مقایسه دو شهر آنتالیا و کوش آداسی

20 آبان ، 1397
وقت سفر
به کجا سفر کنیم
0 کامنت

ترکیه دو شهر ساحلی پرطرفدار دارد که با شروع فصل گرما پر از گردشگر می شوند و افراد زیادی به شوق ساحل و دریا خودشان را از سراسر دنیا به این دو شهر دوست داشتنی می رسانند. اما آنتالیا یا کوش آداسی؟ سوالی که شاید ذهن شما را هم درگیر کرده باشد! این دو شهر هر دو جذابند و انتخاب یکی از آن ها واقعا کار مشکلی ست. در این پست می خواهیم مقایسه ای بین ویژگی ها و جاذبه های این شهر انجام دهیم تا در نهایت تصمیم بگیرید که به کوش آداسی سفر کنید یا آنتالیا! در ادامه این مبحث ما را در وقت سفر همراهی کنید.

مقایسه دو شهر آنتالیا و کوش آداسی، به آنتالیا سفر کنم یا کوش آداسی ؟

اگر شما هم با تور ترکیه سفر می کنید و زمان کمی برای سفر به ترکیه دارید حتما باید بین آنتالیا و کوش آداسی گیر کرده باشید، هردو شهر آنتالیا و کوش آداسی به نوبه جذاب و منحصر به فرد با زیبایی های خاص خود رادارند که این انتخاب بین تنها یکی از آنها را دشوار کرده است.

عکسسسسسسسسسسسسس

اگر می خواهید شیرین ترین لحظات را در زمان کم خود به هنگام سفر به ترکیه داشته باشید و از تعطیلات چند روزه خود به خوبی استفاده کنید، بر انتخاب مقاصد توریستی خود دقت کنید. فصل مناسب سفر به آنتالیا شاید زمان مناسبی برای سفر به کوش آداسی نباشد و یا ممکن است امکان دیدنی نفس گیر آنتالیا آنچنان که بایست شما را مانند امکان دیدنی کوش آداسی به وجه نیاورند، از این شاید ها و شاید ها زیاد است. 

با این که هر دو شهر زیبای ترکیه، کوش آداسی و آنتالیا بسیار توریستی و جذاب، اما نمی توان آنها را به یک چشم دید. از این رو، نمی توان در مدت کوتاه همه جاذبه ها و دیدنی های این دو شهر را دید و چشید، پس وقت را تلف نکنید و از زمان سفر خود با تور ترکیه به خوبی استفاده کنید، همیشه این سوالات برای مسافرین پیش می آید که : قصل مناسب سفر به آنتالیا و کوش اداسی چه زمانیست ؟ برای گشت و گذار کدام برای من مناسب تر است، اماکن دیدنی آنتالیا یا کوش آداسی ؟ برای خرید کدام بهتر است، مراکز خرید کوش آداسی یا آنتالیا ؟ برای افراد جوان و یا خانواده ها کوش آداسی بهتر است یا آنتالیا، سفر مناسب جوانان و خانواده ها ؟ از معایب و مزایای سفر به آنتالیا و کوش آداسی ؟ آنتالیا، چرا باید آنتالیا را انتخاب کرد ؟ آنتالیا برای من بهتر است یا کوش آداسی ؟

آشنایی کلی با دو شهر آنتالیا و کوش آداسی

آنتالیا پنجمین شهر پر جمعیت ترکیه ست و در سواحل جنوب غربی ترکیه، در کنار کوه های توروس و دریای مدیترانه قرار دارد. کوش آداسی در غرب ترکیه و در سواحل اژه قرار دارد و فاصله ی آن تا آنتالیا حدود ۳۵۰ کیلومتر است. کوش آداسی از شهرهای ساحلی استان آیدین است و حدود ۵۰ هزار جمعیت دارد اما در طول فصل گرما جمعیت آن به طور قابل توجهی با افزایش روبرو می می شود. پس آنتالیا در مقایسه با کوش آداسی شلوغ تر است و اگر به دنبال سواحل خلوت تر هستید سفر به کوش آداسی برای شما بهتر است. از طرفی، دریای مدیترانه نسبت به اژه آب سبک تر و همینطور شهرت بیشتری دارد برای همین گردشگران بیشتر آنتالیا را برای سفر انتخاب می کنند. کوش آداسی فرودگاه ندارد و باید از فرودگاه ازمیر با اتوبوس خودتان را به کوش آداسی برسانید.

مقایسه آب و هوای کوش آداسی و آنتالیا

آب و هوای کوش آداسی شباهت زیادی به ازمیر دارد اما به هر حال دو ساحل مدیترانه و ارژه دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای هستند این یعنی تابستان های گرم و زمستان های معتدل! کوش آداسی معمولا در تابستان بارندگی کمی دارد اما بر عکس در زمستان روزهای بارانی اش زیاد است. آب و هوای آنتالیا در دسته مدیترانه ای قرار دارد و در اینجا تابستان های گرم و خشک و زمستان های ملایم و بارانی انتظارتان را می کشد.

هوا در کوش اداسی نیز در طول تابستان گرم ( دما چیزی حدود ۳۰ الی ۳۵ درجه ) و در زمستان هوا بارانیست و میزان بارش باران در این فصل زیاد است. و اما مطمئنا نمی خواهید در گرم ترین ماه سال به کوش آداسی سفر کنید، اگر در ماه جولای و آگوست ( مرداد، و شهریور ماه ) قصد سفر به ترکیه را دارید، باید به شما اخطار بدهیم که قید گشت و گذار در کوش آداسی را بزنید، در این دوره هوا بسیار گرم است (دمای بالاتر از ۴۲ درجه سانتیگراد) و اصلا برای سفر به کوش آداسی مناسب نیست، در عوض بهترین ماه سفر به کوش آداسی از اواخر آوریل تا اکتبر ( از اردیبهشت تا آبان ماه ) است که دما هوا مناسب است.

میانگین دمای هوا در آنتالیا در تابستان ۳۰ تا ۳۵ و در زمستان ۹ تا ۱۵ درجه سانتیگراد است. از نظر آب و هوایی این دو شهر تفاوت زیادی با هم ندارند و بهترین زمان برای سفر به آن ها بهار و تابستان است. آب و هوای آنتالیا مدیترانه ای است و در فصل زمستان این شهر زیبا گرم و خشک و در طول زمستان هوا معتدل و بارانی ایست. از آنجایی که دمای هوا در تابستان بالاست و گرم ( چیزی حدود ۳۰ الی ۳۵ درجه ) و در زمستان هوا سر و بارانیست ( درجه هوا تریبا بین ۹ الی ۱۵ درجه) بهترین زمانی که می توانید از آنتالیا لذت ببرید و از تمام مکان های دیدنی آن دیدن کنید، ماه‌های بین آوریل تا دسامبر ( از اردیبهشت تا دی ماه ) است، اگر بین ژانویه تا مارس ( از بهمن ماه تا فروردین ماه ) قصد سفر به ترکیه را دارید توصیه می کنیم که به آنتالیا نروید چرا که شرایط هوا بسیار غیر منتظره است و اجازه لذت بردن از این شهر را به شما ندهد، حتی ممکن است هوا به شدت سرد شود.

مقایسه جاذبه های آنتالیا و کوش آداسی

آنتالیا به جز ساحل و دریا جاذبه های تاریخی زیادی هم دارد که بازدید از آن ها سفرتان را شیرین تر می کند تعدادی از مهمترین جاذبه های آنتالیا را معرفی می کنیم:آنتالیا به جز ساحل و دریا جاذبه های تاریخی زیادی هم دارد که بازدید از آن ها سفرتان را شیرین تر می کند تعدادی از مهمترین جاذبه های آنتالیا را معرفی می کنیم:

شهر قدیم آنتالیا| Kaleiçi:

اینجا پر از محله های پیچ در پیچ است که جان می دهند برای پیاده روی و تماشا! در اینجا خانه های قدیمی زیادی می بینید که قدمت آن ها به دروه عثمانی برمی گردد و دیوارهای سفید و پشت بام های قرمز آن ها را چشم نواز و دیدنی کرده است. در کنار خیابان های سنگ فرش شده ی این محله رستوران ها، هتل ها و بوتیک های زیادی نظرتان را جلب می کند، می توانید به یکی از رستوران ها بروید و غذایی دریایی سفارش دهید. اینجا جایی برای تجربه ی حس و حال محله های قدیم ترکیه است پیشنهاد می کنیم حتما به میدان اصلی این منطقه بروید و برج سنگی ساعت و دروازه ی قلعه را تماشا کنید. یکی از جذاب ترین جاذبه های این منطقه یک مسجد قرن هجدهمی است که کاشی کاری های دیدنی ای دارد.

بندر قدیمی:

در دل صخره های ساحلی آنتالیا یک فرو رفتگی هست که بندر قدیمی شهر در آنجا قرار دارد. این بندر یکی از مهمترین جاذبه های آنتالیاست؛ به این بندر بروید تا غرق تماشای غروب رویایی خورشید شوید، به یکی از کافه های ساحلی بروید و لحظاتی آرامش بخش را بگذرانید و اگر اهل ماجراجویی هستید راهی تورهای قایق سواری شوید و دریای مدیترانه را طور دیگری ببینید.

شهرهای تاریخی:

آنتالیا شهرهای تاریخی زیادی دارد: شهر باستانی آسپندوس، شهر تاریخی فاسلیز، شهر باستانی ترمسوس، شهر باستانی پرگه و دهکده های المپوس و چیمائرا که علاقمندان به تاریخ را شیفته آنتالیا می کنند. در میان این شهرها، آسپندوس از همه معروف تر است چون یک تئاتر رومی دارد که به خوبی حفظ شده و معماری رومی را به خوبی نشان می دهد. اوج رونق این شهر در قرن های دوم و سوم بوده و بیشتر بقایایی که امروز در شهر به جای مانده هم برای همان دوران است. اگر می خواهید به شهری بروید که با حال و هوای تاریخی اش شما را به هزاران سال قبل ببرد راهی ترمسوس شوید.

موزه آنتالیا:

در این موزه آثار باستانی ای که در سراسر سواحل ترکیه کشف شده به نمایش در آمده است. در بخش باستان شناسی این موزه مجموعه هایی از دوره برنز تا بیزانس را می بینید که بیشتر بر روی آثار باستانی آنتالیا و اطرافش تاکیدشده است.

مناره‌ی ییولی | Yivli Minare:

این جاذبه ی نمادین در حدود ۸۰۰ سال پیش ساخته شده و از بهترین نمونه های به جای مانده از دوره سلجوقی است. در کنار این مناره یک مسجد قرن شانزدهمی هست که امروز هم استفاده می شود.

دروازه هادریان | Hadrian :

 دروازه  هادریان با مرمرهای سفید و ستون های جذاب یکی از ورودی های شهر قدیمی آنتالیاست و در هنگام رفتن به این منطقه از بین آن می گذرید.

کوش آداسی هم به غیر از سواحل عالی، جاذبه های تاریخی زیادی دارد که تماشای آن ها تاریخ دوستان را به وجد می آورد:

جزیره کبوتر (Güvercin Ada):

یکی از جذاب ترین جاذبه های کوش آداسی جزیره کبوتر است که فاصله ی آن تا بندر کوش آداسی ۳۵۰ کیلومتر است. در این جزیره ویرانه های یک قلعه قرن سیزدهمی که به شیوه معماری بیززانسی درست شده نظرتان را جلب می کند. لیدی بیچ: در ۲ کیلومتری جنوب کوش آداسی به یکی از پرطرفدارترین سواحل شنی کوش آداسی می رسید که تفریحات ساحلی زیادی دارد.

منطقه مسکونی پرینه | Priene:

قدمت این منطقه به دوران یونان باستان برمی گردد، بندری که در حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد پر رونق بود و مناظر کوهستانی جذابی دارد.

شبه جزیره دیلک:

چشم اندازهای کوهستانی و سواحل ناهموار از اینجا بهشتی محبوب ساخته است. کافیست به ۲۶ کیلومتری کوش آداسی بروید تا با دیدن سواحل رویایی این منطقه غافلگیر شوید.

از معایب آنتالیا، چرا باید به جای آنتالیا به کوش آداسی سفر کرد ؟

آنتالیا که در منطقه مدیترانه و در غرب ترکیه واقع شده‌ است جمعیتی بالغ بر بیش از دو میلیون و دویست هزار نفر دارد و یکی از شهرهای پرجمعیت ترکیه محسوب می‌شود. بنابراین اگر امکان توریستی و جاذبه های آنتالیا را خالی از توریست و جمعیت نخواهید یافت. اگر می خواهید از هیاهوی هر سفر کنید باید گفت که انتالیا را ساکت و آروم نخواهید یافت پس بهتر است به یک مکان آرام تر و کم جمعیت تری مثل کوش آداسی ( جمعیتی نزدیک به شصت و چهار هزار نفر) سفر کنید.

آنتالیا برای کودکان سفر به آنتالیا سفری پر مخاطره تری نسبت به کوش آداسی محسوب می شود، استخر و شنا در سواحل و یا گشت و گذار در جنگل های آنتالیا از جاذبه های بسیار جذابی می باشند که شاید برای کودکان به اندازه نوجوانان و جوانان مناسب نباشد. در این صورت باید مکررا نگران کودک خود باشید، از این رو برای خانواده هایی همراه با کودک خود سفر می کنند توصیه می کنیم تا کوش آداسی را انتخاب کنند، کوش اداسی شهری آرام تر و امن تر و جذاب تری برای خانواده ها خواهد بود چرا که تمام افراد خانواده می توانند از مکان های دیدنی کوش آداسی و سواحل آرام این شهر لذت ببرند.

کوش آداسی، چرا باید کوش آداسی را انتخاب کرد ؟

به طور کلی آب و هوای کوش آداسی در فصل پاییز و زمستان بسیار مطبوع است و بیشتر گردشگران این فصل را برای سفر به کوش آداسی انتخاب می کنند. مراکز خرید کوش آداسی مراکز خرید زیادی در کوش أداسی وجود دارد که در آنها می توانید تمام برند ها مطرح ترکیه را پیدا کنید. حتی از بازار ها یمحلی کوش آداسی نیز نمی توان گذشت، از بازارهای معروف کوش آداسی، بازار روز چهار شنبه است که در آن لباس و میوه سبزیجات می توان پیدا کرد، اگر می خواهید ارزان خرید کنید قیمت لباس در این بازار بسیار مناسب است، اما مراقب باشید تا جنس تقلبی را به جا ی اصلی به شما نفروشند. از بازارهای کوش آداسی که بگذریم، مراکز خرید کوش آداسی را در طول سفر به ترکیه نباید فراموش کرد. خرید از آوت لت فكتوري بسیار مقرون به صرفه است و در اکثر مواقع بیشتر فروشگاهها تخفیف های با درصدهای بالا در نظر گرفته اند.

مرکز خرید کاله ایچی  Kus Shopping Center Kusadasi و مرکز خرید سوکه Soke Shopping از مراکز خرید کوش آداسی هستند.اما در حالت کلی می توان گفت که مراکز خرید آنتالیا نسبت به مراکز خرید و بازارهای کوش آداسی معروف‌تر و شناخته‌شده‌تر در بین مراکز خرید ترکیه هستند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0