جشنواره سن فرمین در اسپانیا

25 مهر ، 1397
وقت سفر
جشنواره ها
0 کامنت

جشنواره دویدن گاوهای خشمگین یا سن فرمین در شهر پامپلونا در ایالت نابارای اسپانیا هر ساله از ششم تا چهاردهم ژوئیه برگزار می شود. با وقت سفر همراه شوید تا شمارا با جشنواره ی خشم گاوها بیشتر آشنا شوید.

معرفی جشنواره سن فرمین

جشنواره سن فرمین | Sanfermines نام جشنواره تاریخی است که به جشن دویدن گاوهای خشمگین نیز معروف است. در طول جشنواره ، شهر پامپلونا از شهری آرام و بی هیاهو به شهری پرازدحام و پر از گردشگرانی که از نقاط مختلف جهان برای تماشای جشنواره آمده‌اند، تبدیل می‌شود.

با جهانی شدن این جشنواره هر سال هزاران نفر برای تماشا یا شرکت در مراسم "اینسیررو" به پامپلونا می‌روند که با افزایش جمعیت بر تعداد افراد مجروح افزوده می شود. 

جشن دویدن گاوهای خشمگین در کوچه‌های باریک شهر، هر روز ساعت ۸ صبح شروع و در حدود ۵ دقیقه ادامه پیدا می‌کند، اما جشن تا ساعات آغازین روز بعد، ادامه پیدا می‌کند.

جشنواره سن فرمین , وقت سفر

تاریخچه جشنواره سن فرمین

یکی از مبلغین عیسی مسیح به نام سن فرمین به جرم «تبلیغ مسیحیت» توسط رومی ها گردن زده شد. در بین مردم باوری است که پس از آن تن بی سر وی به گاوی خشمگین متصل و در شهر کشیده ‌شد تا تکه تکه شود. همان هنگام زنی از پامپلونا با لباس سفید به کمک او رفت و سعی کرد مانع از این کار شود.

جشنواره سن فرمین , وقت سفر

امروزه پوشیدن لباس‌های سفید و بستن دستمال قرمز به عنوان نماد همان حادثه تاریخی می باشد. نویسنده برجسته آمریکایی به نام ارنست همینگوی، در سال ۱۹۲۶ رمانی با عنوان خورشید همچنان طلوع می‌کند را نوشت. وی در این کتاب اشاره های زیادی به جشنواره سن فرمین داشت و از شیفتگان این جشنواره بود که در مشهوریت جهانی آن کمک شایانی کرد. 

این جشنواره از سال ۱۵۹۱ میلادی بین ظهر روز ۶ ژوئیه تا نیمه‌شب ۱۴ ژوئیه در شهر پامپلونا در ایالت نابارای اسپانیا برگزار می‌شود.جشن سن فرمین اگرچه از سال ۱۳۲۴ میلادی برگزار می‌شد، اما به دلیل شرایط هوای نامناسب از روز دهم ماه اکتبر به روز هفتم تا روز چهاردهم ماه ژوئیه منتقل شد.

جشنواره سن فرمین , وقت سفر

نحوه برگزاری جشنواره سن فرمین

روز اول یعنی ششم ژوئیه مراسم آغازین "چوپیناسو" (Chupinazo) با حضور هزاران نفر در مقابل شهرداری برگزار می‌شود. راس ساعت ۱۲ ظهر به همراه فریادهای "زنده باد سان فرمین"، فشفشه‌ای به آسمان پرتاب می‌شود. همه حاضران دستمال گردن قرمزی با خود حمل می‌کنند. در روز هفتم ژوئیه، ساعت ۱۰ صبح مراسم تندیس‌گردانی سن فرمین در کوچه‌های مرکز شهر برگزار می‌شود. 

در پایان مراسم دعا و نیایش در کلیسا برگزار می‌شود. در روزهای جشنواره ۸ مجسمه به ارتفاع ۳ متر که نماد پادشاه و ملکه قاره‌های اروپا، آسیا، آمریکا و آفریقا هستند در خیابان‌های شهر به رقص می‌پردازند. تندیس‌های پادشاه و ملکه قاره‌ها را تندیس‌های کوچک‌تری به نام "کابه سودز" (Cabezudos) که دارای سرهای بسیار بزرگی هستند، همراهی می‌کنند. این تندیس‌ها نماد اشخاص متفاوتی همچون شهردار یا دزدان دریایی هستند.

جشنواره سن فرمین , وقت سفر

"انسیررو" (Encierro) یا راندن ۶ گاو به استادیوم گاوبازی در مرکز شهر یکی از مهیج‌ترین بخش‌های این جشنواره که هر روز برگزار می‌شود، است. برای جلوگیری از خسارت و حفاظت از تماشاگران در مسیر حرکت گاوها تخته‌هایی نصب می شود. گاوها پس از ورود به استادیوم به مدت ده ساعت در آن نگهداری می‌شوند تا شب هنگام مردم شاهد نبرد ماتادورها با گاوها شوند. در گذشته به علت تنگ و باریک بودن کوچه‌ها و عدم امکان عبور گاری، دامداران مجبور بودند گاوها را در مسیری کوتاه به سوی استادیوم برانند. به مرور زمان جوانان برای نشان دادن جرات خود با سروصدا شروع به دویدن در مقابل گاوها کردند. آن‌هایی که در جلوی گاوها می‌دوند بطور سنتی پیراهن و شلوار سفید می‌پوشند و یک دستمال گردن قرمز به دور گردن دارند.

جشنواره سن فرمین , وقت سفر

یکی دیگر از بخش‌های مهم این جشنواره سنت "لاس پنیاس" (Las peñas) است. "لاس پنیاس" یا "پاتوق" به محافل دوستانه‌ای گفته می‌شود که به صورت سازماندهی شده برای ایجاد شادی در طول جشنواره با اجرای موسیقی و آواز در مرکز شهر حضور دارند. در پامپلونا ۱۶ گروه فعال هستند که قدیمی‌ترین آن‌ها در سال ۱۹۰۳ پایه‌گذاری شده‌است.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0