جشنواره فیلم کن

29 اردیبهشت ، 1398
وقت سفر
جشنواره ها
0 کامنت

Cannes Film Festival یا همان جشنواره کن یکی از بزرگترین و معتبرترین گردهمایی هایی است که درسینمای اروپا در جهان اتفاق می افتد. با وقت سفر همراه شوید تا با این جشنواره که در شهر کن برگزار می شود بیشتر آشنا شوید.

معرفی جشنواره فیلم کن

جشنواره فیلم کن | Cannes Film Festival از 14 تا 25 ماه می در شهر کن کشور فرانسه برگزار می گردد. از اولین سال های تاسیس جشنواره فیلم کن که تقریبا از سال ١٩٤٦ بوده طبق مشاهدات اکثر سینما دوستان و منتقدان سینمایی، معتبرترین جشنواره اروپایی و یکی از معتبرترین جشواره های جهان است.

جشنواره فیلم کن , وقت سفر

فیلم های جشنواره کن هر ساله در سطح برترین فیلم های سینمای جهان از لحاظ سینمایی قرار دارند. حضور بزرگترین کارگردانان و ستارگان سینما در این رویداد فرهنگی جهانی اعتبار زیادی بخشیده است همچنین نام فیلم هایی که در کن برنده جایزه می شوند در تاریخ سینما جاودان می شود.  

فیلم هایی که در کن نمایش داده می شود کمتر در بقیه جشنواره ها مورد توجه قرار می گیرند و اصولا فروش زیادی هم در گیشه نخواهند داشت. ولی جایزه آن از لحاظ هنری ارزشی والاتر از سایر جوایز بین المللی دارد. به عبارت دیگر بعد معنوی کن بالاتر از بعدهای مادی آن است. در هر سال ده ها کارگردان بزرگ که آثارشان را غیر از جشنواره کن نمی توانید در جشنواره های دیگری پیدا کنید در این جشنواره حضور دارند.

جشنواره فیلم کن , وقت سفر

بخش های جشنواره فیلم کن

جشنواره کن از هفت بخش اصلی تشکیل شده است:

بخش مسابقه 

خارج از مسابقه

نوعی نگاه

دوهفته کارگردانان

بازار فیلم

هفته منتقدان

فیلم های کوتاه

این جشنواره، جشنواره ای کاملا اختصاصی است و فقط اهالی سینما آن هم با کارت دعوت ویژه حق حضور در آن را دارند. به علاوه ی رسانه های دنیا، کن بهترین نقطه برای تهیه کنندگان دنیا است که از طریق آن می توانند فیلم های خود را به بزرگترین کمپانی های دنیا نشان دهند . در جشنواره فیلم کن، فیلم‌ها در دو بخش اصلی و فرعی از سراسر دنیا با یکدیگر رقابت می‌کنند. جایزه نخل طلایی،مهم‌ترین و پر افتخارترین جایزه در جشنواره بین‌المللی فیلم کن است.

جشنواره فیلم کن , وقت سفر

جایزه نخل طلایی

نخل طلایی | Palme d'Or مهم‌ترین و باارزش‌ترین جایزه در جشنواره کن است. این جایزه سال ۱۹۵۵ توسط هیئت برگزارکنندهٔ جشنواره معرفی شد و از آن زمان تاکنون هر سال به بهترین فیلم منتخب هیئت داوران تعلق می‌گیرد. (قبل از آن تا سال ۱۹۵۴، این جایزه «جایزهٔ بزرگ جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم» نامیده می‌شد) نخل طلایی یکی از معتبرترین جوایز سینمایی و فرهنگی جهان به‌شمار می‌رود.

جشنواره فیلم کن , وقت سفر

نحوه و زمان و مکان برگزاری جشنواره کن

جشنواره فیلم کن یک جشنواره خصوصی است که در آن بزرگ‌ترین ستارگان سینما و مطرح‌ترین تهیه کنندگان عرصه سینما حضور به هم می‌رسانند. و فقط عوامل مربوط به سینما و تولید فیلم حق شرکت در جشنواره را آن هم با کارت دعوت ویژه دارند. زمان و مکان برگزاری این جشنواره زیبا 14 تا 25 ماه می میلادی و در شهر کن کشور فرانسه می باشد. مردم عادی نیز با تهیه بلیط در فضای بیرون بخش اصلی، فیلم های بخش غیر رقابتی و فیلم های کلاسیک جشنواره را در کنار ساحل زیبای مدیترانه ببینید و از برنامه های متعددی که به طور موازی در کن برگزار می شود، بهره مند شوید. همچنین بازدیدکنندگان کن می توانند در ساعاتی معین و با هماهنگی قبلی در کنار فرش قرمز حضور یابند و از نزدیک مشاهیر سینمای جهان را ببینند.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0