آمادئوس، سیستم رزرواسیون آنلاین چیست؟

02 دی ، 1397
وقت سفر
صعنت هوانوردی
0 کامنت

چرا سیستم رزرواسیون آنلاین؟ انواع سیستم های رزرواسیون کدام ها می باشند ؟ سیستم توزیع جهانی (GDS) چیست؟ در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ می دهیم با وقت سفر همراه باشید.

GDS چیست؟

آمادئوس یک سیستم توزیع جهانی یا به اختصار GDS در حوزه مسافرت و توریسم در جهان می باشد. در ابتدای حضور فن آوری اطلاعات در این حوزه ، هر خط هواپیمایی ، هر زنجیره هتل ، یا هر موسسه کرایه اتومبیل ، سیستم رزرواسیون مستقل خود را داشت ، که ترمینال های آن سیستم ها در دفاتر نمایندگی آن شرکت نصب می شد و آن ترمینال ها که به سرورهای آن شرکت وصل بود با توجه به Inventory یا ظرفیت های آزاد و موجود فروش صندلی پرواز ، یا اتاق های یک هتل زنجیره ای یا رزرواسیون قطار را انجام می دادند. به این سیستم های تک منظوره رزرواسیون Computer Reservation System یا به اختصار CRS گفته می شد. کم کم با افزایش تعداد این شرکت های هواپیمایی ، یا هتل ها ، عملا امکان اینکه هر کدام از آنها یک CRS در یک نمایندگی فروش مثلا یک آژانس مسافرتی داشته باشند ، غیر ممکن شد، این هنگام بود که GDS ها متولد شدند. در واقع GDS ها یک Inventory بزرگ از Content های گوناگون مرتبط با سفر می باشند که تقریبا تمام نیازهای یک مسافر را پوشش می دهند، از جمله رزرو صندلی پرواز ، رزرو اتومبیل در مقصد ، رزرو اتاق یک هتل و... 

آمادئوس، سیستم رزرواسیون آنلاین چیست؟,وقت سفر

سیستم توزیع جهانی (GDS) ابزاری اولیه در آژانس‌های مسافرتی است. در صورتی که جز باسابقه‌های صنعت گردشگری هستید، احتمالا بارها در هر روز کاری از سرویس GDS استفاده کرده‌اید. اما GDS چیست و چرا در صنعت سفر اهمیت دارد؟ درباره GDS چه می دانید؟ 

در دنیا تعداد این GDS ها محدود و در نتیجه رقابت میان آنها بسیار زیاد می باشد.، اما در ایران بدلیل محدودیت های ارتباطات تجاری با برخی کشورها ، فقط یک GDS با ریشه اروپایی اجازه فعالیت یافته است. که آمادئوس نام دارد. همانطور که گفته شد آمادئوس یک GDS است و ما انتظار داریم انواع Content های مرتبط با سفر در آن یافت شود ، البته همینطور هم هست ولی باز بدلیل وجود محدودیتهای ارتباطات مالی ، یا عدم فعالیت هتل های زنجیره ای بین المللی معروف ، یا عدم فعالیت شرکتهای اتومبیل کرایه بین المللی ، از طرفی و در دسترس نبودن کارتهای اعتباری بین المللی در دست عامه افراد جامعه ، بخش بزرگی از ظرفیت آمادئوس ، در ایران معطل و بلا استفاده مانده و تقریبا بخش رزرواسیون هوایی بین المللی به واسطه حضور خطوط هواپیمایی بین المللی در ایران کل ظرفیت استفاده شده از آمادئوس بوده است.

GDS شبکه/ پلتفورمی است که به آژانس‌های مسافرتی و مشتریانشان این امکان را می‌دهد که به اطلاعات مورد نیاز سفرشان اعم از هتل‌ها، پروازها و … دسترسی داشته باشند، گزینه‌های مختلف را باهم مقایسه کنند و آنها را خرید کنند. به همین وسیله امروزه بسیاری از شبکه‌های GDS در فروش جهانی میلیاردها دلار درآمد ایجاد می‌کنند.

خدمات و بخش های مختلفGDS

GDS تمام  خدماتش را در سه بخش رزرواسیون (هواپیمایی‌ها، هتل‌ها و حمل و نقل زمینی مانند کرایه خودرو و …) ارائه می‌دهد. سه سیستم  مهم GDS عبارتند از: Travelport (Galileo, Apollo, Worldspan)، Amadeus (آمادئوس) و SABRE amadeus 

اهمیت GDS برای آژانس های مسافرتی

تصور کنید در دهه ۱۹۵۰ میلادی هستید؛ اتاق بزرگی را با میزهای دایره‌ای در پیش روی شماست. افرادی که اطراف هر میز نشسته‌اند کارمندان رزرواسیون هواپیمایی‌ها هستند. یک درخواست صدور بلیط از سمت مشتری به این اتاق می‌رسد، مسئول رزرواسیون سعی می کند پروازی را روی یک صفحه درحال چرخش در هر میز رزرو کند. این صفحه مدور حفره‌هایی دارد که کارت‌هایی را در خود جای داده است، حالا تصور کنید که هر کارت، یک پرواز هواپیما باشد.

آمادئوس، سیستم رزرواسیون آنلاین چیست؟,وقت سفر

برای جواب دادن به درخواست مسافر، رزرواسیون یک کارت را انتخاب و به نشانه این که این صندلی رزرو شده‌است، آن‌را علامت‌گذاری می‌کند، یک بلیط به صورت دستی نوشته می‌شود و تماس تلفنی با مشتری نیز در تمام مدت برقرار است، سپس کارت مذکور به حفره خودش برمی‌گردد. فرایند این رزرواسیون بین دو تا سه ساعت طول کشیده است. با تلاش تیم American Airlines (AA) and IBM، امروزه سیستم‌های GDS مدرن امروزی نسبت به این سیستم‌های دستی گذشته تکامل یافته‌اند. و در نتیجه این شرکت‌ها اولین سیستم مبتنی بر رایانه صنعتی یعنی SARBE را ایجاد کردند.

نحوه استفاده آژانس ها از سیستم GDS

آژانس‌های مستقل، آژانس‌های آنلاین، و آژانس‌های مسافرتی امروزه از سیستم‌های GDS خیلی پیچیده‌تری برای جستجوی بهترین نرخ سفر و اقامت برای مسافرانشان استفاده می‌کنند؛ به این ترتیب که آژانس‌ها رزروهای ایرلاین‌ها و هتل‌ها را برای مسافران در همان لحظه انجام می‌دهند و مسافران بررسی محصول و رزروشان را در یک دقیقه انجام خواهند داد. Sabre سیستم‌های توزیع جهانی آمادئوس، SABRE، گالیله و(Worldspan) پیام‌‌های تبلیغاتی همچون بهترین نرخ‌، بهترین قیمت و پکیج‌های ویژه‌ را به آژانس‌ها اعلام می‌کند. این ابزار کارآمدی در بازاریابی برای درآمدزایی از طریق آژانس‌ها برای GDSها و از طریق مشتریان برای آژانس‌ها است. نه تنها پیام‌دهی در سیستم های GDS در ارتقاء درآمد کارآمد است، بلکه عرضه کنندگان GDSها در حال تبدیل شدن به بخشی بنیادی برای عرضه محصولات سفر به خرده فروشان در کانالی آنلاین هستند. سیستم‌های GDS همچنین سایت‌های سفر با ترافیک بالا مانند Booking.com، Travelocity، Trip Advisorو .. را پشتیبانی می‌نمایند.

Galileo

رزرواسیون از طریق GDS در طول ۴ سال اخیر افزایش یافته‌است، با این حال برخی از کارشناسان معتقدند تا سال ۲۰۲۰ کاملا منسوخ و از رده خارج خواهد شد. اما همانند بسیاری از تکنولوژی‌ها و سیستم‌های نرم‌افزار محور، می‌تواند تکامل پیدا کند. جی‌دی‌اس‌ها می‌توانند به جای اینکه تنها به وسیله شرکت‌های مسافرتی استفاده شوند، تبدیل به یک ابزار رزرواسیون مستقیم به حالت مشارکتی شوند. تکنولوژی می‌تواند راه حل‌های جدیدی را برای کاربردی تر و مفیدتر کردن اطلاعات برای مشتریان ایجاد کند و آن را برای صنایع جدید مسافرتی نیز توسعه دهد. به احتمال زیاد همانطور که جی دی اس‌ها از صفحه‌های مدور قدیمی در دهه ۱۹۵۰ به شکل امروزی تغییر شکل دادند؛ به تکامل خود ادامه خواهند داد.   

آمادئوس از کجا شکل گرفت؟

شرکت اروپایی آمادئوس در سال ۱۹۸۷ توسط ایرلاین ایرفرانس، لوفت هانزا، ایبریا و اس آ اس به عنوان سیستم رزواسیون مرکزی تأسیس شد و در بیشتر کشورهای جهان فعال می باشد. مشتریان سیستم رزرواسیون مرکزی آمادئوس شامل عرضه کنندگان خدمات مسافرتی مانند شرکت های هواپیمایی، هتل ها، شرکت های اجاره دهنده اتومبیل، خطوط راه آهن، کشتی های تفریحی، مجریان تور، آژانس های مسافرتی و همچنین شرکت های تجاری و مسافرین می شود. در سال ۲۰۰۵ حوزه فعالیت این شرکت از یک GDS فراتر رفته و آمادئوس به یک پشتیبانی کننده همه جانبه صنعت در زمینه فن آوری اطلاعات تبدیل شد. شعار «your technology partner» بیانگر دیدگاه رزرواسیون آمادئوس مبتنی  بر ایجاد و نگهداری رابطه بلند مدت و کامل با مشتریان خود است. به طور کلی شرکت آمادئوس در دو حوزه فعالیت می کند، سیستم توزیع جهانی (GDS) و راه حل های (IT) که به کسب و کارهای فعال در صنعت توریسم ارائه می دهد.

آمادئوس، سیستم رزرواسیون آنلاین چیست؟,وقت سفر

این شرکت در سال ۲۰۱۰، ۸۵۰ میلیون معامله مالی با ایرلاین ها، هتل ها، آژانس های مسافرتی، بیمه کنندگان، اجاره اتومیبل و راه آهن ها به ثبت رساند. خدمات آمادئوس به ۱۹۵ کشور ارائه داده می شود و در حال حاضر ۱۱۸۰۲ نفر پرسنل دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۳، بیش از ۳ میلیارد دلار درآمد داشت. چشم انداز این سیستم رزرواسیون مرکزی با استفاده از تکنولوژی های طراحی وب سایت می باشد. در حال حاضر قابلیت رزرو بلیط ۴۳۰ ایرلاین، ۳۷۰۰۰ مکان اجاره اتومبیل، ۵۰ کشتی تفریحی، ۳۰۰۰۰۰ هتل، ۲۸۸ هتل زنجیره ای، ۱۰۰ خط آهن و ۲۴۳ مجری تور بر روی سیستم رزرو آمادئوس وجود دارد. محصولات زیر نمونه هایی از محصولات آمادئوس می باشند:

Pro web: این محصول بر پایه نیازهای کارکنان بخش پذیرش مسافر طراحی شده و کابر با وارد کردن دستورات تبادلات مورد نظر با سیستم رزرواسیون را انجام می دهد. این محصول مجهز به برنامه بلیط نگار نمی باشد.

Pro web plus: این محصول در سطح بالاتری از pro web طراحی شده و علاوه بر برنامه بلیط نگار، دارای امکاناتی جهت سهولت استفاده کاربران می باشد.

Vista: ویستا جدیدترین محصول بخش پذیرش مسافر آمادئوس می باشد که علاوه بر امکاناتpro web plus کاربر می تواند برای انجام تبادلات لازم از نمادهای گرافیکی استفاده نماید.

Amadeus learning city: شهر آموزشی آمادئوس یک وب سایت آموزشی الکترونیکی از راه دور می باشد که به کاربران خدمات زیر را ارائه می دهد:

آموزش online سیستم آمادئوس ارزیابی مهارت ها و ارائه مدرک بعد از گذراندن موفقیت آمیز دوره ارتباط و مذاکره online به صورت گردهمایی اینترنتی، جلسات گفتگو، و برنامه های الکترونیکی.

Amadeus e-travel@checkmytrip: این سایت راه سریع و آسان برای مشتریان دفاتر آژانس مسافرتی جهت نمایش جزئیات مسیر مسافرت مانند زمان پرواز، اطلاعات آب و هوایی مقصد و سایر اطلاعات مفید دیگر می باشد. تمامی مسافرهایی که رزرو آن ها از طریق آمادئوس انجام شده باشد؛ می توانند برای بررسی مسافرت خود به صورت الکترونیکی از این سایت استفاده نمایند.

Amadeus e-retail engine@planitgo: این تکنولوژی توسط شرکت های هواپیمایی و دفاتر خدمات مسافرتی به منظور توزیع خدمات و محصولات خود به صورت online استفاده می شود. این محصول موجودی پروازها، هتل ها، شرکت های کرایه دهنده اتومبیل، نرخ ها و سایر گزینه های مورد نیاز مشتری را فراهم می آورد.

Amadeus e-travel management@ aergo: سیستم مدیریت الکترونیکی مسافرت آمادئوس پیچیدگی های سفرهای کاری را برداشته و شرکت ها و نمایندگی های مسافرتی مشابه را قادر می سازد تا تمامی اجزاء مسافرت را مانند موجودی جا، نرخ و شرایط مسافرت را از طریق یک وب سایت به راحتی دریافت نموده و کارمندان طبق برنامه شرکت، رزرو خود را انجام داده و خریداری نمایند. با استفاده از این سیستم نیروی کار و زمان کمتری صرف فراهم آوردن مقدمات سفر می شود.

Amadeus altea customer management solution: سیستم مدیریت مشتری altea اولین نسل جدید فن آوری اطلاعات (IT) برای صنعت هواپیمایی در ۳۰ سال اخیر می باشد. این سیستم در سه حوزه برنامه ریزی، فروش و پرواز فعالیت دارد. ارتقاء سطح درآمد ، افزایش مشتریان ثابت، عکس العمل سریع به شرایط بازار نمونه هایی از مزایای سیستم مدیریت مشتری altea می باشد. این سیستم همچنین دیدگاه شرکت های هواپیمایی را نسبت به مسافر تغییر داده و طبق آن مسافر، مشتری تلقی می شود و می تواند از خدمات بهتری بهره مند شود. شرکت طراحی سایت فانوس وب، ارائه دهنده روش های نوین طراحی سایت و سئو با صدها نمونه کار طراحی وب سایت موفق در بازار ایران و خاورمیانه می باشد.

آمادئوس، سیستم رزرواسیون آنلاین چیست؟,وقت سفر  

شرايط گارانتي نرخ در سيستم آمادئوس:

آمادئـوس فقط نـرخ هاي گـرفته شده به روش مكانيـزه (Pricing-Auto (را تحت شرايط زيـر گارانتـــي مي نمايد: 1 .ابتـدا مي بايـست پس از خواندن شـرايط و قوانيـن نـرخ مورد نظـر، آن را در TST ذخيـره نمود. حائز اهميت است آمادئـوس فقط نـرخ هايي را گارانتي مي نمايد كه در TST نشانه I و يا A همراه با عدد صفر وجود داشته باشد. 2 .سپس با استفاده از دستور Tn/TQT/WRA) n به معناي شماره TST مي باشد) از TST پرينت گارانتي گرفته و يك نسخه آن را ضميمه كوپن Agent و نسخه ديگر ضميمه كوپن Audit نماييد. ذكر اين نكته حائز اهميت مي باشد كه هرگونه پرينت به غير از روش مذكور قابل استناد نمي باشد. در ضمن تاريخ صدور بليط و تاريخ تشكيل TST و تاريخ پرينت مي بايست در يك روز باشد. اين بدان معنا است كه اعتبار TST مربوط به همان روز مي باشد. آمادئوس در شرايط زيرنرخ ثبت شده را گارانتي نمي نمايد: 1 .هرگونه تغيير در نرخ ثبت شده (TST (مانند تغيير در basis Fare ، كلاس رزرواسيون، مالياتهاي فرودگاهي، BSR و... كه در نهايت منجر به تغيير در نشانه I در TST شود. 2 .عدم رعايـت قوانيـن مـربوط به صدور بليط مـانند قانـون پيش خـريد (purchase Advance (و خـريد .(Instant purchase)آني 3 .نـرخ گرفته شده توسط آمادئوس با قوانيـن و تعرفه هاي جـاري اعلام شده شركت هواپيمايـي مغايرت داشته باشد. 4 .صدور بليط با آنچه كه در TST مي باشد مغايرت داشته باشد. 5 .تاريخ صدور بليط و تاريخ تشكيل TST و پرينت گارانتي در يك روز نباشد.

نمونه دستورات مفيد نرخ گيري:

1 .دستور FQD براي گرفتن نرخ مبدا به مقصد استفاده مي گردد.

آمادئوس، سیستم رزرواسیون آنلاین چیست؟,وقت سفر

2 .دستور FQN براي خواندن قوانين و شرايط نرخ وهمچنين نمايش ماليات هاي فرودگاهي مي باشد.

آمادئوس، سیستم رزرواسیون آنلاین چیست؟,وقت سفر

3 .دستور FQP براي نرخ گيري مسير مسافرت با جزئيات كامل بوده، بدون آنكه لازم باشد PNR تشكيل داده شود.

آمادئوس، سیستم رزرواسیون آنلاین چیست؟

4 .دستور FXP ،FXX،FXA،FXL،FXB جهت نرخ گيري از PNR استفاده مي گردند.

آمادئوس، سیستم رزرواسیون آنلاین چیست؟,وقت سفر


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
1