مدارک لازم برای سفر با هواپیما

02 شهریور ، 1397
وقت سفر
صعنت هوانوردی
0 کامنت

به طور کلی ارائه بلیط (نسخه چاپ شده یا تصویر آن بر روی گوشی تلفن همراه یا تبلت) و کارت شناسایی معتبر (شناسنامه یا کارت ملی یا گواهینامه‌ی رانندگی یا گذرنامه) به متصدی مربوطه هنگام سوار شدن به هواپبما الزامی می باشد. در ادامه این مطلب به شرح مدارک لازم هنگام سفر با هواپیما می پرداززیم ، با وقت سفر همراه باشید.

مدارک مورد نیاز جهت سوار شدن به هواپیما 

از بلیط خود عکس، پرینت گرفته و یا فایل پی دی اف بلیط را در گوشی خود نگه دارید. در صورت گم شدن و یا مخدوش شدن احتمالی بلیط این عکس و یا پرینت می تواند کمک بزرگی به شما کند. به آنچه گفته شد باید گفت که از مدارک مورد نیاز برای سوار شدن به هواپیما در وهله اول داشتن بلیط سفرتان است.

مدارک لازم هنگام مسافرت با هواپیما , وقت سفر

بر روی بلیط شما نوشته شده که باید به کدام گیت پرواز در چه فرودگاهی بروید. زمان پرواز نیز بر روی بلیط نوشته شده است. همچنین در بخش توضیحات بلیط می توانید بیشتر راجع به قوانین قبل از پرواز و بلیط خود بخوانید. 

دلایل عدم پذیرش احتمالی مسافر

امکان اجتناب از حمل مسافر به صلاح دید هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران به دلایل ذیل امکان پذیر است. در این شرایط و در صورت امکان تنها حق مسافر، استرداد وجه بلیط می باشد.

دلایلی نظیر: کامل نبودن یا عدم اعتبار مدارک سفر

تبعیت از هر یک از قوانین محلی کشورهای مقصد دستورالعملها و آیین نامه های دولتی قابل اجرا

چنانچه حمل و انتقال مسافر؛ ایمنی و سلامت مسافرین و کادر پرواز را به مخاطره اندازد یا حتی تحت تأثیر قرار دهد.

نامناسب بودن شرایط روحی و فیزیکی مسافر، نظیر استفاده از الکل یا داروهای روانگردان که موجب ایجاد خطر یا ریسک برای خود مسافر، سایر مسافرین، خدمه پرواز و یا هواپیما و دارایی ها و اموال موجود در هواپیما گردد

درصورت اجتناب مسافر از انجام بازرسی امنیتی

حداقل زمان لازم جهت مراجعه به کانتر پذیرش

توصیه می شود مسافرین در پروازهای بین ‏المللی حداقل 3 ساعت و در پروازهای داخلی حداقل 90 دقیقه قبل از پرواز به فرودگاه مراجعه نمایند. چنانچه بصورت خانوادگی یا گروهی مسافرت می کنند و مایلند در کنار دیگر همسفران خود باشند، لازم است پیش از زمانهای اعلام شده در فرودگاه حضور یابند تا کارکنان هما بتوانند هنگام مراجعه مسافرین به کانتر پذیرش، خدمات مورد درخواست را ارائه نمایند. زمان خاتمه پذیرش مسافر در پروازهای خارجی 45 دقیقه قبل از پرواز و در پروازهای داخلی 30 دقیقه قبل از پرواز است. پروازهای هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران به دلیل دیر رسیدن مسافر تأخیر نخواهند داشت و جای مسافرانی که در ساعت مقرر به کانتر پذیرش مراجعه نکنند، باطل خواهد شد . لازم است مسافرین پس از دریافت کارت سوار شدن به هواپیما، به سالن ترانزیت مراجعه نموده و در زمان اعلام شده در گیت خروجی حاضر شوند.

مدارک ضروری برای سفر با هواپیما , وقت سفر.

شرایط لازم جهت پذیرش مسافر

دارا بودن بلیط تأیید شده و معتبر جهت پرواز

همراه داشتن مدارک شناسایی و مسافرتی لازم (گذرنامه، ویزا و ...)

مراجعه مسافر با مشخصات قید شده در بلیط به کانتر پذیرش (ضروری است از واگذاری بلیط به دیگران اکیداً خودداری شود)

مراحل پرواز داخلی

برای پروازهای داخلی، یک روز کامل پیش از پرواز امکان گزارش ثبت حضور و ثبت نام (Check-in) آنلاین وجود دارد. امکان چک این پرواز در محل های ثابت درون فرودگاه ممکن است. پس از چک این پرواز خودتان، کارت پرواز سفرتان را بگیرید.برای مسافران وقت سفر این مراحل همکاران ما صورت می پذرید.  در برخی از فرودگاه ها این کارها به صورت دستی انجام می شود، در آنجا برای تسهیل کارها، اسناد خودتان را پیش از رسیدن به باجه حاضر کنید. پس از چک این آنلاین در صورتی که وسایلی برای تحویل به بار نداشته باشید، با کارت پرواز چاپ شده تان به گیت رجوع کنید. ولی اگر باری برای تحویل به بخش بار هواپیما دارید آن را در محل های مخصوص این کار قرار بدهید و به بخش بار اضافی هواپیما تحویل دهید. زمانی که می خواهید بارتان را تحویل بدهید و کارت پروازتان را دریافت کنید، اتیکتی به وسایل شما نصب می شود و برچسب های کوچکی روی گذرنامه تان چسبانده می شود. این اتیکت ها مدرک مالکیت وسایل شما می باشد و دارای مشخصات فردی شما مثل شماره پرواز، مبدا پرواز و مقصد و رمان پرواز شماست. پس در حفظ و نگهداری از آنها تا خارج شدن از فرودگاه مقصدتان کوشا باشید.

مراحل پرواز خارجی در فرودگاه امام

شماره صندلی شما در درون کابین هواپيما موقع تحويل بار شما مشخص می شود. مسافر باید بليط خود را برای مشخص شدن شماره صندلی و گرفتن كارت پرواز سوار شدن به هواپيما به ماموران فرودگاه امام تحويل بدهد. بعد از آن در نگهداری کارت سوار شدن به هواپیما و بلیط تان نهایت دقت را انجام بدهید تا آنها را گم نکنید. در درون کابین هواپيما در صندلی مشخص شده خودتان بنشینید و کاملا به نظم و مقررات هواپیما احترام بگذارید و به افراد سالخورده و زنان باردار را بیشتر توجه کنید. بعد از تحويل دادن وسایل خودتان و تایید و کنترل بلیط تان و گرفتن كارت پرواز، نوبت داخل شدن به سالن ترانزيت فرودگاه امام است. در ورودی سالن كارت يا مدارک شناسائی مسافر باید با بليط و كارت پرواز به مسئولان كنترل تحویل داده شوند تا بعد از بررسی به آنها برگردانده و اجازه ورود داده شود. قبل از اینکه وارد سالن انتظار فرودگاه امام شوید، آخرين مرحله تشريفات فرودگاه امام را هم باید طی کنید، این مرحله مربوط به بازرسی نهایی است. تمامی مدارک و وسایل شما و کارهای حفاظتی پرواز در این بخش انجام می گردد. بعد از پشت سر گذاشتن بازرسی نهایی، وارد سالن انتظار شده و در این بخش با گوش سپردن به بلندگوها و با مراعات نظم، شماره پرواز و مقصد شما اعلام می شود و با اتوبوس های مخصوص درون باند برای سوار شدن به هواپیما راهنمایی می کنید. زمانی که می خواهید سالن انتظار را ترک کنید، مسئولان کنترل خدمات فرودگاه امام، که از نمایندگان شرکت هوایی و خود فرودگاه تشکیل شده اند، قسمتی از کارت پرواز شما را از آن جدا می نمایند. بعد از پیاده شدن در پای پلکان هواپیما و درست در موقع سوار شدن به هواپیما، مهماندار پرواز به شما خوش آمد گفته و بعد از مشاهده کارت پروازتان، شما را به صندلی تان راهنمایی می کند. بعد از اینکه بر روی صندلی خود نشستید کمربند ایمنی خودتان را محکم ببندید و در تمام مدت پرواز آن را باز نکنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0