جشنواره هالووین

14 آبان ، 1397
وقت سفر
جشنواره ها
0 کامنت

جشنواره هالووین جشنی است که بسیاری از افراد در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب و ظاهری که به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند این جشنواره سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب ۳۱ اکتبر (نهم آبان) برگزار می‌شود. با وقت سفر همراه شوید تا با این جشنواره ترسناک بیشتر آشنا شوید.

معرفی جشنواره هالووین

جشنواره هالووین Halloween جشنواره ای نام آشنا است بین تمام مردم جهان، با فرارسیدن تاریخ ۳۱ اکتبر کوچه و خیابان ها پر می شود از اشیای ترسناکی مانند ماکت جمجمه ی انسان، تارهای عنکبوت مصنوعی ، کدو تنبل های ترسناک تزیین شده، عروسک های شیطانی جادوگران، و هر چیزی که بتواند بیننده اش را بترساند.

به هالووین جشن ارواح نیز می گویند زیرا روح یکی از پدیده های ترسناک نزد همه مردم جهان است در همین راستا شرکت کنندگان سعی می کنند چهره ها و تزیین کوچه و خیابان هایشان را شبیه به روح کنند و رعب و وحشت به وجود آورند. 

مطالب مرتبط:

لینک اول: لینک اول:

یکی از نمادهای هالووین یک کدوتنبل است که درون آن را خالی کرده و برای آن چشم و ابرو و دهان به صورتی ترسناک درمی‌آورند و با روشن کردن شمع در درون کدوتنبل به آن جلوه‌ای ترسناک می‌دهند.

کودکان دراین شبها با لباس های ترسناک زنگ خانه ها را می زنند و از صاحب خانه ها درخواست شکلات می کنند و تا شکلاتی نگیرند در جایشان باقی می مانند، به همین دلیل بزرگسالان در این شب ها مقدار زیادی شکلات مخصوص کودکان تهیه می کنند و منتظر می شوند آن ها زنگ خانه شان را بزنند.

جشنواره هالووین , وقت سفر

البته هالووین امروزی کم کم رنگ و بوی گذشته ی خود را از دست داده است. ارواح در جشن های کهن هالووین نقش پررنگ تری را داشته است اما امروزه هالووین در لباس و شکلات خلاصه می شود.

جشنواره هالووین , وقت سفر

تاریخچه جشنواره هالووین

هالووین مصادف شده است با تغییر فصل پاییز و شروع فصل زمستان، به همین دلیل به عنوان نمادی میان زندگی و مرگ بوده که در واقع این مراسم نشان دهنده ی پایان فصل برداشت محصولات بود.

مردمان ساکن مناطق غربی اروپا با نام سوون ( Samhain ) جشنی به نام سلتیک ( Celtic festival ) برپا می کردند که جشن هالووین برگرفته از این جشن می باشد. قدمت مراسم سلتیک حدودا به ۲۰۰۰ سال پیش باز می گردد و بیشتر در ایرلند، انگلستان و شمال فرانسه به مراسم سلتیک اعتقاد داشتند. در سلتیک مردمان لباس های ترسناک می پوشیدند و آتش به دست پرسه می زدند تا ارواح را از محله هایشان دور کنند، برخی منابع اقوام سوون را بت پرست می دانند و برخی دیگر پیروی مسیحیت.

جشنواره هالووین , وقت سفر

در قرن هشتم میلادی پاپ گرگوری سوم ( Gregory III ) تصمیم گرفت که روز ۳۱ اکتبر را تعطیل اعلام کند و علتش را هم افتخار به تمامی مقدسات اعلام کرد و از آن پس جشن هالووین به صورت رسمی پایه گذاری شد.تمرکز این مراسم بر روی دوستی با کودکان، شادی، عشق و محبت و جادو است.

جشنواره هالووین , وقت سفر

برگزاری جشنواره هالووین

امروزه مراسم هالووین از شب ۳۱ اکتبر آغاز می شود و بهانه ای برای شادی، تفریح و گذاراندن اوقاتی بیاد ماندنی در کنار دوستان و آشنایان می باشد. دیگر همه آماده ی اجرای مراسم هستند لباس های هالووینیشان را به تن می کنند. کوچه و خیابان ها پر می شود از کسانی که خود را شبیه به هیولاها، شیطان و نمادهای مورد علاقیشان کرده اند.

در این شب ها آتش می افروزند به هم تبریک هالووین (happy Halloween ) به معنای هالووینتان مبارک می گویند، به هم شیرینی و شکلات تعارف می کنند، جشن می گیرند و غذاهای هالووینی می خورند. کودکان هم با هم سن و سالانشان به خانه ی همسایگان می روند و از آن ها درخواست شیرینی، شکلات و هدیه می کنند.

جشنواره هالووین , وقت سفر

امروزه بسیاری از عقاید و آداب هالووین دستخوش تغییر شده است و از آن همین مقدار بجای مانده است و تنها برخی مناطق معدود مراسم هالووین را شبیه به گذشتگان برپا می کنند، شاید بهترین چیزی که در حال حاضر از مراسم هالووین باقی مانده یاد کردن از روز رستاخیر و مردگان باشد.

جشنواره هالووین , وقت سفر

در گذشته هالووین بیشتر با دین و مراسم مذهبی آمیخته بود. مردم بیشتر بر سر مزار رفتگانشان می رفتند، آتش روشن و قربانی می کردند. میهمانی هایی می گرفتند و غذاهای مختلفی آماده و به یکدیگر تعارف می کردند زیرا عقیده داشتند در این شب پلی میان این جهان و دنیای دیگر ایجاد می شود و ارواح می توانند به کنار آشنایانشان بیایند و با آن ها غذا بخوردند و هرکس سخاوت بیشتری در سیر کردن دیگران داشته باشد تا هالووین بعد از گزند بدی ها دور می ماند.

جشنواره هالووین , وقت سفر

در قدیم بیشتر لباس هایی که از پوست حیوانات درست می شد را می پوشیدند و کشیشان کلیساها به پیشگویی می پرداختند و به یکدیگر سیب که یکی از نمادهای هالووین است را تعادف می کردند. سیب نماد بخشندگی و نشانه ای از میوه ها و درختان بود. کشیشان در هالووین نقش بشیار پر رنگ تری داشتند و آن ها هالووین را با دعا به پایان می رساندند.

نکته ی قابل ذکر دیگر در آمیختن هالووین با خرافات است. از دیرباز سحر و جادو و پیش گویی قسمت اعظمی از هالووین را احاطه کرده بود و امروز همه ساله هم برخی عقاید این مراسم دستخوش تحریف می شود. 

جشنواره هالووین , وقت سفر

غذاهای هالووین

غذاهایی که برای هالووین تدارک می بینند اغلب با گیاهان و سبزیجات گوناگون پخته می شوند، در شب هالووین تلاش می شود که از گوشت در غذاها استفاده نکنند .

جشنواره هالووین , وقت سفر

از سیب در این مراسم زیاد استفاده می شود و انواع خوراکی و نوشیدنی ها با طعم سیب سرو می گردد. همچنین هالووین آجیل مخصوصی دارد که در دوره همی ها خورده می شود و صد البته شکلات... انواع شکلات و شیرینی ها با طعم های مختلف در هالووین سرو می گردد.

جشنواره هالووین , وقت سفر 

هالووین در کشورهای دیگر

هالووین در اسکاتلند: از حدود بیش از ۲۰۰۰ سال پیش هالووین در اسکاتلند، ایرلند و ولز به عنوان نخستین روز زمستان جشن گرفته می شد، از این جشن ها در برخی کتاب های تاریخی با نام سلتیک هالووین ( Celtic Halloween ) یاد شده است، اعمالی که در آن مراسم انجام می شد بیشتر جنبه ی دور کردن شیاطین را داشت، برخی فانوس هایی که در این مراسم استفاده می شدند در حال حاضر در موزه ی کانتری لایف ( Museum of Country Life ) ایرلند قابل مشاهده هستند.

هالووین در فرانسه: در فرانسه در شب همه یادگاران حوا بر سر قبور عزیزانشان می روند و برای آن ها ظرف هایی پر از شیر، شکلات و شیرینی می برند.

هالووین در ایتالیا: در این کشور یک وعده ی غذایی با شکوه برای مردگان و ارواحشان تدارک دیده می شد و آن را بر روی مزار مردگان می بردند یا به کلیساها می دادند.

هالووین در اسپانیا: در شب یادگاران حوا غذاهایی خاص برای مردگان می پختند به نام استخوان های مقدس ( bones of the holy ) و آن ها را بر روی قبرهایی که در کلیساها قرار داشت می گذاشتند البته این رسم هنوز هم کم و بیش اجرا می شود.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0