کثیف ترین و تمیز ترین نقاط هواپیما کجاست؟

04 شهریور ، 1397
وقت سفر
صعنت هوانوردی
0 کامنت

هواپیما جزء ای از وسایل نقلیه عمومی محسوب می شود و استفاده کنندگان این وسیله نقلیه  طیف بزرگ و متنوعی از افراد گوناگون هستند که  قطعا با خود مقدار زیادی میکروب را به همراه دارند. در ادامه با وقت سفر همراه باشید تا نقاط مختلف هواپیما را از نظر میزان  تمیزی و کثیفی بررسی کنیم .

کدام صندلی هواپیما تمیزتر است؟

سوالی که برای هر مسافر در ابتدای تصمیم به سفر با هواپیما پیش می آید این است که کدام نقطه هواپیما تمیز تر است و کدام صندلی بهتر است برای خریدن بلیط؟   

کثیف ترین نقطه هواپیما , وقت سفر

صندلی های اول ردیف تمیزتر هستند و یا صندلی های کنار پنجره؟ 

مطالب مرتبط:

هواپیما

کثیف ترین نقطه هواپیما

میکروب هایی که به صورت معمول در کلیه ی وسایل نقلیه پیدا می شوند، در هواپیما هم وجود دارند. البته بیشتر افراد معتقدند که صندلی های کنار پنجره به این خاطر که در کنار هستند و ذرات ریز مختلف و گرد و خاک ها در لای درزهای کناری صندلی و یا در میان آن ها قرار می گیرند، بیشتر است.اما این باور غلط می باشد و هیچ فرقی بین صندلی های ردیف اول  ردیف کناره پنجره نمی باشد.البته این افراد معتقدند که هر چقدر هم که این صندلی ها نظافت شوند، باز هم میکروبی بیش از حد مجاز در خود دارند.

تمیزترین نقطه هواپیما , وقت سفر

تحقیق برای فهمیدن تمیز ترین و کثیف ترین نقاط هواپیما 

به هر حال باید به شما این نکته را بگوییم که درست است که صندلی های هواپیما و علی الخصوص صندلی های کنار پنجره کثیف است اما این کثیفی فقط مختص به صندلی ها نیست بلکه ممکن است که هر نقطه ای از هواپیما دارای میکروب باشد. حال دانشمندان دانشگاه آریزونا سعی کرده اند تا با آزمایشی بر روی فضای کلی هواپیما، تمیزترین و کثیف ترین نقاط هواپیما را پیدا نمایند. آن ها در گزارشی که منتشر کرده اند در ابتدا به این امر اصرار کرده اند که به طور مثال صندلی حاوی میکروب، سرعت و درصد انتقال بسیار کمتری نسبت به میکروبی که در هوا منتشر می شود، دارد. محققان با استفاده از روش آماری داده های تصادفی، ۲۰ مکان مختلف در هواپیما که صندلی ها هم جز آنان بودند را انتخاب نمودند. این ۲۰ مکان از میان نقاطی انتخاب شده بودند که بیشترین میزان لمس شدگی را در میان نقاط دیگر داشتند. محققان از این نقاط نمونه گیری کرده و پس از آن به آزمایشات مختلف میکروب شناسی پرداختند. نکته ی جالبی که پس از این آزمایش برای افراد قابل رویت می باشد این است که همانطور که بالاتر گفتیم مردم نگران مکان های میکروبی هستند در حالی که هوا سهم به سزایی در انتقال میکروب ها و علی الخصوص در کابین های هواپیماها دارند. 

کثیف ترین و تمیز ترین نقاط هواپیما , وقت سفر

یکی از محققانی که بر روی این پروژه ی میکروب شناسی کار می کند، دکتر چارلز گربا است که در این زمینه می گوید که مردم به این فکرند که چگونه خود را با اقدامات پیشگیرانه از شر میکروب های صندلی ها نجات دهند و تمیزترین و کثیف ترین نقاط هواپیما را بیابند در حالی که آن ها به وسیله ی ژنوم های میکروبی که در فضا ممکن است وجود داشته باشد، محصور شده اند! او درباره ی هوای داخل کابین هواپیما می گوید که این که می گوییم که میکروب های فراوانی از طریق هوا به سادگی قابل انتقال در فضای بسته ی هواپیما هستند به این معنی نیست که افراد فکر کنند که نفس کشیدن در هواپیما برابر است با بیماری و یا تماس با میکروب ها ولی این را هم باید در نظر داشت که با توجه به وجود فیلترهای هوا اما، میکروب ها ساده تراز طریق هوا به افراد منتقل می شوند. به طور مثال این که فردی آنفولانزا داشته باشد، فردی که بقل او نشسته باید نگران تر از فردی باشد که چندین صندلی و ردیف با او فاصله دارد. نتایج این تحقیق نشان داده است که نقاطی که کمترین لمس را توسط مسافران یا حتی خدمه ی پرواز می شوند، میزان آلودگی کمتری بالطبع دارند و در زمره ی تمیزترین نقاط هواپیما قرار می گیرند.

تمیز ترین نقطه هواپیما

پنجره های هواپیما، ماسک اکسیژن، زیر صندلی ها معمولا در زمره ی تمیزترین نقاط هواپیما هستند . این نقاط همانطور که گفتیم کمترین میزان ارتباط با افراد را دارند. اغلب افراد کمتر تقاضا برای نشستن بر روی صندلی های وسط هواپیما را دارند. حال که تمیزترین نقاط هواپیما را به شما معرفی نمودیم، باید بگوییم نقاطی همچون دستگیره ی درب سرویس بهداشتی هواپیما، سینی غذا، جیب های صندلی ها، میز تاشو و قفسه های سر پوشیده ی خدمه ی هواپیما بیشترین میزان میکروب را در خود دارند. این محققان معتقدند که در سفرهای هوایی طولانی مدت، تجمع میکروب ها نسبت به قبلشان دو برابر نیز می شود و سریع تر نیز منتقل می شوند. یکی از توصیه های محققان دانشگاه آریزونا این است که مسافران ز هواپیما وسیله ای را به عنوان گیفت و یا اشانتیون به بیرون نیاورند زیرا، میکروب های هواپیما به همراه آن ها انتقال پیدا می کنند. از دیگر توصیه های آن ها این است که از ژل های ضدعفونی کننده در هواپیماها استفاده نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0