جشنواره شب جادوگران در آلمان

09 دی ، 1397
وقت سفر
جشنواره ها
0 کامنت

یکی از جشنواره های کهن که در اروپا برگزار می شود جشنواره شب جادوگران است. این جشنواره که با آداب و رسوم خاصی ریشه در عقاید کهن دارد از محبوبیت خاصی برخوردار است. با وقت سفر همراه شوید تا با این جشنواره بیشتر آشنا شوید.

معرفی جشنواره شب جادوگران

شب جادوگران |Walpurgisnacht معروف است به جشنی پر سر و صدا و شلوغ با شکل و شمایل عجیب و بسیار شبیه به هالووین.

جشنواره شب جادوگران , وقت سفر

جشنواره شب جادوگران در تاریخ ۳۰ آوریل یعنی یک شب پیش از شروع فصل بهار برگزار می شود و تا یکم می ادامه می یابد. 

هدف از برگزاری این جشنواره مبارزه با پلیدی ها و ناپاکی ها است که همه با هم متحد می شوند تا با صورت هایی نقاشی شده و کلاه هایی جادوگر مانند به جنگ جادوگران پلید بروند. در این جشنواره همه ی سنین شرکت کرده و منتظر فرارسیدن بهار می شوند ، کودکان با لباس های بچه گانه و بزرگترها با پوشیدن لباس های ترسناک و رنگارنگ به استقبال این فصل می روند.

جشن شب جادوگران مراسم و مراحل مختلفی دارد و هر کس در هر سنی که هست کارهای بخوصیصش را انجام می دهد مثلا جوانان با لباس های ترسناک و نقاشی کردن روی دیوارهای شهر با دیگران شوخی می کنند و بزرگ تر ها فرزندانشان را به این جشن می آورند و در کنار خانواده با هم شادی می کنند ، این جشن با این که آتش و شیطنت در آن موج می زند اما جشنی امن است و پلیس در جای جای این مراسم حضور دارد تا امنیت شرکت کنندگان را تامین کند.

جشنواره شب جادوگران , وقت سفر

تاریخچه جشنواره شب جادوگران

جشنواره شب جادوگران به عقیده ای معروف است که به سال های بسیار دور و قرون وسطی بر می گردد اما به دلیل این که تا سال ها بعد این مراسم جشن گرفته نمی شد در تاریخ دقیق آن شک و شبه وجود دارد و برخی تاریخ این جشنواره را اوایل قرن ۱۷ میلادی می دانند؛ هارتس منطقه ای در آلمان است برای اولین بار این جشنواره از آنجا نشات گرفته است .

اما عقیده شکل گرفتن جشنواره این بوده که جادوگران که خواهان فصل زمستان هستند دوست ندارند بهار بیاید و در این شب کنار هم جمع می شوند تا جلوی فرارسیدن بهار را بگیرند و اگر مردم با هم متحد نباشند بهار نخواهد آمد، به همین دلیل مردم باید باهم متحد شوند. شب جادوگران در سال ۲۰۰۲ میلادی برای اولین بار به صورت جشن و پایکوبی اجرا شد و بهانه ای بود برای شادی و دور هم جمع شدن جوانان ، همگی جمع می شوند و روی صورت هایشان نقاشی می کشند و مراسمی مثل شرط بندی ، غواصی و رقص و اجرای موسیقی دارند.

در تاریخچه این جشنواره آمده است که در اصل این جشن اولین بار در بالای کوه هارز ( HARZ ) که تقریبا در مرکز آلمان است برپا شد و بعد ها به مکان های دیگر کشور آلمان و امروزه در دیگر کشورهای اروپایی رواج پیدا کرد، بعضی ها می گویند آلمانی ها بلاخره بهانه ای برای شاد بودن و جشن و میهمانی گرفتن پیدا می کنند و این جشن هم تنها بهانه ای است برای شاد بودن و سرگرمی. در واقع ملت معتقد به این جشن با لباس پوشیدن شبیه جادوگران سعی دارند تا با جادوگران خبیث که اجازه ی ورود بهار را نمی دهند مبارزه کنند، شب جادوگران رقص و پایکوبی خاصی دارد و انواع نوشیدنی های غیر الکلی هم بخش می شود و آتش روشن می کنند و دور آن می رقصند و شاد هستند.

جشنواره شب جادوگران , وقت سفر

نحوه برگزاری جشنواره شب جادوگران

یک روز پیش از برگزاری جشنواره جوانان و نوجوانان به جمع آوری چوب و تنه ی درختان از روستا های اطراف می کنند.سپس آن ها را مانند خیمه های سرخپوستان کنار هم قرار می دهند و داخل آن را با لاستیک، زباله یا بوته هایی که آتش زا هستند پر می کنند و روی آن ها بنزین و آتش زنه می ریزند. جوانان در مناطقی که قرار است جشن شب جادوگران در آن برپا شود عروسکی زشت نصب می کنند که نمادی از جادوگران باشد و اهالی منطقه بر در خانه هایشان اشکال پلید نمدی یا ساخته شده با جوراب را آویزان می کنند.

جشنواره شب جادوگران , وقت سفر

جشنواره شب جادوگران در دیگر کشورها

جشنواره شب جادوگران در حال حاضر در بسیاری از کشور ها مخصوصا کشورهای اروپایی برگزار می شود و به نام های مختلفی هم مشهور شده است اما بیشتر کشور ها شب جادوگران را با نام سنت میشنری ( Saint Walpurga ) که یک قدیسه ی انگلیسی تبار بوده است یا والپوگیس ( walpurgis ) یا ویچ نایت ( Witches' Night ) می شناسند.

هلند

جشنواره شب جادوگران در هلند روز ۲۷ آوریل که روز ملی ملکه یا روز پادشاه نام گذاری شده است ، این روز بین ۲۷ تا ۳۰ آوریل تغییر می کند و هر سال در یکی از این چهار روز برپا می شود، هلندی ها جشن ملکه و جادوگران را با هم جشن می گیرند و آتش روشن می کنند و به رقص و پای کوبی با چهره های عجیب و غریب می پردازند و به دلیل هم زمانی دو مناسبت در یک روز در این کشور این جشن بسیار شلوغ و پر صدا است و شور و هیجان خاصی دارد. شب جادوگران در هلند با دردسرهای بسیاری همراه بوده است. برخی این جشن را مراسمی برای رواج شیطان پرستی می دانند و برخی دیگر خواستار جدا شدن این دو جشن از یکدیگر هستند و بعضی ها هم این مراسم را شرک و مخالفت با دین مسیحیت می دانند.

سوئد

سوئد کشوری است در شمال اروپا که از غرب با نروژ همسایه است ، در این کشور جشن شب فصل بهار یا شب جادوگران مکانی برای شادی و تفریح خانوادگی نیست و در آن اغلب جوانان شرکت می کنند و عموم شرکت کنندگان از اقشار بالا و مرفه جامعه هستند اما در سال های اخیر تلاش شده است که همه ی اقشار جامعه و همه ی اماکن مثل روستا های کوچک و دور افتاده هم در این جشن شرکت داشته باشند و کنار هم شادی کنند و در حال حاضر در تمام شهر های سوئد این جشن برگزار می شود.

جمهوری چک

جمهوری چک کشوری اروپایی و همسایه ی شرقی آلمان می باشد، شب جادوگران در این کشور هم طرفداران زیادی دارد و همه ساله در شب ۳۰ آوریل این کشور پر می شود از شور و هیجان و آتش. در این شب که با نام سوزاندن جادوگران ( Burning of Witches ) هم معروف است ، نزد مردمان این سرزمین بسیار محبوب است و در آن شب اهالی دور هم جمع می شوند و باربیکیو برپا می کنند و سوسیس کباب می کنند و می رقصند و لباس های قدیمیشان را به تن می کنند و آتش 8 متری برپا می کنند و پلیدی های جادوی جادوگران را در آتش می سوزانند تا فصل بهار از راه برسد.

جشنواره شب جادوگران , وقت سفر


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0