بهترین فصل برای سفر به استانبول چه زمانی است ؟

14 آبان ، 1397
وقت سفر
به کجا سفر کنیم
0 کامنت

همسایه غربی ایران ترکیه، یکی از مقاصد گردشگری پربازدید ایرانیان است. ترکیه به واسطه آب و هوای مناسب، نزدیک بودن به ایران و نقاط مختلف گردشگری مطابق با هر سلیقه‌ای، توانسته است بخش زیادی از گردشگران را از سطح جهان به سمت خود جذب کند. با ما در وقت سفر همراه باشید.

بهترین فصل برای سفر به استانبول چه زمانی است ؟

اگر شما هم در حال برنامه‌ریزی برای یک سفر خارجی هستید و ترکیه و شهر اساتانبول هم یکی از گزینه‌های شما است، پس بهتر است بهترین زمان سفر به استانبول را بدانید و برنامه خود را با آن تنظیم کنید.

بهترین فصل برای سفر به استانبول, وقت سفر

در زمان اوج سفرها که ماه‌های بین ژوئن تا اواخر آگوست (خرداد - مرداد) است علاوه بر اینکه دمای هوا افزایش می‌یابد و حداقل دما تقریبا حدود ۲۷ - ۱۵ درجه سانتی‌گراد است. هزینه اقامت در هتل‌ها نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت.  

در طول ماه‌های دسامبر تا فوریه (آذر - بهمن) ارزان‌ترین زمان برای سفر به استانبول است، ولی باید در نظر داشت که اگر در این فاصله زمانی (بین ماه‌های دسامبر تا فوریه) به استانبول سفر می‌کنید، باید انتظار شرایط بارانی، برفی و گاهی یخبندان را داشته باشید.

مقایسه ورود گردشگران به استانبول

مقایسه میزان حضور گردشگران (نمودار 1) و هزینه هتل ها (نمودار 2) طی ماه های مختلف در شهر استانبول نشان دهنده ورود گردشگران در تمامی فصول سال را داراست و نشان میدهد که مسافرین چه زمانی را برای سفر به استانبول بیشتر انتخاب کرده و در چه فصلی از سال استقبالشان از این شهر توریستی کمتر است .

بهترین فصل برای سفر به استانبول چه زمانی است ؟, وقت سفر

مقایسه درجه حرارت در فصول مختلف سال در شهر استانبول

مقایسه درجه حرارت (نمودار 3) و میزان بارش (نمودار 4) طی ماه های مختلف در شهر استانبول را نمایش میدهد.همچنین با توجه نمودارهامتوجه میشویم که درجه حرارت در یک مدت زمان مشخص در شهر استانبول در گرم‌ترین حالت بین ۱۰ تا ۱- درجه سانتی‌گراد متغیر خواهد بود. بنابراین البسه گرم و چتر از الزامات سفر در این فاصله زمانی است.

بهترین فصل برای سفر به استانبول چه زمانی است ؟, وقت سفر

سپتامبر – نوامبر (شهریور - آبان)

هترین زمان‌های سفر به استانبول ماه‌های مارس تا مِی (اسفند-اردیبهشت) و سپتامبر تا اواخر نوامبر (شهریور- اوایل‌آذر) است در ماه‌های سپتامبر تا نوامبر گردشگران با دمای هوای نسبتا دلپذیر (بیشینه دما در این مدت بین ۱۰ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد متغیر خواهد بود) روبه‌رو هستند به علاوه اینکه هزینه اقامت در هتل‌ها و هزینه بلیط‌های هواپیما در این مدت بسیار مقرون به صرفه است به همین دلایل است که این ۳ ماه بهترین زمان سفر و گردش در شهر استانبول به حساب می‌آیند. در ماه‌های اکتبر و نوامبر معمولا بارش‌های پائیزی متناوب دور از انتظار نخواهد بود. همچنین در این ماه‌ها فستیوال‌های فرهنگی – هنری مختلفی نیز برگزار می‌شود.

دسامبر – فوریه (آذر - بهمن)

اگرچه در شهر استانبول در هر زمانی از سال باید انتظار بارش باران را داشته باشید ولی در طی ماه‌های زمستان بارش‌ها خیلی بیشتر است و گردشگران باید انتظار هر نوع پدیده جوی مثل باران، برف، مه، بادهای سرد زمستانی را داشته باشند. پس چتر و لباس‌های گرم در فصل زمستان از ملزومات سفر به استانبول هستند. اگرچه وضعیت جوی در طی ماه‌های دسامبر تا فوریه خیلی مساعد نیست ولی قیمت‌های ارزان اقامتگاه‌ها می‌تواند دلیل خوبی برای سفر در طی این ماه‌ها باشد.

مارس – می (اسفند - اردیبهشت)

از ماه مارس دمای هوا در استانبول به تدریج افزایش می‌یابد. درجه حرارت روزانه تا ماه می بیشتر از حدود ۲۰ درجه سانتی‌گراد نمی‌شود و حتی بعد از ماه می نیز به ندرت دمای هوا بیشتر از ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌رود. در طی ماه‌های مارس تا می، شدت بارش‌ها به تدریج کمتر و هوا مساعدتر می‌شود ولی قیمت اقامتگاه‌ها و بلیط‌های شرکت‌های هواپیمایی هنوز مقرون به صرفه است.

ژوئن – آگوست (خرداد - مرداد)

درجه حرارت روزانه طی ماه‌های ژوئن – آگوست به طور میانگین ۲۷ - ۲۰ درجه سانتی‌گراد است ولی ممکن است که گرم‌تر احساس شود که علت آن رطوبت نسبتا بالای هوا در این موقع از سال است. هوای نسبتا شرجی و گرم، قیمت‌های بالای اقامت گاه‌ها و هتل‌ها و نیز انبوه گردشگران از اقصی نقاط دنیا از مواردی هستند که باید در مدت زمان ژوئن – آگوست در سفر به استانبول منتظرشان باشید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0