تور مسافرتی چیست ؟ چه مزایایی دارد؟

01 آذر ، 1397
وقت سفر
صنعت گردشگری
0 کامنت

تور مفهومی است که برای برگزاری یک سفر توسط یک گروه ارائه دهنده سرویس های گردشگری به کار می رود. می توان گفت عبارت تور مفهومی میباشد که تفاوت آن با عبارت سفر به برگزار کننده آن باز می گردد. این عبارت در اصل انگلیسی بوده و معادل انگلیسی آن tour می باشد. که در مفهوم در کشورهای انگلیسی زبان نیز عبارت تور ( tour ) همان مفهوم و معنی را در فارسی می دهند و tour معادل سرویس های گردشگری است که به مسافرین و توریست ها و گردشگران ارائه می شود.با ما در وقت سفر همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد انواع تور بدانید.

تور مسافرتی چیست ؟ چه مزایایی دارد؟

آژانس های مسافرتی و هوایی با ایجاد تور و تورهای تفریحی،تور زیارتی،تور سیاحتی،تور فرهنگی و هنری،تورهای تجاری و نمایشگاهی ،تور ورزشی،تور آموزشی و تور های پزشکی و غیره امکانی را بوجود آورده اند تا مردم به راحتی بتوانند سفر کنند و از بهترین خدمات استفاده نمایند.

تور چیست , وقت سفر

بعضی از سفر ها و تور ها به صورت دسته جمعی برگزار میشود ، آشنائی اعضای گروه با یکدیگر، کسب اطلاعات مفید و آشنا شدن با مکان های دیدنی، تاریخی،کشاورزی،زیارتی و غیره همراه با لیدر تور و به صورت گروهی انجام میشود.

بعضاً اتفاقات بسیار خوب در تورها رقم می خورد که باعث آشناییت ها و شادی و بسیار اتفاقات خوشایند میشود. در تورها بر اثر آشنا شدن مسافران با یکدیگر ارتباطات دوستی ، کاری و تجاری ها متعددی رخ میدهد. در سفر (travel) هر شخص می تواند این عمل را خودش به تنهایی انجام دهد . اما در تور ، هر شخص در سفری شرکت می نماید که توسط یک گروه گرشگری شرایط و خدمات آن ایجاد شده است.

تورها شامل چه خدماتی می باشند؟

تورها که توسط اژانسهای هواپیمایی بسته مشیودکه  نیاز به تخصص دارد ، شامل اخذ بلیط و ویزا،رزرو هتل،برنامه سفر،راهنمای تور،بیمه مسافرتی،ترانسفر از فرودگاه به هتل و بلعکس،گشت های مشخص شده و سایر خدمات که (غالباً به نحوه قرارداد بین آژانس های مسافرتی و هوایی دو کشور مبدا و مقصد مربوط می گردد) را دارا می باشند. تورها به دو دسته تقسیم می شوند. تورهای گروهی (بسته). تورهای انفرادی (باز).

تعریف تورهای گروهی:

این دست تورهای تفریحی ، طوری طراحی می شوند که آژانس مسافرتی و هوایی، برای تاریخ مشخصی با توجه به تعداد صندلی پرواز خریداری نموده است ، گروهی معدود را ثبت نام کرده و برنامه سفر آنان را تنظیم می نمایند. اغلب در چنین حالتی تمام گروه از مبدا به همراه راهنمای تور به کشور مقصد سفر نموده و باز می گردند. 

تعریف تورهای انفرادی:

تور های انفرادی تورها یی هستند که حجم بالائی از مسافران را تشکیل می دهند، اغلب از آژانس های مسافرتی گوناگون، تورها خریداری می شوند و تمام مسافران با یک پرواز از قبل تعیین شده به سوی مقصد پرواز می نمایند. برنامه سفر و راهنمای تور، این دست تورها در کشور مقصد مشخص می گردد.

تورهای داخلی :

تور های داخلی همان تور های ایران گردی هستند که آژانس هواپیمایی با رزرو بلیط سفر و هتل و ایجاد یه برنامه سفر مناسب به گشت در ایران میپردازد این تورها ی داخلی خود به دو نوع تور تقسیم بندی میشود یکی تور های طبیعت گردی داخلی و تور های مسافرتی داخلی

تور های طبیعت گردی :

شاید بهتر باشد از تعریف طبیعت‌گردی شروع کنیم. طبیعت‌گردی یا همان اکوتوریسم از واژه eco به معنی طبیعت و tourism به معنی گردش گرفته شده است. واژه اکوتوریسم را هکتور لاسکورین در سال 1983 هنگامی که پروژه «حمایت از طبیعت» در مکزیک می‌پرداخته، ابداع کرده است. او اکوتوریسم را این گونه تعریف می‌کند:«اکوتوریسم، سفری به مناطق طبیعی نسبتاً بکر با هدف مطالعه، تحسین و لذت از مناظر، جانوران، گیاهان وحشی و هر گونه آثار فرهنگی (باستانی و معاصر) این مناطق است». 

از ویژگی‌های طبیعت‌گردی می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

عاملی برای حفظ تنوع زیستی است. برای مردم بومی رفاه ایجاد می‌کند. با آموزش توام است. متصدیان مسئولیت‌پذیر و متعهد دارد. در مقیاس کوچک ارائه می‌گردد (سفرهای اکوتوریسمی با تعداد کم گردشگران اجرا می‌شود و تقویت کننده‌ی تجارت‌های کوچک و بومی است). از منابع تجدید ناپذیر به کمترین میزان استفاده می‌کند. بر پایه‌ی مشارکت جامعه‌ی بومی با ایجاد فرصت‌های شغلی برای آن‌ها استوار است.

انواع تور های طبیعت گردی:تور مرنجاب ،تور کویر مصر ، تور های رفتینگ ، تور ماهی گیری ، تور های آف روود (بیابان نوردی) و....

تور های مسافرتی داخلی :

همانطور که قبلا توضیح دادیم تور های مسافرتی داخلی گشت داخل ایران است و شامل تیکت رفت و برگشت (زمینی یا هوایی)با هواپیما یا قطار یا اتوبوس و رزرو هتل و در بعضی از موارد همراه با استقبال فرودگاهی هم همراه است. تور کیش / تورقشم / تور مشهد / تور شیراز / تور کرمانشاه /تور گلاب گیری کاشان / تور جنگل ابر / تور کویر / تور یزد / تور نمک آبرود / تور همدان / تور اصفهان / تور قزوین / تور تبریز / تور ارومیه / تور آب گرم سرعین ، سراب ، محلات / تور گنبد / تور تنگه واشی / تور قلعه رودخان / تور کلاردشت / تور ماسوله / تور اسکی / و سایر تورهای دیگر.

تورهای خارجی:

تور خارجی همان سفر به خارج از مرز های کشور میباشد که در صورت اخذ این تورها آژانس موظف به دریافت بلیط پرواز رفت و برگشت ،رزرو هتل در مقصد ترانسفر فرودگاهی و بیمه مسافرتی و در صورتی که کشور مورد نظر مقصد نیاز به روادید ویزا داشته باشد اخذ ویزای کشور مقصد میباشد.

تور استانبول / تور آنتالیا / تور بودروم / تور مارماریس / تور کوش آداسی / تور ازمیر / تور چشمه / تور قبرس / تور آنکارا / تور مسکو، سنت پترزبورگ / تور یونان / تور فرانسه / تور ایتالیا / تور هلند / تور اتریش / تور اسپانیا / تور آلمان / تور تونس / تورمصر / تور دبی / تور مکه و مدینه / تور کربلا / تور لبنان / تور سوریه / تور هند(تورهایآگرا، دهلی ،جیپور،گوا،بمبئی) / تور چین ( تورهای گوانگجو، تور شنزن، تور پکن، تورشانگهای، تور هانگزو) / تور مالزی و سنگاپور/ تور کوالالامپور، تور پنانگ،تور لنکاوی / تور تایلند( تور بانکوک،تور پاتایا،تور پوکت(فوکت)،تور ساموئی) / تور اندونزی ( تورهای جاکارتا،بالی،کوتا،نوسادوا) / تور ژاپن / تورافریقای جنوبی / تور برزیل / تور کانادا / تور کلمبیا / تور موریس / تور مالدیو / تور مکزیک / تور ارمنستان / تور استرالیا (تورهای ملبورن، سیدنی) / تور انگلیس / تور آمریکا و سایر تورها.

راهنمای تور یا تور لیدر :

تور لیدری به معنای هدایت و راهنمایی توریست ها و ارائه اطلاعات مرتبط در مورد محلی است که توریست ها قصد دارند از آن بازدید کنند. بدین منظور، تور لیدر باید بتواند تاریخچه فرهنگی و طبیعی مناطق مورد نظررا تفسیر کند و البته از نظر مراجع گردشگری و توریسم نیز باید صلاحیت داشته باشد. معمولا در یک تور مسافرتی مفهوم و واژه ای به نام تور لیدر یا راهنمای تور را نیز می شونیم .

راهنمای تور شخصی است که در یک تور، مناطق زیبا و تاریخ منطقه مورد بازدید را به مسافران معرفی می نماید. راهنمای تور باید دارای اطلاعات عمومی بالا و همچنین اطلاعات تخصصی مربوط به تور مورد هدایت خود داشته باشد؛ همچنین باید با مفاهیم مدیرتی یک گروه و حتی دوره های مدیریت بحران و پزشکی ( در حد امداد اولیه ) آشنایی کامل داشته باشد ، که بتواند گروه خود را در صورت به وجود آمدن مشکل هدایت نماید. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0