آب و هوای گرجستان

20 آبان ، 1397
وقت سفر
به کجا سفر کنیم
0 کامنت

اقلیم کشور گرجستان، تحت اثر دو جریان است: اقلیم گرمسیری در غرب کشور و مدیترانه‌ای در شرق کشور است. برای شناخت بیشتر در مورد آب و هوای گرجستان با ما در وقت سفر همراه باشید.

گرجستان؛ آب و هوا و اقلیم

در حاشیه دریای سیاه، سطح رطوبت بالا و بارش‌های فراوانی وجود دارد و دما به صورت میانگین، در زمستان ۵ درجه سانتی‌گراد و در تابستان ۲۲ درجه سانتی‌گراد، است.

آب و هوای تفلیس , وقت سفر

در شرق کشور، رطوبت کمتر است و دمای میانگین کمی بالاتر. بهترین زمان سفر به گرجستان، ماه‌های می تا جولای (۱۱ اردیبهشت تا ۹ مرداد) و سپتامبر تا اکتبر (۱۰ شهریور تا ۹ آبان) است؛ زیرا هوا آفتابی و گرم می‌شود. ماه آگوست (۱۰ مرداد تا ۹ شهریور) را برای سفر به شما پیشنهاد نمی‌کنیم، زیرا رطوبت و دمای بالا در دشت‌ها، ممکن است برای شما مطلوب نباشد؛ البته برای پیاده‌روی در کوهستان، ماه آگوست، ماه بسیار خوبی است. 

میانگین ماهیانه دما و بارش در تفلیس

دما در کوه‌ها، از ۴٫۶- درجه سانتی‌گراد در ماه فوریه تا ۱۶٫۴ درجه سانتی‌گراد در ماه‌های جولای و آگوست متغیر است. در سوانتی (Svaneti)، زمستان حدودا ۸ ماه به طول می‌انجامد و دما به ۱۵- درجه سانتی‌گراد می‌رسد. هوا در فلات جاواختی (plateaux of Javakheti) بسیار سردتر نیز می‌شود و دما تا ۳۰- درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد.در ساحل آدجارا (Adjara)، دما از ۵٫۸ درجه سانتی‌گراد در ماه ژانویه تا ۲۳٫۸ درجه سانتی‌گراد در ماه آگوست، متغیر است؛ هوا در ساحل آبخاز در زمستان کمی سردتر و در ماه‌های آپریل و می کمی گرم‌تر است.

آب و هوای تفلیس , وقت سفر

میانگین هفتگی دما و بارش در تفلیس

میانگین هفتگی دما و بارش در تفلیس در بخش شرقی گرجستان، دما از ۰٫۵ درجه سانتی‌گراد در ماه ژانویه تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد در آگوست تغییر می‌کند.

در جنوب کشور، محدوده دمایی از ۲٫۱- تا ۲۰٫۱ درجه سانتی‌گراد، است. اقلیم رشته کوه قفقاز نسبت به کوهستان آلپ پایدارتر است.

در ماه ژوئن در ارتفاعات کوهستان‌ها، برف زیادی وجود دارد. برای کوهنوردی، بهترین ماه‌ها آگوست و جولای هستند؛ اما باید بدانید حتی در این زمان در ارتفاعات ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ متری، دما ۱۰- درجه سانتی‌گراد است. در ارتفاعات پایین‌تر کشور، در تابستان، هوا مرطوب و بسیار گرم است. در این زمان از سال برای فرار از گرما، ساکنین تفلیس و کوتائیسی (Kutaisi) به سمت سواحل و کوهستان‌ها می‌روند.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0