جشنواره سال نو چینی در چین

02 آبان ، 1397
وقت سفر
جشنواره ها
0 کامنت

جشنواره سال نو چینی که از 27 بهمن الی 11 اسفند در کشور هنگ کنگ برگزار می گردد یکی از مشهورترین تعطیلات سال نو جهان به شمار می رود. با وقت سفر همراه شوید تا با این جشنواره تماشایی بیشتر آشنا شوید.

معرفی جشنواره سال نو چینی

جشنواره سال نو چینی | Spring Festival در آغاز بهار و تعطیلات معروف در چین برگزار می شود. فضای سراسر چین در هنگام برپایی جشنواره سال نو، بسیار زیبا و فرح‌بخش می‌شود؛ فانوس‌های قرمز رنگ آویزان شده، سراسر خیابان‌ها را فرا می‌گیرد و نوارهای پهن قرمز رنگ هم به صورت جفت روی درها چسبانده می‌شوند؛

تدارکات سال نوی چینی شامل چندین کار می‌شود که هر یک از آن‌ها با آداب و رسوم خاصی انجام می‌شود و چینی‌ها با انجام آن‌ها با اشتیاق و انرژی کامل به استقبال سال جدید می‌روند. 

چینی‌ها هم مانند مردم اکثر کشورها معتقد هستند که هر آنچه در ابتدای سال رخ می‌دهد، کل سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ به همین دلیل خرافات زیادی در رابطه با جشنواره سال نوی چینی در فرهنگ چینی وجود دارد. مردم چین از گذشته‌های بسیار دور بر این باور بوده‌اند که ظاهر اشیا (رنگ و شکل آن‌ها)، نشانه‌ای از خوش‌یمن یا شوم بودن آن‌ها است.

همچنین هر سال نوی چینی مانند هر سال‌ شمسی، سال یک حیوان است و حیوان مختص هر سال هم بر اساس برج القمر چینی مشخص می‌شوند.

جشنواره سال نو چینی , وقت سفر

تاریخچه جشنواره

برپایی این جشنواره ریشه در تاریخ باستان چین و افسانه ها دارد و سابقه برگزاری آن به سه هزار سال می‌رسد. با گذشت زمان، به تدریج مراسمات و آداب و رسوم بیشتری به این جشنواره اضافه شده است.

جشنواره سال نو چینی , وقت سفر

افسانه سال نو چینی

بر اساس قصه ها و افسانه ها، آغاز سال نو چینی با مبارزه علیه هیولای افسانه ای به نام "سال" (نیان)، آغاز می شود. "سال" شبیه یک گاو نر با سر شیر است که در دریا زندگی می کند. در شب سال نو "سال" از دریا بیرون می آید تا به مردم، حیوانات، اموال و اثاثیه آسیب بزند. بعد، مردم می فهمند که "سال" از رنگ قرمز، آتش، و صداهای بلند می ترسد.

بنابراین، مردم برای محافظت از خود، رسم قرار دادن Dui Lian (کاغذهای رنگی که اشعار خوش یمن روی آنها نوشته شده) در مقابل خانه هایشان و همینطور راه اندازی آتش بازی، و آویزان کردن فانوس در پایان سال را شکل دادند.

جشنواره سال نو چینی , وقت سفر

نحوه برگزاری جشن سال نو چینی

چینی ها برای برگزاری سال نو خود آداب و رسومی دارند که آیین‌ها و رسوم اصلی شامل دور هم جمع شدن اعضای خانواده در کنار یکدیگر برای صرف شام و تجدید دیدار با یکدیگر و دادن پاکت‌های قرمز رنگ به یکدیگر، پوشیدن لباس نو، آتش‌بازی و استفاده از تزئینات جالب و زیبا می‌شود. این رسوم در بخش‌های مختلف کشور چین متفاوت است؛ به‌عنوان مثال مردم ساکن جنوب رود یانگ تسه نیز در چنین شبی، خود را ملزم به خوردن غذایی رُل مانند با ترکیباتی شبیه پیراشکی به نام Spring roll یا نوعی کیک برنج چسبنده می‌دانند.

جشنواره سال نو چینی , وقت سفر

تمام خانه‌ها، ساختمان‌ها و خیابان‌ها در حین برگزاری جشن سال نو با اشیای تزیینی قرمز رنگ، آذین بسته می‌شوند. رنگ اصلی برای تزیین در این مراسم، قرمز است؛ زیرا چینی‌ها معتقد هستند که قرمز، رنگ فرخنده و مبارکی است. تزیین اماکن عمومی معمولا یک ماه قبل از شروع سال نوی میلادی انجام می‌شود؛ اما از قدیم رسم بر این بوده است که خانه‌ها درست در شب سال نو تزیین شوند.

هدیه دادن و هدیه گرفتن در روزهای آغازین سال نو، تقریبا در تمام کشورها رایج است. چینی‌ها هم در روزهای آغازین سال نو، نیز به وفور این کار را انجام می‌دهند. رسم هدیه سال نوی افراد مسن‌ به افراد جوان‌تر، در مناطق روستایی چین هنوز هم پررنگ است؛ البته افراد جوان بیشتر ترجیح می‌دهند که هدیه سال نو را که اغلب پاکت‌های قرمز هستند، بگیرند؛ چه به‌صورت فیزیکی و چه به‌صورت مجازی.

جشنواره سال نو چینی , وقت سفر

متداول‌ترین هدیه سال نو در چین، پاکت‌های قرمز حاوی پول هستند. مردم چین معتقد هستند که این پاکت‌ها به‌خاطر رنگ قرمز خود، خوش‌شانسی می‌آورند. معمولا این پاکت‌ها به کودکان و افراد مسن بازنشسته داده می‌شوند. از قدیم عرف جامعه این بوده است که کارفرمایان نیز این پاکت‌های قرمز را به‌عنوان عیدی به کارمندان خود بدهند.

از ابتدای آغاز جشنواره در بیشتر شهرهای چین، شاهد برگزاری مراسم جالبی همچون رقص اژدها، رقص شیر و نمایش‌هایی با موضوع اعضای سلسله امپراطوری مانند ازدواج یکی از اعضای خانواده امپراطوری هستیم. همچنین بسیاری از محصولات و فرآورده‌های سنتی چینی به مردم پیشنهاد می‌شود؛

جشنواره سال نو چینی , وقت سفر

جشنواره سال نو چینی در دیگر کشورها

جشنواره سال نوی چینی که در یک چهارم کشورهای جهان جشن برگزار می‌شود، مهم‌ترین مراسم در کشور چین است و علاوه بر چین، در منطقه خود مختار هنگ کنگ، شبه‌جزیره ماکائو در جمهوری خلق چین، تایوان وهمچنین کشورهای همسایه چین یعنی سنگاپور، مالزی، تایلند ، کره جنوبی و بسیاری از شهرهای چینی برگزار می‌شود.

جشنواره سال نو چینی , وقت سفر


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0