تفاوت ویزا با پاسپورت چیست؟

09 آبان ، 1397
وقت سفر
صنعت گردشگری
0 کامنت

برای سفر به خارج از کشور لازم است تفاوت ویزا و پاسپورت یا گذرنامه را بدانید معمولا بسیاری از افراد مفاهیم گذرنامه و پاسپورت و ویزا را اشتباه می گیرند و نمی دانند که تفاوت این سه مفهوم چیست. با وقت سفر همراه باشید تا با این مفاهیم مفید و کاربردی بیشتر آشنا شوید.

پاسپورت یا گذرنامه

گذرنامه یا پاسپورت نوعی شناسنامه بین‌المللی است در واقع یک سند سفر یا مسافرتی برای خارج از کشور است که دولت‌ها برای سفر یا اقامت اتباع کشور خود در خارج از مرزهایشان صادر می‌کنند که نشان دهنده مجوز خروج شهروندان از کشور است و مدرکی دال بر حقوق و امنیت شخص در قلمرو کشورهای دیگرمحسوب می‌شود و از طریق آن تایید می شود که شما شهروند کشور خاصی هستید.

تفاوت پاسپورت و ویزا , وقت سفر

گذرنامه از یک سو مجوز خروج از کشور است که تابع سیاست داخلی آن کشور است. زیرا مردم بعضی کشورها مانند کره شمالی در گذشته  و شهروندان کوبا و کشورهای بلوک شرق حق سفر به بیرون از کشور را نداشتند.

 از سوی دیگر، گذرنامه، تضمین کننده امنیت و حقوق مسافر در قلمرو دیگر کشورها می باشد و به معنی پذیرش آن از سوی کشور مبدا است. این موضوع، تابع قدرت سیاسی و بین المللی کشور صادر کننده گذرنامه است. پاسپورت های ایرانی به رنگ زرشکی بوده و نشان رسمی ایران در بالای جلد آنها درج و عبارت جمهوری اسلامی ایران و کلمه گذرنامه به زبان فارسی و عبارت Islamic Republic of Iran و کلمه Passport به زبان انگلیسی نیز در زیر آن نوشته شده ‌است.

گذرنامه ایرانی در سه نوع عادی، خدمت و سیاسی صادر می‌شود. شماره هشت رقمی پاسپورت در صفحه مشخصات، بالا سمت چپ با اعداد فارسی نوشته شده و در زیر آن نوع گذرنامه کد کشور و شماره گذرنامه به زبان انگلیسی درج گردیده‌است؛ و بعد از آن به ترتیب شامل شماره ملی، نام، نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ و محل تولد، شماره شناسنامه، جنسیت و تاریخ صدور و تاریخ انقضاء به زبان فارسی و انگلیسی درج شده‌ است.پاسپورت ایرانی دارای ۳۲ صفحه است.

تفاوت پاسپورت و ویزا , وقت سفر

پاسپورت برای نخستین بار در حدود ۴۵۰ سال پیش از میلاد مورد استفاده قرار گرفته است . بنا بر عهد عتیق (تورات) نحمیا از یهودیان شناخته شده، که در کاخ شوش مباشر اردشیر یکم هخامنشی بود، برای سفر به یهودیه از اردشیر یکم نامه‌ای دریافت می‌کند تا تضمینی برای به سلامت عبور کردن از اراضی تحت سلطه دیگر فرمانروایان باشد. در قدیم به گذرنامه «تذکره مرور» گفته می‌شد. اما گذرنامه به معنای امروزی آن، در اواخر قرن نوزدهم میلادی رایج شد. کشورهایی مانند امپراتوری بریتانیا برای تسهیل سفر اتباع خود در سراسر قلمرو خود، گذرنامه‌ای ایجاد کرد که تنها یک برگ داشت.

تفاوت پاسپورت و ویزا , وقت سفر

ویزا یا روادید

ویزا | VISA یا روادید نوعی اجازه و مجوز است که در یکی از صفحات پاسپورت توسط نمایندگان قانونی دولت هر کشور مانند سفارتخانه یا کنسولگری برای شهروندان سایر کشورها صادر می‌شود و طبق آن درخواست اتباع خارجی برای ورود، عبور یا اقامت در کشور متبوع آن سفارت به تائید رسیده است و درج می شود البته باید در نظر داشت که افسران مهاجرت می‌توانند به دلایل مختلف این تقاضاها را رد کنند. 

همچنین، صدور ویزا از جانب سفارتخانه‌ها یا کنسولگری‌ها منوط به ارائه مدارک و پرداخت وجه به منظور بررسی درخواست متقاضی است. 

تفاوت پاسپورت و ویزا , وقت سفرویزا مدت زمان اقامت مسافر، تاریخ ورود و قلمرو سفر را مشخص می کند.همچنین ویزا تعداد دفعات ورود به کشوری خاص و اینکه آیا مسافر اجازه کار یا تحصیل (ویزای تحصیلی یا ویزای کاری ) در آن کشور را دارد نیز نشان می دهد. ویزا معمولا در قالب یک برچسب یا لیبل بر روی پاسپورت یا یک سند چاپی ( ویزای الکترونیکی) ارائه می شود. 

انواع ویزا

ویزا انواع مختلفی دارد كه براساس هدف اعلام شده از سوی شما و ارائه مدارك برای اثبات آن صادر می‌شود.

ویزاهای رایج عبارتند از: ویزای توریستی،‌ دانشجویی،‌ تجاری، ‌شنگن ،پژوهشی و…‌ پس اكیدا توصیه می‌كنیم از ابتدا باید روادید دریافت شده توسط مسافر مناسب فعالیت مورد نظر (تجاری، توریستی، دانشجویی یا هر نوع دیگر) باشد. در غیر این صورت ممكن است مسافر در طول سفر دچار مشكلات احتمالی شود.

ویزا می‌تواند به صورت singleصادر شود كه در این صورت به شما تنها اجازه یك بار ورود به آن كشور را می‌دهد. همچنین‌ ویزای شما ممكن است multiple باشد كه به این ترتیب، شما امكان ورود و خروج متعدد به كشور صادركننده ویزا را در طی مدت اعتبار ویزا خواهید داشت. پس اگر نیاز به مسافرت بعدی به كشور مورد نظر خود را دارید، به خاطر این‌كه مجبور نباشید برای سفر بعدی ویزا بگیرید، سعی كنید ویزایی با مدت اعتبار طولانی‌تر و به صورت multiple بگیرید.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0