کنکورد جدید، هواپیمای مسافری مافوق صوت کم‌صدا

13 آبان ، 1397
وقت سفر
صعنت هوانوردی
0 کامنت

بشر همواره عاشق سرعت و صرفه جویی در زمان است تا آنجا که آرزوی جابه جایی با سرعتی مافوق نور را در سر دارد. از برنامه های آینده صنعت هوانوردی برنامه ریزی برای ساخت هواپیمای تجاری مافوق صوت اما کم‌صدا می باشد.در ادامه روند تکامل پیداش هواپیماهای مافوق صوت را بررسی می کنیم با وقت سفر همراه باشید. 

پرواز با سرعت صوت

حدود ۴۰ سال از اولین و ۱۵ سال از آخرین پرواز تجاری کنکورد می‌گذرد؛ اما همچنان پرواز یک هواپیمای مسافربری با سرعتی فراتر از سرعت صوت مانند یک رویا می باشد.

کنکورد جدید , وقت سفر

فاصله‌ی زمانی بین اولین پرواز بشر به‌وسیله‌ی ابتدایی‌ترین هواپیما توسط برادران رایت، تا ساخت هواپیمای بویینگ ۷۴۷ معروف به جامبوجت ۶۶ سال می باشد. 

مطالب مرتبط:

هوا پیما سفر

سرعت مافوق صوت

مافوق صوت به سرعتی گفته می‌شود که سرعت آن از سرعت انتشار صوت در محیط بیشتر باشد. 

کنکورد

تا اواخر دهه‌ی ۵۰ میلادی درک دانشمندان و مهندسان از پدیده‌ی دیوار صوتی به‌قدری بهبود پیدا کرده بود که بسیاری از شرکت‌ها فرآیند طراحی و توسعه‌ی هواپیماهای مسافربری مافوق صوت خود را شروع کردند و تصور عموم بر این بود که باگذشت زمان هواپیماهای متداول را به‌طور کامل از رده خارج خواهند شد و هواپیماهای مافوق صوت جای این هواپیماها را می گیرند. کنکورد اولین و آخرین هواپیمای مسافربری مافوق صوت جهان بوده است.

کنکورد جدید , وقت سفر

این پروژه پرهزینه‌تر از آن بود که یک کشور به تنهایی بتواند از پس آن برآید. بنابراین انگلستان و فرانسه به طور مشترک طراحی و تولید این هواپیما را شروع کردند. از فرانسه شرکت آیرواسپشیال و از انگلستان شرکت بریتیش آیرواسپیس همکاری در این زمینه را از سال ۱۹۶۲ آغاز کردند.  

دلیل کنار گذاشته شدن کنکور

کنکورد سالیان سال مسافران ثروتمند خود را با سرعتی نزدیک به ۲/۵ برابر سرعت هواپیماهای مسافربری معمول بین دو طرف اقیانوس اطلس شمالی جابجا کرد.  این هواپیما همواره به علت صدای زیاد موجب انتقاد طرفداران محیط زیست بوده است.

کنکورد جدید , وقت سفر

شاید به همین خاطر بود که از این هواپیما ۱۴ فروند بیشتر تولید نشد. و بازاریابی آن چندان موفق نبود. سازندگان و کاربران کنکورد و بسیاری از صاحب‌نظران دنیای هوانوردی کنکورد را به لحاظ فنی یک نمونه بسیار موفق می‌دانند. با سانحه ۲۵ ژوییه سال ۲۰۰۰ که منجر به کشته شدن ۱۱۳ نفر شد پروازهای کنکورد متوقف گردید.

پروژه هواپیمای مافوق صوت کم صدای جدید

ناسا با همکاری شرکت لاکهید مارتین یکی از سازمان‎هایی است که به دنبال ساخت هواپیماهای مافوق صوت تجاری است و قصد دارد یک هواپیمای مافوق صوت کم صدا با نام QueSST را تا سال ۲۰۲۱ بسازد.

کنکورد جدید , وقت سفر

در صورت موفقیت ناسا در ساخت این هواپیما، حمل‌ و‌ نقل هوایی در جهان دچار تحول خواهد شد. بر این اساس ناسا با شرکت لاکهید مارتین یک قرار داد ۲۴۷ میلیون دلاری بسته است و لاکهید مارتین برای ساخت این هواپیما برنامه ریزی کرده است. طبق این برنامه ریزی تا سال ۲۰۲۱،این هواپیما طراحی می‌شود، یک سال بعد تست‎های زمینی بر روی انجام می‎شود و در صورت موفقیت‌آمیز بودن آن، اولین پرواز آزمایشی این هواپیما در سال ۲۰۲۵ عملیاتی می‎شود. محصول نهایی این سرمایه گذاری هواپیمای مافوق صوتی است که هنگام پرواز آن برای ساکنین محلی آلودگی صوتی و مزاحمت نداشته باشد و امکان پرواز تجاری در همه جای دنیا را داشته باشد؛ به‌همین دلیل مهندسان طراحی خاصی را در بدنه این نوع هواپیماها انجام می دهند.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0