پیش از سفر به کوالالامپور چه کنیم؟

22 آبان ، 1397
وقت سفر
به کجا سفر کنیم
0 کامنت

پیش از آن که بار و بندیل سفر به مالزی و شهر جذاب کوالالامپور را ببندید، توصیه می شود که از انجام دادن کارهای زیر غفلت نکنید ، با ما در وقت سفر همراه باشید:

پیش از سفر به کوالالامپور چه کنیم؟

وقتی قرار است به مقصد جدیدی سفر کنید، باید نکات بسیاری را در نظر داشته باشید. از نکات کلی و آشنایی با مواردی چون زبان، فرهنگ، شماره های ضروری و عبارات کاربردی بگیرید تا سطح هزینه سفر، جاذبه های پرطرفدار و امنیت. در نظر گرفتن هر کدام از این موارد به قدری اهمیت دارد که اگر با آشنایی و اشراف به این مسایل دست به سفر بزنید، قطعا سفری خاطره انگیزتر را برای خود رقم زده اید.

دانستنیهای سفر به شهر کوالالامپور, وقت سفر

به طور کلی نرخ جرم در مالزی بیشتر از حد متوسط جهانی است. مخصوصا دزیدن کیف یا چمدان مسافران به مسئله‌ای رایج تبدیل شده است. در مکان‌های شلوغ و پر رفت و آمد مانند فرودگاه و فروشگاه‌ها بسیار مراقب وسایل خود باشید. حتما قبل از نیمه‌ی شب به هتل برگردید و در صورت احساس خطر به پلیس مراجعه کنید.  

توجه داشته باشید که حمل و نقل و مصرف هرگونه مواد مخدر چه متعلق به شما باشد و چه در کیف و سایر وسایل شما جاسازی شده باشند، محکومیت های شدید از ده سال زندان تا اعدام خواهد داشت. متاسفانه بسیاری از هموطنان ما خواسته یا ناخواسته، به دلیل همراه داشتن مواد مخدر در مالزی زندانی هستند.

جعل کارت های اعتباری هم مشکلی است که اخیرا بسیار گزارش شده پس هنگام خرید هرنوع کارت اعتباری حتما از اصل بودن آنها اطمینان حاصل کنید. همواره سعی کنید از فروشگاه‌های معتبر خرید نمایید. مسئله‌ی دیگر در مورد رانندگان مالزیایی است که هیچ توجه‌ای به عابران پیاده نمی‌کنند و حتی در صورت تصادف ممکن است با برخورد نامناسب و گاها خشن رانندگان مواجه شوید. در این موارد حتما با شماره ۹۹۹ تماس بگیرید و از تحریک کردن راننده و یا درگیر شدن با او بپرهیزید.

واکسن های لازم پیش از سفر به مالزی

فرقی نمی کند چند ساله هستید و یا چه جنسیتی دارید، در هر حالتی لازم است حتما واکسن های زیر را تمدید کنید.

واکسن سرخک، اوریون، سرخجه یا MMR لازم است که دو دوز از واکسن (MMR) را دریافت کنید مگر این که سابقه ابتلا به این بیماری ها را داشته باشید. همچنین برای بسیاری از مسافران جوان لازم است تا دوز یادآور  واکسن MMR را تزریق کنند.

واکسن سه گانه دیفتری بزرگسالان،کزاز و سیاه سرفه: در صورتی که در ۱۰ سال اخیر خود را در برابر این بیماری ها واکسینه نکرده اید، لازم است تا واکسن این بیماری ها را بزنید.

واکسن فلج اطفال: باید بدانید که در سال های اخیر هیچ گزارشی مبنی بر وجود بیماری فلج اطفال در مالزی گزارش نشده است؛ اما استفاده از دوز یادآور واکسن فلج اطفال برای بزرگسالان و تضمین همیشگی در برابر این بیماری، توصیه می شود.

واکسن آبله مرغان یا وارسیلا: در صورتی که در کودکی به آبله مرغان دچار نشده اید، برای استفاده از این واکسن با دکتر خود مشورت کنید.

واکسن آنفولانزا: استفاده از این واکسن سالانه تا حد زیادی احتمال ابتلا به آنفولانزا در طول سفر را کاهش می دهد.

**واکسن های لازم برای اغلب مسافران دریافت واکسن های زیر شما را از خطر ابتلا به بیماری های رایج در کوالالامپور می رهاند.

واکسن هپاتیت A: این واکسن برای ۱ سال سلامت شما را در برابر هپاتیت A تضمین می کند. البته با استفاده از دوز یادآور واکسن هپاتیت A، می توانید تا ۲۰ سال خود را در برابر این بیماری واکسینه کنید.

واکسن حصبه: استفاده از واکسن حصبه توصیه می شود، مگر آن که سفر شما نهایتا یک هفته بوده و تنها به گشت و گذار در شهرهای پیشرفته محدود می شود. خوب است بدانید که واکسن های حصبه، حفاظتی ۷۰ درصدی در برابر بیماری حصبه ایجاد می کنند که برای دو تا سه سال به طول می انجامد و تنها با یک تزریق انجام می شود. قرص های این واکسن نیز موجود است، البته تزریق آن بیشتر توصیه می شود، چرا که عوارض جانبی خفیف تری به همراه دارد.

**دیگر واکسن ها با توجه به وضعیت سلامت، پرونده پزشکی خود و مقصد مورد نظرتان در مالزی، توصیه های لازم را از پزشک خود دریافت کنید.

واکسن وبا: وبا یکی از بیماری های شایع در برخی از مناطق کشور مالزی است. بنابراین اگر مقصد شما کوالالامپور نیست، برای الزام استفاده از این واکسن تحقیقات لازم را انجام دهید.

واکسن هپاتیت B: یکی از معمول ترین واکسن ها برای گردشگرانی است که قصد سفر به مالزی را دارند و شامل سه آمپول در طی شش ماه می شود. حالت دیگر استفاده سریع این واکسن، واکسن ترکیبی هپاتیت A و B است.

واکسن تب زرد: همچنین در انتها خوب است بدانید که اگر شش روز پیش از سفر به مالزی، در مناطق تب زرد مانند کشورهای آفریقایی یا آمریکای جنوبی بوده اید، لازم است مدارک واکسیناسیون تب زرد را همراه خود داشته باشید.

واکسن آنسفالیت ژاپنی: آنسفالیت ژاپنی (Japanese encephalitis) نوعی بیماری عفونی بوده که توسط ویروسی به همین نام ایجاد می شود و ناقل آن نوعی پشه به نام کولکس (Culex) است. از عوارض این بیماری می توان به سردرد، تهوع، تب، سرگیجه و التهاب مغز اشاره کرد. اگر مدت زمان سفر شما به مالزی بیش از یک ماه است و تصمیم دارید به مناطق روستایی این کشور سری بزنید، حتما استفاده از این واکسن را در برنامه خود گنجانید. واکسن مالاریا واکسن هاری

گرفتن بیمه مسافرتی و همراه داشتن داروهای مجاز

قبل از سفر از دفاتر مخصوص بیمه های مسافرتی خود را بیمه کنید یا اینکه اگر تور مالزی را خریداری مینمایید حتما به این نکته توجه داشته باشید که تور کوالالامپور ششما برای تمامیه اعضا دارای بیمه مسافرتی نیز باشد.

بسته بندی داروها و قرار دادن آن ها در بسته اصلی و شفاف خودشان به همراه اسامی در صورتی که تحت درمان خاصی قرار دارید و از داروهایی به خصوصی استفاده می کنید، لازم است تا نامه ای به همراه مهر، امضا و تاریخ از پزشک خود داشته باشید .که شرایط پزشکی و جسمانی شما در آن شرح داده و داروهای شما را به همراه نام عمومی شان ذکر کرده باشد.

اگر دچار بیماری های قلبی و خاص هستید، حتما نوار قلب خود را که به تازگی دریافت کرده اید، همراه خود داشته باشید.

از هر داروی ضروری خود دو برابر بردارید تا در صورت مفقود یا ربوده شدن آن ها، به مشکل برنخورید.

خوب است بدانید که شماره های اورژانس در کشور مالزی ۱۱۲ یا ۹۹۹ هستند. بنابراین در صورتی که نیاز به دریافت مراقبت های فوری و پزشکی داشتید، تنها کافی‌ست یکی از این دو شماره تلفن را با موبایل خود بگیرید. در صورتی که پس از آن برای درمان خاصی به بیمارستان یا کلینیکی ارجاع داده شدید، لازم است بلافاصله با شرکت بیمه پزشکی خود ارتباط برقرار کنید 

برخی نکات مهم برای سفر به مالزی

بهتر است از حمل هرگونه داروی مسکن که دارای مواد مخدر است مانند کدئین، خودداری کنید. در مالزی به راحتی می توانید داروی مورد نظر را تهیه کنید.

از حمل و انتقال هر گونه بسته به مالزی که توسط دیگران (با پیشنهادهای خوب مالی) صورت می‌گیرد خودداری نمایید.

مراقب کیف پول و مدارک خود - چه در ایران و چه در فرودگاه های مالزی - باشید. هنگام برخورد با مامورین مراقب فرودگاه خونسرد و مودب باشید.

هنگام خروج از فرودگاه مالزی مطمئن باشید پاسپورت ممهور به مهر اقامت باشد وگرنه هنگام خروج از مالزی دچار مشکل خواهید شد.

در صرافی های داخل فرودگاه پول زیادی به اصطلاح چنج نکنید چون قیمت مناسبی ندارند و از نظر امنیتی نیز صحیح نیست.

با توجه به مسلمان بودن اکثریت جامعه‌ی مالزی بهتر است برخی مسائل شرعی و عرفی مخصوصا در مناطق روستایی رعایت شود. به طول مثال پوشیدن شلوار بلند. البته در اکثر شهرهای بزرگ مالزی آزادی بیشتری وجود دارد.

درآوردن کفش در برخی اماکن مذهبی نیز از ضروریات است.

هنگام عبور از عرض خیابان های مالزی نکات ایمنی را رعایت کنید. 


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0