تور لیدر چیست ؟ تور لیدر کیست؟

09 آبان ، 1397
وقت سفر
صنعت گردشگری
0 کامنت

در سفر های گروهی که در قالب تور انجام می شود ، شخصی به عنوان تور لیدر یا راهنما به خدمات رسانی می پردازد. تور لیدر شخصی است که از لحظه ی آغاز سفر تا پایان آن در کنار مسافران حضور دارد . با ما در وقت سفر همراه باشید.

تور لیدر چیست ؟ تور لیدر کیست؟

تور لیدر به افرادی گفته می شود که اطلاعات ویژه ای در مورد تاریخ، باستان شناسی، یادمان ها و آثار هنری، محیط فرهنگی، طبیعت و جاذبه ها، اماکن دیدنی و هر موضوع عمومی که بازدیدکنندگان علاقه مند در تور را راهنمایی میکند و در اختیار آنان قرار می دهند.چندین مترادف و ترجمه نیز برای کلمه تور لیدر موجود می باشد.

همانند: مدیر تور، همراه تور، رهبر تور و راهنمای تور

تور لیدر , تور چیست , وقت سفر

راهنمایان تور نقش بسیار مهمی در هدایت و تامین نیازمندی های مادیو معنوی و غنای روحی گردشگران دارند. به طوریکه واقعا برگزاری یک تور را بدون راهنمای آن نمی توان متصور شد. راهنمایان نقش تعیین کننده ای در گردشگری فرهنگی دارند، آن ها باید معانی و مفاهیم ناملموس خارجی را به اصطلاحات ملموس و آشنا برای بازدیدکنندگان تبدیل کنند. 

از طرفی تورها باید بدون ایجاد مزاحمت در زندگی روزمره افراد بومی اجرا شود، اداره و عدم اجازه ایجاد چنین مشکلاتی برعهده راهنمای تور می باشد. به طور معمول در سفر های خارج از کشور در تورها گردشگران به زبان محلی مقصد آشنایی ندارند و این باعث ایجاد فشار و استرس به گردشگران خواهد شد، در اینجا راهنما نقش کاهش دهنده این استرس و فشار را برعهده دارد.

راهنمای تور و کارهای آن

شاید در نگاه اول شغل راهنمایی تور صرفا شغلی همراه با تفریح وگذار و سرگرمی می باشد اما هنگامی که وارد عمق آن می شوید با سختی زیاد این کار و مشکلات زیادش مواجه می شوید! در این بخش برخی از چالش ها و مشکلات این شغل را بررسی می کنیم.

* فصلی بودن : زمان تعطیلات و اوغات فراغت در کشور های مختلف، متفاوت می باشد و تقاضاها برای سفر در فصل های سفر و تعطیلات بسیار زیاد بوده است اما در بقیه زمان ها این تقاضا کاهش پیدا می کند و تور ها کمتر برگزار میشود و نیاز به راهنما کمتر می شود.

* درآمد : این موضوع دقیقا با فصلی بودن این شغل مرتبط است به طوریکه در فصل های سفر راهنمایان درآمد بسیار خوبی دارند اما در فصل هایی که سفر وجود ندارد عملا درآمدی ندارند و اینگونه متوسط درآمد این شغل بسیار کاهش پیدا می کند.

* ریسک و خطرات احتمالی : ماهیت کار راهنما با سفر به هم آمیخته است و همواره در معرض خطرات و سوانح گوناگون وسایل نقلیه قرار دارد.

* دوری از خانه و خانواده : به دلیل ماهیت این کار ، راهنما به دور از خانه و خانواده اش می باشد.

* امنیت و جایگاه شغلی : فصلی بودن این شغل باعث شده تا بنگاه های تورگردان به صورت دائم و ثابت راهنمایان را به خدمت نگیرند و در صورت نیاز از آن ها به صورت موردی استفاده کنند.

* رقابت : تقاضای زیاد برای این شغل باعث ایجاد رقابت و بعضا رقابت های ناسالم می گردد.

* محدودیت سنی : راهنما باید فعال پر جنب و جوش و پا به پای دیگر گردشگران باشد. البته در تور های فرهنگی و برخی تورهای تخصصی محدودیت سنی وجود ندارد.

* ساعت کار طولانی : از زمانی که راهنما گردشگران را ببیند تا پایان تور ساعت کاری راهنما می باشد!

* آماده باش کامل در طول ماموریت: راهنما هیچ گاه در زمان تور بدون وظیفه نمی باشد.

* آمادگی برای شکایات و اعتراضات : راهنما باید همیشه یک گوش شنوا برای شندیدن مشکلات و اعترضات گردشگران باشد.

تور لیدر , تور چیست , وقت سفر

ویژگی یک تور لیدر خوب

همانطور که می دانید سفر کردن به ۲ روش ممکن است بعضی ها سفر با تور را به دلایل مزایای زیادی که دارد ترجیح می دهند و بعضی از افراد هم ترجیح می دهند تنها سفر کنند. هرکدام از این روش ها هم مزایا و معایب خاص خود را دارد، اما وقتی پای سفرهای خارجی به میان باشد مخصوصا اگر سفر تفریحی باشد، بسیاری از افراد سفر با تور را انتخاب می کنند مخصوصا که در این نوع سفر، با کشوری غریب و زبان و محیطی ناشناخته روبرو می شویم.

* قوی بودن در برقراری ارتباط : یک راهنمای تور خوب، مهارت های ارتباطی را کاملا بلد است و به خوبی می تواند با افراد مختلف ارتباط برقرار کند. در واقع تورلیدر قرار است تا هربار در مقابل جمعیتی صحبت کند و درباره موارد مختلف در سفر توضیحاتی بدهد؛ بنابراین باید بتواند واضح و قابل فهم این توضیحات را به مسافران ارائه کند.

* رعایت آداب شخصی اجتماعی :اجتماعی بودن تقریبا امری ذاتی است اما بعضی مواقع با بعضی تمرین های خاص می توان آن را بدست آورد.

* باهوش و متمرکز باشد : در موارد مختلف تور لیدر همانطور که از اسم آن مشخص است قرار است که در سفر راهنمای افراد زیادی باشد و مکانهای دیدنی و جاذبه های گردشگری را به آنها نشان و توضیح دهد. بنابراین باید حافظه ی خوبی برای درک اطلاعات و به خاطر سپردن آنهاو انتقال به افارد دیگر داشته باشد. یک راهنمای خوب هیچ وقت از روی کاغذ اطلاعات را نمی خواند و به مسافران انتقال دهد. باید طوری جملات را ادا کند که شنونده احساس خستگی نکند و این حس در او بوجود بیاید که انگار دارد تجریبات شخصی راهنما را می شوند.

* مهارت بداهه‌ گویی :یک تور لیدر خوب، یک قصه خوان خوب است! می تواند به موقع حرف هایش را بزند و توانایی جمع‌‌ کردن و سرو سامان دادن به گفت و گوهای مختلف را دارد. علاوه بر این، می تواند به سوال هایی که مسافران می پرسند هم در همان لحظه جواب دهد؛ و این به عای بداهه گویی است.

* اشتیاق به کار یک تور: یک تور لیدر خوب عاشق کارش است و آنقدر ذاتا با اشتیاق رفتار می کند که باعث می شود این شور و شوق به بقیه هم منتقل شود. و به همین دلیل، مسافران با اشتیاق بیشتری به صحبت های فرد راهنما گوش می کنند و راحت می توانند حرف های او را درک کنند.

* ویژگی های علمی: راهنمای تور باید اطلاعات کافی از محل مورد بازدید داشته باشد و بتواند در زمینه مذهبی، معماری، جامعه‌ شناسی، عوامل جغرافیایی و سیاست اطلاعات کافی و علمی را ارائه دهد.

استخدام تور لیدر خارجی

بعضی از موسسه های گردشگری، زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کلاس های تور لیدری برگزار می کنند تا علاقمندان به این شغل بتوانند مهارت ها و تخصص های لازم را بیاموزند. اگر شرکت کنندگان در آزمون های این موسسه ها امتیاز و نمره قابل قبولی کسب کنند و همچنین در آزمون جامع سازمان میراث فرهنگی و مصاحبه شفاهی قبول شوند ، کارت تور لیدری دریافت میکنند و به عنوان تور لیدر استخدام میشوند. این کلاس های گرشگری ۶ ماه طول می کشد و معمولا در دو حوزه تور لیدری فرهنگی و طبیعت گردی برگزار می شوند که افراد با توجه به علایق شان در آنها شرکت می کنند. علاوه بر این، برخی از تور لیدر ها به صورت تمام وقت کار می کنند اما بعضی دیگر با توجه به پیک فصل توریسم، فعالیت شان فصلی است.

درآمد تور لیدری

یکی از سوالات تعیین کننده و مهم برای افرادی که قصد وارد شدن به این حوزه کاری را دارند این است که ، دستمزد و درآمد ماهیانه در یافتی هر تور لیدر چه مقدار است. انجمن صنفی راهنمایان گردشگری ایران ، سالیانه مبلغ مختصری را به عنوان "حداقل دستمزد" برای تور لیدر ها در نظر گرفته و تصویب می کند که آژانس های مسافرتی باید با استناد به آن ، با تور لیدرها قرارداد ببندند. مبلغ مصوب انجمن ، روزانه دویست و بیست هزار تومان(220.000) است . در صورتی که مقدار دستمزد از این حد تعیین شده کمتر باشد، خلاف قانون بوده و تور لیدر قانونا حق دارد که از آژانس شکایت کند. البته لازم به ذکر است که تور لیدرها میتوانند با توجه به ویژگی های فردی، میزان سختی هدایت تور، سابقه تور لیدری و فاکتورهای دیگر، با آژانس توافق کرده و مبلغ بالاتری دریافت کنند. به عنوان مثال، تور طبیعت گردی به نسبت دشوارتر بوده و بنابراین در آمد آن ،دو تا سه برابر افزایش پیدا می کند. اغلب، دستمزد تور لیدر شامل هزینه های غذا و اقامت (در تورهای یک یا دو شبه) نمی شود. با این حال، در شرکت های بزرگ تور لیدری، این هزینه ها ممکن است به عنوان بخشی از پکیج های کاری ارائه شوند.

وظایفی که تور لیدر در برابر بازدیدکنندگان دارد عبارتند از:

* اطمینان از سازماندهی خوب تور و پیش رفتن طبق برنامه

* رزرو و یا تایید تمام وعده های غذایی و محل اقامت مورد نیاز اعضای گروه

* ارائه برنامه های مفید برای اعضای گروه

* برنامه ریزی پیشگیرانه برای روزهای آینده و تورهای آینده

* بر عهده گرفتن مسئولیت بودجه و برنامه ریزی طبق بودجه

* تایید مجدد هتل ها و تامین کنندگان پیش از رسیدن به محل مورد نظر


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0