جشنواره تایپوسام در مالزی

30 مهر ، 1397
وقت سفر
جشنواره ها
0 کامنت

جشنواره ای مذهبی هندو به نام تایپوسام در کشور مالزی واقع در معبد باتوکیو غارهای باتو برگزار می شود که هزاران نیایشگر و بازدیدکننده دارد که به این مراسم با شهرت جهانی و ترسناک می آیند. با وقت سفر همراه شوید تا شما را با این جشنواره بیشتر آشنا کنیم.

معرفی جشنواره تایپوسام

تایپوسام | Thaipusam یک مراسم مهم هندو است که هر سال در طول ماه کامل در ماه دهم تقویم هندو - برگزار می شود که از اواسط ماه ژانویه تا اواسط فوریه در تقویم گرگوریان برگزار می شود.

این جشنواره براساس روایت هندوها، زادروز «موروگان» پسر «شیوا» و «پرواتی» است. تایپیوسام، روزیست که پرواتی نیزه‌ای را به پسر سپرده است که موروگان با آن اقدام به نابودی دیو سوراپادمن می‌کند. 

پوسام نیز در واژه تایپیوسام نام اختریست که بنا به باور هندوان، در این وقت از سال در اوج فلک قرار می گیره در این روز حرکات خاص و ترسناکی از جانب هندوها صورت میگیرد .

جشنواره تایپوسام , وقت سفر

نحوه برگزاری جشنواره تایپوسام

در ابتدای ورود به حیاط مجسمه ی بزرگ و طلایی رنگی دیده می شود که تعداد زیادی از گردشگران در کنار آن مشغول عکس گرفتن هستند. در سمت چپ مجسمه رودخانه ایست که هندوها طبق آیین خاصی در آنجا غسل می کنن و سرهای خود را می تراشند و گل اندود می کنن گروهی نیز در پوست خود سیخها و قلابهایی را فرو می کنند که جز آیین برگزاری مراسم به حساب می آید.

جشنواره تایپوسام , وقت سفر

پس از انجام غسل و سوراخ کردن پوسپ به سمت معبد حرکت می کنند که برای رسیدن به معبد باید ٢٧٢ پله را بالا رفته تا به ورودی غار برسند. در راه زائرانی را می بینین که نذوراتی را از قبیل کوزه های شیر میوه و….را در سر نهاده و با خود بالا می برند و در طی مسیر آنها را زمین میگذارند.

جشنواره تایپوسام , وقت سفر

زمان و مکان برگزاری جشنواره تایپوسام

تایپوسام آیین مذهبی هندوها به حساب می آید که این آیین هر ساله در غاری به نام باتوکیو برگزار میشه این غار در سی کیلومتری شمال کوالالامپور واقع شده و این آیین هر ساله در تاریخ ٨ فوریه برگزار می شود.

جشنواره تایپوسام , وقت سفر


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0