین بنای تاریخی این شهر، کلیسای جامع گلاسگو است که قدمت آن به قرن دوازدهم برمی‌گردد. این کلیسا با نام کلیسای سنت مونگو (St Mungo) هم شناخته می‌شود. در بزرگترین اتاق کلیسا، سردابه‌ای وجود دارد که مقبره‌ی سنت مونگو در آن واقع شده است. میدان جرج ، قلب شهر گلاسگو . در انتهای شرقی میدان، تالار شهر با یک برج بلند وجود دارد که در سال ۱۸۹۰ تکمیل شده است. در مرکز شهر گلاسگو، میدانی مزین به گل و فضای سبز واقع شده است که ۱۲ تندیس از اشخاص سرشناس شهر در گوشه و کنار آن به چشم می‌خورد؛ افرادی از جمله ملکه ویکتوریا و والتر اسکات مجموعه‌ای از چندین انبار قرن نوزدهمی بخشی از منطقه‌ی تجاری قدیمی شهر را تشکیل می‌دادند که امروزه به کافه و رستوران و بوتیک برندهای مشهور مد تبدیل شده‌اند.

کلیسای هنر گلاسکو , وقت سفر

 • مدرسه‌ی هنر گلاسگو و آکادمی هنر مکینتاش

یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های شهر برای علاقه‌مندان به هنر معماری، آکادمی هنر مکینتاش است. گرچه نقشه‌های این بنای زیبا در سال ۱۹۰۱ کشیده شده، کار ساخت آن تا سال ۱۹۸۹ تکمیل نشده بود.این مجموعه در سال ۱۹۰۹ تکمیل شده است. بنای چشم‌گیر و دیدنی این مجموعه، توانایی چارلز مکینتاش، در طراحی داخلی و معماری فضای بیرونی بناها را ثابت کرد.

مدرسه هنر گلاسکو

 • موزه و گالری هنری کلوینگراو | Kelvingrove

امروزه این خیابان کاملا پیاده‌رو شده است و فروشگاه‌های متعددی در سراسر آن به چشم می‌خورد. این خیابان به خیابان Argyle در محله‌ی وست‌ اند منتهی می‌شود جایی که کافه‌ها و رستوران‌های شیک، فروشگاه‌های مجلل و هتل‌های فوق‌العاده دارد. از دیگر دیدنی‌های مهم این منطقه می‌توان به موزه و گالری هنری کلوینگراو اشاره کرد. این مجموعه در سال ۱۹۰۱ افتتاح شده و مجموعه‌ای از آثار هنری برتر از هنرمندانی چون ون‌گوگ در آن به نمایش درآمده است.

موزه و گالری کلوینگرا , وقت سفر

 • دانشگاه گلاسگو، موزه و گالری هنری هانتریان

قدمت دانشگاه گلاسگو به سال ۱۴۵۱ برمی‌گردد و این دانشگاه، دومین مجموعه‌ی آموزشی قدیمی تحصیلات عالی در اسکاتلند است. این دانشگاه در طول تاریخ اساتید برجسته‌ای داشته از جمله جیمز وات، آدام اسمیت و جوزف لیستر جراحی انگلیسی که نخستین بار، مسئله ضدعفونی کردن اجسام در هنگام جراحی را مطرح کرد. یک نمایشگاه دائمی در مرکز توریستی دانشگاه وجود دارد که در آن می‌توانید اطلاعات کامل و دقیقی در مورد این افراد سرشناس و تلاش‌ها و افتخارات علمی آنها یاد بگیرید.

موزه هنری گلاسکو

 • موزه‌ی ریورساید | Riverside

موزه‌ی ریورساید گلاسگو، نمایشگاه‌های مختلفی با موضوع حمل و نقل در زمان‌های گذشته‌ی شهر گلاسگو دارد از جمله انواع وسایل حمل و نقل مثل لکوموتیو، ماکت کشتی، ماشین‌های قدیمی، تراموا، گالری، درشکه و... که بیشتر آنها در خود گلاسگو ساخته شده‌اند.

ریور ساید , وقت سفر

 • خانه‌ی پولوک | Pollok 

مجموعه‌ای از آثار نقاشی اسپانیایی کار هنرمندان مشهوری چون ال گرکو، گویا و موریلو از بخش‌های جالب این خانه‌ی دیدنی است. این خانه ی قدیمی در جنوب غربی مرکز شهر گلاسگو قرار دارد. خانه‌ی خانواده‌ی ماکسول در سال ۱۷۵۲ توسط ویلیام آدام و پسرانش ساخته شده است. آثاری از ویلیام بلیک و عتیقه‌جات ارزشمند از دیگر دیدنی‌های این خانه است.

پولوک

 • باغ‌های گیاه شناسی گلاسگو

ازجذاب‌ترین بخش‌های این باغ، تندیس‌های ویکتوریایی است که جلوه‌ی دیگری به باغ داده است. یکی از بزرگترین گلخانه‌های بریتانیا است. مجموعه‌ای از ارکیده‌های کمیاب، درختان سرخس از استرالیا و نیوزیلند و گیاهانی از آفریقا، آمریکا و خاور دور در این مجموعه وجود دارد.. پارک گلاسگو گرین و موزه‌ی People's Palace .یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های این پارک موزه‌ی People's Palace است که در سال ۱۸۹۸ ساخته شده و تاریخی از تجارت، صنعت و ورزش این شهر از قرن هفدهم تا بیستم را به نمایش گذاشته است. یکی دیگر از جاذبه‌های مهم این پارک، باغ زمستانی است؛ یک تراریوم بزرگ که در آن مجموعه‌ای از گیاهان گرمسیری و نیمه‌ گرمسیری نگهداری می‌شود. 

باغ گیاه شناسی

فستیوال های اسکاتلند

 • آپ هلی آ | Up Helly Aa 

آپ هلی آ بزرگ‌ترین رویداد شتلند و یکی از مهم‌ترین دلایلی است که باید به این جزایر در اسکاتلند سفر کنید. این فستیوال به خودی خود نسبتاً جدید محسوب می‌شود اما از جشن‌های قدیمی سال نو و «یول‌تاید» (Yuletide) سرچشمه گرفته که در آن مردان جوان بر طبل می‌زدند، در شیپورها می‌دمیدند، تیر شلیک می‌کردند و با فریاد و سر و صدا، کریسمس را جشن می‌گرفتند. فستیوال به این صورت است که در آخرین سه‌شنبه‌ی ماه ژانویه، چندین رژه اجرا شده و در شامگاه مهم‌ترین بخش مراسم، یعنی حرکت دسته‌جمعی افراد مشعل به دست آغاز می‌گردد.

آپ هلی آ , وقت سفر

 • جشن سال نو اسکاتلندی ها | Hogmanay

مردم اسکاتلند شب سال نو یا همان ۳۱ دسامبر تا ۲ ژوئن را Hogmanay می نامند و جشن میگیرند. شب بزرگی است که ورود سال جدید را نشان می دهد. ریشه های آن بر می گردد به وایکینگ ها که در اواخر ماه دسامبر به جشن انقلاب زمستانی برگزار می کردند. اسکاتلند برای جشن های هاگمن وی سراسر جهان شناخته شده است، بنابراین اگر شما به دنبال جایی برای گذراندن سال نو می باشید این بهترین انتحاب است.

جشن سال نو اسکاتلند , وقت سفر

اطلاعات کاربردی برای سفر به اسکاتلند

اختلاف ساعت با تهران: ساعت رسمی این شهر ۳ و نیم ساعت از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی: انگلیسی اسکاتس، گیلیک اسکاتلندی

واحد پول پوند: استرلینگ

کد کشور: +۴۴ کد

شهری: ۰۱۴۱

جهت رانندگی: چپ

فرودگاه‌های بین‌المللی:

فرودگاه بین‌المللی گلاسگو

فرودگاه گلاسگو پرستویک 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0