جشنواره ببر یا اونام در هند

18 آذر ، 1397
وقت سفر
جشنواره ها
0 کامنت

جشنواره ببر یا اونام در هند هر سال برای شکر گزاری برداشت محصول خوب و سالم برگزاری می شود. در این جشنواره هنرمندان هندی بدنهای کشاورزان و زمین داران و افرادی را که دوست دارند در این مراسم شرکت کنند، به شکل ببر، پلنگ یا شیر نقاشی می‌کنند. با وقت سفر همراه شوید تا با این جشنواره عجیب بیشتر آشنا شوید.

معرفی جشنواره ببر

جشنواره ببر یا با نام هندی آن | Onam جشنواره ای است بر پایه باور و رسوم کهن مردم هند شکل گرفته است. این جشنواره در 12 سپتامبر برابر با 21 شهریور در تریشور کرالای هند برگزار می شود.

در این جشنواره، مردم کرالا بدون در نظر گرفتن باورهای مذهبی یا موقعیت اجتماعی خود در کنار هم جمع شوند و با شرکت در این جشنواره که به مدت ده روز برگزار می شود و مملو از رویدادهای فولکلور و فرهنگ عامه با موضوعات هنر، غذا، و ورزش و اهدای هدیه، فرهنگ پُربار خود را جشن می گیرند. 

جشنواره اونام در چهارمین روز جشن محصول برگزار می‌شود. در این روز، شرکت کنندگان با بدن‌های رنگ شده در هیبت ببر، پلنگ یا شیر خود را آماده می‌کنند و به تقلید از راه رفتن این‌حیوانات به سمت مکان برگزاری مراسم بروند. این جشنواره یکی از پر طرفدارترین جاذبه‌های توریستی هند به شمار می‌رود. به طوری که در سال گذشته بیش از 20 هزار شرکت کننده زیر نم نم باران در این مراسم شرکت کردند.

جشنواره ببر در هند , وقت سفر

نحوه برگزاری جشنواره ببر

این جشنواره در یک منطقه پردارودرخت انجام می پذیرد. شرکت کننده ها با حرکات موزون و مرموز و نمایشی که تداعی کننده خود ببر است. حرکات گروهی با آن بدن‌های رنگا‌رنگ با گل‌های‌ آویخته شده به گردن، دندان‌های نیش بلند، سبیل‌های ببری، و دم‌های دراز که با استفاده از رنگ‌های طبیعی و گیاهی انجام شده است که به نوعی معرفی محصولات منطقه هم به شمار می‌آید. رنگ ها شامل سیاه، سفید، آبی، سبز، قرمز، صورتی و زرد و ماسک های ترسناک به این جشنواره جان می بخشد.

جشنواره ببر در هند , وقت سفر

همچنین ساز‌های کوبه‌ای، به نبرد‌های مردان در نقش ببر‌های وحشی هیجان عجیبی می بخشند. هیجانی که ناخودگاه تماشاگر را با خود به دل این آیین و مراسم دیرینه می کشاند. در ادامه مراسم را تا معبد Vadakkunnathan که یک معبد باستانی است در یک زمین با مساحت 100 هکتار که به شکل یک پارک درآمده است ادامه می دهند. و بعد از ادای احترام عقب نشینی کرده و بر زمین می نشینند.

با به پایان رسیدن این مراسم کشاورزان بر این باور هستند که محصولات خود را از آسیب‌های احتمالی در آینده حفظ می کنند. این جشنواره از تلویزیون محلی و رسانه‌ها به صورت زنده بر روی آنتن می‌فرستند. آنها نهایت تلاش خود را برای حفظ میراث فرهنگی و سنتی خود به کار می‌برند.

جشنواره ببر در هند , وقت سفر


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0