جشنواره ماسک ها یا کارناوال ونیز

03 دی ، 1397
وقت سفر
جشنواره ها
0 کامنت

جشنواره ماسک ها یا همان کارناوال ونیز یکی از زیباترین جشنواره هایی است که در شهر ونیز و کشور ایتالیا برگزار می شود. این جشنواره همه ساله با ماسک هایی فاخر و زیبا برگزار می شود. با وقت سفر همراه شوید تا با این جشنواره بیشتر آشنا شوید.

معرفی جشنواره ماسک ها

جشنواره ماسک ها یا کارناوال ونیز | Carnevale di Venezia همه ساله اوایل فوریه در شهر ونیز ایتالیا برگزار می‌شود که از قدیمی‌ترین و مشهورترین جشن‌های جهان محسوب می شود. این جشنواره ۵۸ روز پیش از عید پاک آغاز می شود.

هدف از برگزاری این جشنواره این است که نشان دهد ایتالیا جقدر زیباست و چه تاریخی دارد همچنین نشان دهد که چه هنرمندانی را پرورش می دهد چرا که به بهانه این جشن هر ساله جمعیت زیادی به ونیز می روند. 

در این جشنواره رسم است که یک زن و مرد لباس و ماسک مشابهی داشته باشد و مانند شخصیت‌های تمثیلی لباس بپوشد و در گذشته خیابان‌های ونیز پر از کسانی بود که ماسک بر چهره داشتند و نمی‌شد تفاوتی میان نجیب زادگان و افراد معمولی جامعه گذاشت. فلسفه ی استفاده از ماسکهای خاص در این جشنواره، به از بین بردن اختلاف ظاهری بین طبقات غنی و فقیر باز می‌گردد و همجنین فرصتی هم برای دست انداختن مقامات و قدرتمندان جامعه ایجاد می‌کند.

جشنواره ماسک ها , وقت سفر

تاریخچه جشنواره ماسک ها

جشنواره ماسک ها یا کارناوال ونیز از سال ۱۰۹۴ میلادی طبق مدارکی که یافت شده باز می گردد و بنابر تصور عامه مردم، کارناوال ونیزِ امروز ، از جشن سالیانه ی پیروزی دوک ویتاله میچی یه لی دوم ( Vitale Michieli ) بر اولریش دوم ( Ulrich ) دوم از تره ون ( Treven ) فرمانروای آکوئیلیا ( Aquileia ) در ۱۱۶۲ سرچشمه گرفته است .

جشنواره ماسک ها , وقت سفر

در داستان این جنگ آمده است که اولریش دوم و ۱۲ تن از همراهانش توطئه ای را علیه دولت آن زمان ونیز ترتیب داده بودند ، توطئه ای که بر علیه استیلای جمهوری خواهان بر گرادو بود اما هیچ گاه به نتیجه ای نرسید؛ چرا که توسط دولت آن زمان ونیز دستگیر شدند . بعد از مذاکرتی که انجام شد و بعد از دستگیری اولریش دوم ، تصمیم بر آن شد او به صورت مشروط آزاد شود . اولریش دوم به صورت سالیانه به ونیز خراج پرداخت کند . این خراج شامل ۱۲ قرص نان ، ۱۲ خوک و یک گاو نر بود .

جشنواره ماسک ها , وقت سفر

بعد از این ماجرا بود که کم کم رسمی در میان ونیزیان به نشانه ی محکومیت اولریش به وجود آمد و آن هم این بود که یک گاو نر و ۱۲ خوک را در مکانی که امروز با نام میدان سن مارکو ( Piazza San Marco ) می شناسیم ، ذبح می کردند . این ذبح درست در یک روز قبل از چهارشنبه ی توبه ، یعنی روز سه شنبه ای با نام زیوبا گراسو ( Zioba Grasso ) انجام می شد تا یاد این پیروزی برای همیشه میان مردم زنده باشد .

جشنواره ماسک ها , وقت سفر

زمان برگزاری جشنواره ماسک ها

جشنواره ماسک ها و کارناوال جدید ونیز به مدت ۱۱ روز می‌باشد که از دو جمعه قبل از روز سه‌شنبه اعتراف (قبل از چهارشنبه خاکستر) آغاز می‌شود، روز سه‌شنبه به اوج خود می‌رسد. این تاریخ هرسال تغییر می‌کند.

جشنواره ماسک ها , وقت سفر

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0