جشنواره پنیرهای غلتان در انگلستان

12 آبان ، 1397
وقت سفر
جشنواره ها
0 کامنت

جشنواره پنیرهای غلتان یکی از جشنواره های سنتی کهن محسوب می شود، حتی در گذشته به آن “اتفاق مشهور جهان” گفته می شد. این مسابقه قدمتی ۲۰۰ ساله دارد، اما تقریبا بعد از جنگ جهانی دوم به شیوه امروزی آن برگزار می شود. با وقت سفر همراه باشید تا بیشتر درباره این جشنواره با قدمت بدانید.

معرفی جشنواره پنیر های غلتان

هر ساله با نزدیک شدن به تعطیلات آخرین دوشنبه ماه می در فصل بهار، مردم برای تجربه یک هیجان خود را آماده می کنند.

جشنواره پنیرهای غلتان , وقت سفر

اگر چه در گذشته اتفاق افتاده که زمان این جشن به ماه ژوئن هم موکول شود و یا در روز سه شنبه برگزار شود، اما از سال ۱۹۶۷ قرار بر این شد که جشنواره پنیرهای غلتان در آخرین دوشنبه ماه می برگزار شود. 

جالب است بدانید این مسابقه تنها منحصر به انگلستان نیست و تپه کوپر میزبان شرکت کنندگان از سایر کشورها نیز می باشد. سالانه حدود ۵ هزار نفر در این منطقه برای تماشای این مسابقه از سراسر دنیا به این تپه می آیند و جمعیتی بالغ بر ۴۰۰ نفر در این مسابقه شرکت می کنند.

جشنواره پنیرهای غلتان , وقت سفر

تاریخچه جشنواره پنیرهای غلتان

تاریخ دقیقی از شروع این جشنواره در دست نیست اما این باور وجود دارد که قدمت آن به دهه ی ۱۸۰۰ می رسد. بعضی دیگر بر این باورند که تاریخ آن به اندازه ی دوران رم باستان قدیمی است. آنها می گویند که در زمان های بسیار دور، بر روی تپه ی کوپر قلعه ای وجود داشته است که یکی از ساکنان قلعه روزی، شی ای را به پایین تپه می اندازد و بعد به دنبال آن تا پایین غلت می زند، بعد از آن این جشنواره شکل می گیرد.

جشنواره پنیرهای غلتان , وقت سفر

با توجه به نقاشی که در سال ۱۹۴۸ میلادی توسط Charles March Gere کشیده شده، می توان نتیجه گرفت که برگزاری اولین دوره این جشنواره به سالهای دور می رسد. در آن نقاشی به وضوح می بینیم که در یکی از روزهای رنگارنگ بهاری شرکت کنندگان از شرکت در جشنواره پنیر راضی و شاد هستند. این نقاشی اکنون در گالری هنر و موزه شهر Gloucester نگهداری می شود.

جشنواره پنیرهای غلتان , وقت سفر

تپه ی کوپر (Cooper)

تپه کوپر (Cooper) در روستای بورک ورث (Brockworth) در نزدیکی گلوستر (Gloucester) انگلستان جایی است که جشنواره پنیرهای غلتان برگزار می شود. تپه کوپر با جنوب شرقی کلاستر تنها ۴ مایل فاصله دارد. این جشنواره سالانه در آخرین دوشنبه فصل بهار برگزار می شود. این رویداد ابتدا توسط اهالی بورک ورث و روستاهای اطراف آن برگزار می شد، اما اکنون مردم کل دنیا در این مسابقه شرکت می کنند.

جشنواره پنیرهای غلتان , وقت سفر

نحوه برگزاری جشنواره پنیرهای غلتان

برای برگزاری جشنواره اول باید به آماده سازی های تپه از روز قبل شروع جشنواره شروع کرد. نرده ها گذاشته شود و زمین از زباله های تیز و خطرناک پاکسازی می شود. انجام این کارها درست است که زحمت زیادی می برد ولی به زحمتش می ارزد. یکی از مهمترین عوامل هم شرایط جوی هوا می باشد که هوای خیلی گرم یا خیلی سرد و یا بارانی برای انجام مسابقه مساعد نمی باشد.

جشنواره پنیرهای غلتان , وقت سفر

در روز مراسم شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان این مسابقه از صبح در محل برگزاری مسابقه حاضر می شوند. حدود ظهر ساعت 12 مسابقه آغاز می شود.

در حین برگزاری مسابقه یک قالب پنیر بزرگ گرد از بالای تپه به پایین تپه قل داده می شود و شرکت کنندگان باید این تپه ی شیب دار در طول 90 متری را به دنبال پنیر بدوند و اولین نفری که بتواند پنیر را بعد از خط پایان بگیرد برنده خواهد شد. هر ۲۰ دقیقه یکبار یک قالب پنیر به پایین غلتانده می شود.

مسابقه پنج بار برگزار می شود و در انتها کسانی که با دست و پای سالم و بدون شکستگی و در رفتگی بتوانند پنیر قل قله زن را زودتر بگیرند، برنده می شوند. برای حفظ امنیت در جاده پایین تپه کوپر اجازه رفت و آمد وسیله نقلیه داده نمی شود.

جشنواره پنیرهای غلتان , وقت سفر

جایزه ی مسابقه

برنده کسی است که طول تپه را سالم طی کند و به خط پایان برسد. نماد جایزه یک قالب پنیر ۲.۵ کیلوگرمی دایره ای شکل که در یک پوشش چوبی گرد پوشیده شده و در ابتدای مسابقه با ربان تزیین می شود، به عنوان جایزه مسابقه در نظر گرفته می شود.

جشنواره پنیرهای غلتان , وقت سفر

البته بعد از جنگ جهانی دوم از پنیر چوبی به جای پنیر واقعی استفاده می شد. این جایزه تنها نصیب یک نفر می شود و برای دیگر شرکت کنندگان چیزی جز جراحت نمی ماند. مثلا بعد از سال ۱۹۹۷ که حدود ۳۳ نفر دچار پارگی رباط و در رفتگی و شکستگی استخوان شدند، پلیس امنیت انگلستان برگزاری این مسابقه را لغو کرد، اما چندین سال بعد این مسابقه با مدیریت مردم محلی و نهادهای خیریه برگزار می شود و مسولیت صدمه را خود شخص قبول می کند.

به علت شیب زیاد این تپه و شتابی که در اثر دویدن می گیرند، سرعت بعضی از شرکت کنندگان به ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت می رسد و همین سرعت زیاد دلیلی برای صدمه های جدی در طول این مسابقه می باشد. زیرا بسیاری از شرکت کنندگان به یکدیگر و یا به تماشاگران برخورد می کنند و لذت شرکت در مسابقه جایش را با درد عوض می کند.

جشنواره پنیرهای غلتان , وقت سفر

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0