جشنواره تبیلسوبا در گرجستان

05 آذر ، 1397
وقت سفر
جشنواره ها
0 کامنت

جشنواره تبیلیسوبا یا همان "روز جشن تفلیس" که در کشور گرجستان به زیبایی تمام در آخرین یک شنبه ماه اکتبر برگزار می شود. با وقت سفر همراه شوید تا با این جشنواره بیشتر آشنا شوید.

جشنواره تبیلیسوبا

یکی از جشنواره های مهم در تفلیس ، جشن روز تفلیس یا جشن تولد تفلیس است که با صمیمیت و زیبایی هر چه تمام تر در منطقه قدیمی شهر به همراه مراسمی شاد و هیجان انگیز برگزار می گردد.خیلی از گردشگران و علاقه مندان به چنین جشنهایی هر ساله به تفلیس سفر میکنند تا در این جشن شرکت کنند.

مکان اصلی جشن در میدان گرگاسالی شهر تفلیس می باشد و هر چند که مختص شهر تفلیس است اما استقبال بی نظیر از آن در تمام شهرهای گرجستان ، این جشنواره را به یک فستیوال با شکوه ملی تبدیل نموده است. 

در این مراسم رقص و پایکوبی به سبک گرجی، کنسرت های خیابانی، سرو اقسام غذاهای گرجی و شراب بومی گرجستان در غرفه های روباز، همراه با آتش بازی و شعبده بازی برگزار میگردد.

زمان برگزاری و چگونگی بر گذاری مراسم

در آخرین یکشنبه ماه اکتبر هر سال، هنگامی که جشن تولد تفلیس یا تبلیسوبا فرا می رسد ، حال و هوایی تماشایی در کشور گرجستان و بالاخص شهر دل انگیز تفلیس پدید می آید. طنین زیبای موسیقی گرجی از محله تفلیس قدیم به گوش می رسد و دختران و پسران هنرمند با جامه های رنگارنگ سنتی، در مکان های تعبیه شده به رقص گرجی می پردازند ، این رقص های افسانه ای که اساس آن به تصویر کشیدن روایات و سوز و گدازهای عاشقانه است ، لحظات رمانتیکی را برایتان رقم می زنند .جامه های خوش آب و رنگ دخترکان با پیچ و تابی چشم نواز و جنبش گیسوهای آن ها در بین حرکات موزون، جلوه ای خاص دارد.

جشنواره روز تفلیس تبیلیسوبا , وقت سفر

پسران خوش سیمای گرجی هم با هنرمندی هر چه تمام تر رقص های چابک خویش را به معرض نمایش می گذارند که بی تردید تحسین هر بیننده ای را بر می انگیزد.این نوع رقص و پایکوبی نشانه ای از فرهنگ و آداب گرجی هاست و برایشان احترام خاصی قائل هستند. رقص های دو نفره نیز بی شباهت به نمایش عاشقانه طاووس ها برای جفت خویش یا رقص قوهای دلداده برای یکدیگر نیست. گویی زمان ایستاده است تا پرده از صمیمیت عشق برداشته شود و شما را غرق آرامش و لذت نماید. با ادامه پیاده روی در بعد از ظهر آخرین یکشنبه ، درختان بلند قامت در محله تفلیس قدیم را می بینید که با لباس های پاییزی تازه ای که در رنگ های زرد ، نارنجی ، قهوه ای و حتی سرخ به تن کرده اند ، گویی خود را برای جشن تبلیسوبا آراسته اند. ظروف بزرگ از میوه های خوش رنگ و لعاب پاییزی در اغلب غرفه های روباز نهاده شده است.و در تمام طول مسیر پیاده روی به چشم میخورد.علاوه بر آن اقسام متعدد پنیر ، دسرهای تهیه شده با انگور، چورچخلا ، لواشک ، نان و شیرینی و حتی شاهکارهای زیبای صنایع دستی را نیز به وفور می توانید ببینید. شراب یاقوتی رنگ گرجی نیز از ابتدا تا انتهای مراسم که تا پاسی از شب بهادامه دارد ، به رسم میهمان نوازی در همه جا ی شهر تفلیس و در طول مراسم سرو می شوند.

در این بین ، نمایش های سنتی زیبا به تدریج به روی صحنه می روند و هنر همچون همیشه ، لطافتی بی مانند را در فضا به جریان می اندازد.در غروب به برگزاری آتش بازی میپردازند که آسمان شهر را پر از ستاره های نورانی میکند. بی تردید دیدن این نمایش های سنتی و موزیکال، در هیاهوی آتش بازی پر از جذابیت خواهد بود. با تاریک شدن هوا، کنسرت های خیابانی آغاز به کار می کنند که شور و نشاطی مضاعف به هیاهوی مردم و گردشگران می بخشند. رقص فشفشه های زیبا و موج نور در دل آسمان شب، چشم ها را خیره می کند. این نورهای تماشایی از دل شب می تراوند و لبخند بر لب می نشانند.

جشنواره روز تفلیس تبیلیسوبا , وقت سفر

همه جا پر از هیاهو معرکه آتش بازی و موزیک و رقص و آواز است . و اما بخش لذیذ برنامه، صرف شام با غذاهای معطر گرجی است که بی تردید نمیتواند از آن چشم پوشید. معمولا اقسام کباب به دلیل سهولت در تهیه آن ها به وفور در غرفه ها سرو می شوند.در هر گوشه و کنار زغال و آتش و منقلهایی برپا است که روی آن گوشت تازه در حال کبابی شدن است. البته به جز کباب سایر غذاها و از جمله خینکالی معروف که که کم اشتها ترین افراد را هم بر سر ذوق می آورد، موجود هستند که با چاشنی مهمان نوازی گرجی و نوشیدنی های معرکه آنها طعمی فراموش ناشدنی خواهند داشت. اگر قصد دارید تفلیس را ببینید، با برنامه ریزی سفرتان در هفته پایانی اکتبر و هم زمان با تبلیسوبا خاطرات متفاوتی برای خود و عزیزانتان رقم بزنید. حضور در این فستیوال شادی و نشاطی افزون به شما می دهد و تا یکسال پر از انرژی هستید. 

جشنواره روز تفلیس تبیلیسوبا , وقت سفر

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0