افتتاح فرودگاه جدید استانبول

09 آبان ، 1397
وقت سفر
صعنت هوانوردی
0 کامنت
به تازگی ، فاز اول فرودگاه جدید استانبول که دارای ۷۶ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع مساحت است و برای ساخت آن مبلغ ۶ میلیارد یورو اعتبار اختصاص داده شده است، با حضور رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان طی مراسم رسمی افتتاح شد.علاوه بر این، فاز‌های دیگر فرودگاه بر اساس رشد تعداد مسافرین آن تا سال ۲۰۲۳ افتتاح خواهد شد ، در ادامه همراه باوقت سفر همراه باشید تا در خصوص افتتاح فرودگاه جدید استانبول اطلاعاتی را به شما اراده دهیم.

افتتاح فرودگاه جدید استانبول

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه،‌ روز دوشنبه ۷ آبان ماه، و همزمان با نود و پنجمین سالگرد استقرار جمهوری در این کشور، فرودگاه جدید شهر «استانبول» را افتتاح کرد. پیش از این، ترکیه فرودگاه «آتاتورک» را با ظرفیت انتقال ۶۴ میلیون نفر در سال، به عنوان بزرگترین فرودگاه بین المللی خود می‌شناخت.

عکسسسسسسسسسسسسس

فرودگاه جدید استانبول ظرفیت جابجایی ۹۰ میلیون مسافر را در سال دارد و به گفته اردوغان ظرفیت این فرودگاه به ۲۰۰ میلیون نفر یعنی دو برابر ظرفیت حال حاضر بزرگترین فرودگاه جهان در «هارتزفیلد جکسون آتلانتا» خواهد رسید و تمام فازهای آن تا سال ۲۰۲۸ به پایان می‌رسد تا به بزرگترین فرودگاه جهان تبدیل شود.  

ترکیه امیدوار است به یکی از مسیرهای مهم ترانزیت جهان و نقطه اتصال ۶۰ کشور با حجم اقتصادی ۶۰ تریلیون دلار تبدیل شود. پروژه‌ایی که قرار است برای اتمام آن در ۱۰ سال آینده، نزدیک به ۱۹ هزار هکتار اشغال شود.با شروع به کار این فرودگاه و انتقال کامل فرودگاه آتاترک به این فرودگاه جدید در استانبول که تا انتهای سال جاری انجام خواهد گرفت، در هر روز حدود ۲ هزار هواپیما در آن جابجا می شوند.

طراحی منحصر به فرد

گذشته از افتتاح فرودگاه جدید استانبول یکی از نکات قابل توجه در خصوص تاسیسات است فرودگاه جدید استانبول این است که مرکز داده‌های آن با افزونگی زیرساخت الکتریکی ۲N و همچنین سیستم خنک کننده اش با دیپ کول N+1 طراحی گردیده است، از سوی مرکز «Uptime Institute» توانست گواهی نامه «Design» را دریافت کند و به دلیل طراحی منحصر به فرد برج کنترل ترافیک هوایی اش و ساختمان فنی نیز که در طراحی آن از یک گل لاله که در واقع یکی از نمادهای فرهنگ ترکی- اسلامی و سنتی استانبول به حساب می آید، الهام گرفته شده، توانست اولین جایزه خود را در مسابقه سال ۲۰۱۵ معماری بین الملی در شیکاگو که موزه معماری و طراحی شیکاگو با مشارکت مرکز اروپایی معماری، هنر، طراحی و مطالعات شهری این مسابقه را برگزار کرد، دریافت کند.پس از برج کنترل این فرودگاه، طراحان ساختمان ترمینال این فرودگاه که با مشارکت شرکت های اسکات براونرینگ انگلیس، گریمشاو، نردیک و هپتیک طراحی گردیده است همچنین موفق به دریافت جایزه ای بین المللی شدند. جایزه برترین پروژه در جشنواره معماری جهان (WAF) را در بخش پروژه – زیرساختار را دریافت کردند. از دیگر زیبایی های این فرودگاه سقف ترمینال مرکزی اش است که با الگوبرداردی از سبک معماری دوره عثمانی احداث خواهد گردید و مساحتی به اندازه یک میلیون و ۳۰۰ متر مربع دارد که به عنوان بزرگ ترین ترمینال فرودگاهی زیرسقف جهان نام خواهد گرفت. مسئولیت ساخت این فرودگاه بر عهده شرکتی است که توانست گواهی نامه سیستم مدیریت زیست محیطی (ISO 14001 : 2015) را دریافت کند.

شبکه حمل ونقل

از طریق شبکه ریلی دسترسی به این فرودگاه میسر خواهد بود، علاوه بر این، همزمان با افتتاح فرودگاه جدید استانبول فعالیت های عمرانی دو خط مترو به نام گایرت تپه و هالکلی به منظور دسترسی راحت تر، در حال انجام است که مسیر گایرت تپه نیز جهت بهره برداری اولویت دارد. همچنین فرودگاه جدید استانبول با منظور ارتقای خودش به عنوان مهم ترین فرودگاه جهان، قراردادی را جهت همکاری با اتحادیه تاکسی رانی خط ۳۴ استانبول منعقد کرد که در این قرارداد استانداردهای متعددی برای خدمات رسانی بهتر منظور گردیده است.لازم به ذکر است که تا پایان سال جاری، هزینه سامانه حمل و نقل عمومی از فرودگاه تا سطح شهر با ۵۰ درصد تخفیف ارائه می گردد و پارکینگ فرودگاه همچنین به صورت رایگان برای عموم مردم در دسترس است.

زیرساخت های ارتباطی

با همکاری شرکت های ودافون و ترک سل، زیر ساخت شبکه ارتباطی این فرودگاه ایجاد گردید. به این ترتیب، شبکه ارتباطی تلفن همراه و زیرساخت سایبری در این فرودگاه به طور مشترک مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، به منظور ارائه خدمات نرم افزاری سیستم های فناوری اطلاعات در این فرودگاه جدید، شرکت IGA Bilişim توسط شرکت عملیاتی فرودگاه ساخته شد که از سیستم های ملی که مهندسان داخلی آن را طراحی کرده اند استفاده می گردد. این فرودگاه که بناست به عنوان پایگاه فناوری عمل کند و جزو هوشمندترین فرودگاه های جهان قرار گیرد، نقش موثری در تسریع روند توسعه تکنولوژی در ترکیه ایفا خواهد کرد.

برج کنترل فرودگاه استانبول

بالاترین سطح امنیتی و جدیدترین فناوری ها در فرودگاه جدید استانبول لحاظ گریدیه است، به گونه ای که برای نخستین بار از سامانه رادار زمینی استفاده خواهد شد. در پایانه های مسافربری و پارکینگ ها در کل ۹ هزار دوربین هوشمند و ۸ دوربین حسگر به کار گرفته شده است. همچنین استفاده از سامانه های هوشمند تشخیص پلاک خودرو و تشخیص چهره یکی دیگر از امکانات زیرساختی پیشرفته در این فرودگاه می باشد.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0