راهنمای سفر به ارمنستان

15 مهر ، 1397
وقت سفر
راهنمای سفر
0 کامنت

ارمنستان کشوری با مناظر طبیعی زیبا و وقایع تاریخی جذاب.سفر به این کشور نیاز به ویزا ندارد به همین جهت تقاضا برای سفر به این کشوربسیاراست.وقت سفر در راهنمای سفر به ارمنستان سعی دارد مورد چگونگی سفربه این کشور اطلاعات کاربردی و کاملی را در اختیار مسافرین قرار دهد.با ماهمراه باشید...

ارمنستان

ارمنستان در مقایسه با کشور ما وسعت زیادی ندارد اما مناظر طبیعی و جذاب،صومعه و کلیساهای تاریخی فراوان و قیمت های مناسب،این کشور را به مقصدی مناسب برای سفربه خارج از کشور تبدیل کرده است.این کشور اولین کشوری است که دین مسیحیت را دین رسمی قرار داده است.

میدان جمهوری , وقت سفر

این کشور از جنوب با جمهوری اسلامی ایران، از جنوب غربی با جمهوری خود مختار نخجوان، از غرب با ترکیه و از شمال با گرجستان و از شرق با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد. 

ایروان

پایتخت ارمنستان،بزرگترین شهر این کشوریعنی ایروان میباشد.همچنین این شهر مرکز فرهنگی اداری و اقتصادی ارمنستان است.ایروان یکی از قدیمی ترین سکونتگاههای جهان به شمار می آید که دارای تاریخچه ای به قدمت چندین هزار سال میباشد.اگر این شهر را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کردید میتوانید در ادامه با ویژگی ها و مکان های دیدنی این شهر ببیشتر آشنا شوید. 

موقعیت جغرافیایی ارمنستان

ارمنستان از لحاظ جغرافیایی در مرز میان آسیا و اروپا یعنی بین دریای خزر و دریای سیاه قرار گرفته است.ارمنستان کشوری کوهستانی و پرباران است و نیز یک کشور بدون آبی است.این کشور از شمال با گرجستان، شرق با جمهوری آذربایجان، ازغرب با ترکیه و از جنوب با ایران و نخجوان هم‌مرز است. مساحت این کشور ۲۹,۷۴۳ کیلومتر مربع است.طبق آخرین سرشماری دراین کشور جمعیت آن حدود ۲۹۲۴۸۱۶ نفر بوده است.

نقشه ارمنستان , وقت سفر

تاریخچه ارمنستان

این کشور درحدود 3 هزار سال قدمت دارد.ارمنستان در طی سالین طولانی در تصرف قدرتهای بزرگ بوده است.قسمتهای غربی آن دوران بسیاری تحت حکومت بیزانس یا عثمانی قرار داشته است و قسمتهای شرقی آن تحت تصرف فارس ها و روس ها بوده است.ارمنستان برای مدت طولانی جرئی از ایران بوده و قسمتی از فرهنگ خود را از ایران باستان به ارث برده است.این کشور به دلیل آنکه در جاده ارمنستان قرار داشته است ارامنه راه تجاری را از شرق آسیا به ونیز به وجود آوردند.

عکس تاریخی , وقت سفر

آب و هوای ارمنستان

ارمنستان را میتوان جز کشورهای سرد جهان تقسسیم بندی کرد.گرم ترین ماههای سال در این کشور اردیبهشت تا مهر میباشد که در ماه تیر و مرداد میانگین دما گاهی به 40 درجه سانتی گراد هم میرسد.اواخر پاییز و زمستان هم سردترین زمان سال میباشد.برای سفر به منظور خرید زمستان فصل مناسبی است و برای سفر به منظور تفریح حتما باید تابستان را زمان سفر خود انتخاب کنید.

هزینه‌های حمل و نقل درون شهری در ارمنستان

سیستم حمل و نقل ارمنستان شامل مترو،اتوبوس،مینی بوس،تاکسی میشود: 

مترو:مترو ایروان مانند متروی دیگر شهرهای جهان ارزان ترین و سریع ترین راه برای جا به جایی درون شهری است.

اتوبوس: از دیگر راهای جابه جایی درون شهری ایروان اتوبوس میباشد که شامل دو نوع اتوبوس معمولی و اتوبوس برقی ست که هزینه های مناسبی دارند.بلیت اتوبوس های معمولی ۱۰۰ درام ارمنستان,اتوبوس های برقی نیز ۵۰ درام میباشد.

مینی بوس:در ایروان بیش از هزار خط مینی بوس وجود دارد که علاوه بر سفر های درون شهری میتوان از آنها برای دسترسی به حاشیه و شهرهای اطراف هم استفاده کرد استفاده کرد.البته لازم به ذکر است که اغلب مینی بوس ها شلوغ هستند و در ساعات اوج شلوغی احتمالا مجبور شوید که تمام مسیر را بایستید.

تاکسی:برای جابه جایی با تاکسی در این شهر باید از تاکسی های اصلی استفاده کنید و پس از سوار شدن از راننده بخواهید تاکسی متر را روشن کند.تاکسی‌های معمولا هزینه گزاف دریافت می‌کنند.هزینه ورودی تاکسی های ایروان برابر با ۶۰۰ درام و به ازای هر ۱ کیلومتر هزینه ای برابر با ۱۰۰ درام به کرایه اضافه میشود.

حمل و نقل , وقت سفر

هزینه های اقامت در ارمنستان

هنگامی که به شهری جدید سفر می کنید،لازم است برای محل اقامت خود جایی را پیدا کنید.ایروان گزینه های اقامتی مختلفی دارد که ازهتل های گران و لوکس تا هاستل های ارزان متفاوت هستند.

هاستل:اگر برای اقامت در این شهر به دنبال محل اقامت مقرون به صرفه هستید هاستل ها و مهمان خانه ها گزینه ارزان و مناسب است

آپارتمان: هزینه ‌های اقامت محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن بستگی دارد.

هزینه‌های خوراک در ارمنستان

به طور کلی در ایروان سوپرمارکت‌های زنجیره ای انتخاب مناسبی برای خرید مواد اولیه و غذایی در ارمنستان هستند.برای اقامت در یک شهرلازم است اطلاعاتی راجبه خرید و قیمت مواد غذایی داشته باشید.وقت سفر در اینجا لیستی از قیمت برخی مواد خوراکی را تهیه کرده است.

محصولات محلی در ارمنستان قیمت مناسبی دارند:

نان: ۲۴۵ درام ارمنستان

شیر:هر لیتر ۴۲۰ درام ارمنستان

پنیر: کیلویی ۲۲۴۰ درام ارمنستان

برنج سفید: هر کیلو ۵۶۰ درام ارمنستان

جوجه: کیلویی ۲۳۰۰ درام ارمنستان

 میوه‌ و سبزیجات: یک کیلو 440 درام

ارمنستان پیاز: ۲۵۰ درام ارمنستان

سیب زمینی: ۲۲۸ درام ارمنستان

سیب: ۵۳۰ درام ارمنستان

پرتقال: ۶۲۰ درام ارمنستان

موز: ۷۱۰ درام ارمنستان 

رستوران های پیشنهادی در شهرهای ارمنستان

 • رستوران ایرانی شیروان | Shirvan Persian Restaurant

سالانه ایرانیان بسیاری از ایروان دیدن میکنند.به همین دلیل رستوران های ایرانیه زیادی در ایروان تاسیس شده است.رستوران شیروان با انواع غذاهای ایرانی و اروپایی متنوع یکی از بهترین رستورانهای ایرانی این شهر به حساب می آید و قیمت منوهای آن مناسب است.

آدرس: ۳۲ Tumanyan St، Yerevan ۰۰۰۱، Armenia

رستوران شیروان , وقت سفر

 • رستوران انوش | Anoush Restaurant

از رستوران های شیک و گران شهر ایروان رستوران انوش است. در این رستوران می توانید انواع غذاهای ارمنی را میل کنید و لذت ببرید.

آدرس: Lusartrans، Zakyan St، Yerevan، Armenia 

 • رستوران آرارات | Ararat

یکی دیگر از رستورانهای ایرانی ایروان میباشد که معماری آن توسط الکساندر تومانیان طراحی شده است این رستوران به دلیل بنای وفضای زیبا و همچنین برنامه موسیقی زنده محلی مورد توجه بسیاری از ایرانیان و ارامنه قرار گرفته است.

آدرس: ارمنستان – ایروان Government House ۲، Republic Square، Yerevan، Armenia

رستوران آرارات , وقت سفر

جاذبه‌های گردشگری در ارمنستان

 • میدان هاراپراک جمهوری | Republic Square

کمتر کسی در سفر به ارمنستان به گشت‌گذار در این میدان نمی‌رود.میدانی معروف که دور تا دور آن را بناهای اداری، ملی و مشهور ارمنستان احاطه کرده‌اند.شب‌های این میدان اما چیز دیگری است.شب‌های سرزنده این میدان با نورپردازی زیبا شما را مبهوت خود می‌کند میدان جمهوری میدان معروفی است که دور تا دورش را بناهای اداری ملی و مشهور این کشور احاطه کرده.این میدان شبهای فوق العده ای دارد که با نورپردازی،زیبایی خیره کننده ای به وجود می آورد.این میدان از مهمترین جاذبه های این کشور است.

آدرس : Yerevan, Armenia

میدان جمهوری , وقت سفر

 • کاسکاد هزارپله | Cascade

این بنای معروف که در بین ایرانی‌ها به هزار پله معروف است، در قسمت شمالی میدان اپرا قرار گرفته است. با بالا رفتن از این بنا شهر زیبای ایروان را خواهید دید. هرف از ساخت کاسکاد ایجاد ارتباط بین مرکز ایروان با محله‌هایی است که در ارتفاع واقع شده‌اند.کاسکاددر قسمت شمالی میدان اپرا قرار گرفته که با بالا رفتن ازآن شهر ایروان را مشاهده خواهید کرد.این بنا به بنای هزار پله هم معروف است.

آدرس: ۱۰ Tamanyan St, Yerevan 0009, Armenia

کاسگاد ایروان , وقت سفر

 • خانه‌ی اپرا | Yerevan Opera Theatre 

میدان و بنای اپرا از دیدنی‌های معروف ایروان است که کنسرتهای اپرای ایروان و جهان در آن برگزار میشود.میدان و خانه‌ی اپرا محل برگزاری بسیاری از کنسرت‌ها، گردهمایی‌ها و مراسم‌های متنوع است.

آدرس: ۵۴ Tumanyan St, Yerevan, Armenia

خانه اپرا , وقت سفر

 • مجسمه مادر ارمنستان

مجسمه مادر بنای زیبا و دیدنی در شهر ایروان است که می توانید هنگام سفر به این کشور از آن دیدن فرمایید و لذت ببرید.

آدرس: ارمنستان – ایروان واقع در پارک پیروزی

مجسمه مادر , وقت سفر

 • صومعه گغارد | Geghard Monastery

در استان کوتایک در چهل کیلومتری ایروان غاری وجود دارد که اولین کلیسای غاری دنیا ست که با معماری منحصر به فرد خود درفهرست میراث جهانی سازمان یونیسکو ثبت شده است. ساختمان صومعه گغارد از گرانیت سخت کنده کاری شده و جزو چهارکلیسای نایابی است که در صخره و دره ها قرار داد قدمت این کلیسا به قرن هفت بر می گردد.

آدرس: Geghard Monastery Road، Goght، Armenia

صومعه گغارد , وقت سفر

 • پارک عشاق | Lovers’ Park

این پارک ایروان یک پارک عمومی بسیار زیبا در خیابان بقرمین این شهر می باشد.این پارک به مساحت ۲.۵ هکتار در منطقه کنترون این شهر قرارگرفته که در حومه شمال غربی ایروان است و درقرون وسطی به عنوان گورستان و کلیسای کوچک مشهور بوده است.

آدرس: Armenuhi، Yerevan، Armenia

پارک عشاق ایروان , وقت سفر

 • قلعه موزه اربونی | Erebuni Fortress

ین قلعه را حدود سه هزارسال پیش امپراطوری اورارتوها در اطراف دریاچه وان ترکیه بنا کرد که در جنوب شرقی شهر و روی یک تپه قرار دارد.ساختمان موزه نقش برجسته برنجی از پیکره هایی اورارتوری رو بر نمای خود نشان میدهد.بازدید از این موزه را در سفر به ارمنستان از دست ندهید.

آدرس: Mahari St، Yerevan، Armenia

موزه اربونی , وقت سفر

 • موزه گالری ملی ارمنستان | National gallery of Armenia

این موزه یکی از موزه های مهم حوزه هنر در ارمنستان و جهان است.در این مجموعه بیش از بیست هزار اثر از هنرمندان روسی،ارمنی و اروپای غربی میباشد.برخی از این آثار ازموزه های هریتاژ سنت پترزبورگ و ترتیاکوف مسکو به این موزه انتقال داده شده است.قسمتی از این موزه مخصوص هنرمندان ارمنی است.آثار بی نظری از هنرمندانی همچون وان دایک و روبنس در این موزه نگهداری میشود.

آدرس: ۱ Abovyan St، Yerevan ۰۰۰۱، Armenia 

موزه ملی گالری ملی , وقت سفر

 • مسجد کبود ارمنستان | Blue Mosque

این مسجد در سال های ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۹ خورشیدی از سوی بنیاد مستضعفان و جانبازان و توسط معماران ایرانی بازسازی شد و در این مسجد به علاقه مندان اهل ارمنستان زبان فارسی تدریس می شود. مسجد کبود ارمنستان یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری در این کشور به شمار می رود.

مسجد کبود , وقت سفر

 • هزینه ورودی برخی از مراکز دیدنی و تفریحگاه ها در ایروان

ورودی باغ وحش ایروان: بسته به سن و ساعت بازدید بین ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ درام ارمنستان

ساعت بازدید: ۱۰:۰۰ تا ۲۱:۰۰

موزه تاریخ ارمنستان: ۲۰۰۰ درام ارمنستان

ساعت بازدید: ۱۱:۰۰ تا ۱۸:۰۰

پارک آبی آکواتک ایروان: بین ۴۰۰۰ درام ارمنستان تا ۸۵۰۰ درام ارمنستان

ساعات بازدید: ۸ تا ۲۲

گالری ملی ارمنستان: ۱۵۰۰ درام ارمنستان

 ساعت بازدید: ۹ تا ۲۱:۳۰

مرکز هنری کافسیجان: اغلب بخش ها و مغازه های موزه: رایگان

هزینه ورودی نمایشگاه های مجموعه: ۱۰۰۰ درام ارمنستان

ساعات بازدید: ۸ تا ۲۰

موزه هنرهای جدید ایروان: ۵۰۰ درام ارمنستان

ساعات بازدید: ۱۱:۰۰ تا ۱۸:۰۰

مسجد آبی:رایگان

موزه کشتار جمعی:رایگان ساعت بازدید: ۱۰ تا ۱۶

مراکز خرید ارمنستان

 • بازار ورنیساج | Vernissage Market

آدرس: Yerevan Vernissage، Yerevan، Armenia

بازار ورنیساج , وقت سفر

 • مرکز خرید باغ دالما Dalma Garden Mall

آدرس: Далма، Tsitsernakaberd Hwy، Yerevan، Armenia

دالما پارک , وقت سفر

 • مرکز خرید اسکادا Escada shopping center

آدرس: Hanrapetutyan Ave، Building ۵۱/۵۳

 • مرکز خرید تاشیر | Tashir Mall Yerevn

آدرس: ۲۵ Yervand Kochar St، Yerevan، Armenia

 • بازار پتاک | petat 

آدرس: Armenia, 0023, Yerevan Arshakunyats Ave., 17a Building(Kentron adm. district)

 • بازار گومی شوکا | Gumi Shuka

آدرس: Khoryenatsi M. str. 35, Yerevan 0018, Armenia

مراکز درمانی در شهر ارمنستان

 • بیمارستان Nork-Marash Medical Center

آدرس: ۰۰۴۷, ۱۳ Armenak Armenakyan St, Yerevan, Armenia

 • بیمارستان Armenicum Clinical Center

آدرس: ,Gusan Sherami St., 2 Building Armenia, 0084, Yerevan

 • بیمارستان Shengavit Medical Center

آدرس: ۹ Manandian St, Yerevan 0006, Armenia

بایدها و نبایدها در ارمنستان

 • با توجه به این مردم ارمنستان فرهنگی شبیه به مردم اروپا دارند، اما به طور کلی پوشش معمولی دارند ولی در هنگام بازدید از اماکن مذهبی بهتر است لباس های مناسب تری بر تن داشته باشید.
 • موزه‌های ایروان معمولا از ساعت ۹ یا ۱۰ صبح تا ۵ یا ۶ عصر باز هستند. اگر اردیبهشت ماه به ایروان سفر کردید، می‌توانید شب هم از موزه بازید داشته باشید.
 • میوه ها و سبزیجات این کشور طعم های فوق العاده و منحصر به فردی دارند.
 • از همراه داشتن داروی کدئین دار به این کشور خودداری نمایید،چون این گونه داروها در این کشور مخدر محسوب می شوند.
 • آدرس دقیق هتلی که در آن هستید را همیشه در جیب داشته باشید. از هتل کارت اطلاعاتی شان را بگیرید.
 • سعی کنید وقتی وارد ارمنستان شدید اقدام به تهیه سیم کارت کنید زیرا هزینه رومینگ بالا بابت سیم کارت های ایران در این کشور باید پرداخت کنید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0