جشنواره کارناوال نیس فرانسه

14 مهر ، 1397
وقت سفر
جشنواره ها
0 کامنت

جشنواره نیس فرانسه که در فصل زمستان در شهر نیس در جنوب فرانسه برگزار می شود. این جشنواره بزرگترین کارناوال دنیا با قدمتی 800 ساله به حساب می آید. با وقت سفر همراه شوید تا درباره این جشنواره زیبا بیشتر بدانید.

معرفی جشنواره نیس

کارناوال نیس یکی از جذاب ترین و شادترین رویدادهای منطقه خط ساحلی فرانسه به شمار می آید که خیل عظیمی چشم انتظار برگزاری آن هستند و با برنامه های رژه گروه ها ، اجرای موسیقی در فضای باز، کالسکه های گل ، جشن پر شور و نشاط این شهر را به لرزه در می آورد.

جشنواره کارناوال نیس فرانسه , وقت سفر

کارناوال نیس در کشور فرانسه هر ساله با موضوع متفاوتی با سال گذشته برگزار می‌ شود.این جشنواره مورد علاقه گردشگران زیادی نیز محسوب می شود که همه ساله گردشگران را به این شهر می کشاند.  

در حقیقت، میلیون ها بازدیدکننده در شهر نیس جمع می شوند تا شاهد این باشند که عروسک های غول پیکر (ساخته شده از کاغذ فشرده) در شهر می رقصند و رژه می روند.

جشنواره کارناوال نیس , وقت سفر

پیشینه جشنواره نیس

تاریخچه برگزاری این کارناول به سال 1294 بازمی‌گردد و قدیمیترین کارناوال دنیا محسوب می شود و تخمین زده شده که امروزه یک میلیون نفر از سراسر دنیا به نیس سفر می‌کنند تا در شور و هیجان این جشن بزرگ در کشور فرانسه شرکت کنند.

جشنواره کارناوال نیس , وقت سفر

در سال ۱۸۳۰، برای اولین بار رژه رسمی گروهی از مردم در مقابل پادشاه چارلز فیلیکس و و ملکه ماری برگزار شد .در این رژه کالسکه های تزیین شده و مردم مرتب و آراسته برای خوش آمد گویی به پادشاه حاضر می شدند . در سال ۱۸۷۲، برای اولین بار مردم هم به صورت گروه های خود جوش در خیابان های شهر آمدند وبا پرتاب تخم مرغ، گچ، و شیرینی جشنی را برگزار کردند .

جشنواره کارناوال نیس , وقت سفر

تا قبل از سال ۱۸۸۲، پادشاهان تنها بازدید کننده از کارناوال و رژه مردم بودند اما از بعد از آن، تصمیم گرفته شد خود پادشاه هم در کارنوال و درراس گروه های رژه شرکت داده شود. نام مجسمه های غول پیکر امروزی هم که پادشاه خوانده می شوند برگرفته از همین موضوع است.

جشنواره کارناوال نیس , وقت سفر

از زمانی که قرار شد پادشاه هم در کارناوال شرکت کند، عده ای به عنوان نگهبانان پادشاه در کنار او حاضر می شدند وبه سمت مردم شیرینی وشکلات پرتاب می کردند .

جشنواره کارناوال نیس , وقت سفر

اما شاید برایتان جالب باشد بدانید پرتاب گل از سمت ملکه های ساختگی به تماشاچی ها برمی گردد به زمانی که ملکه ویکتوریا در به سمت سربازان فرانسه در آن سال گل هایی را پرتاب کرد و از آن موقع تا به حالا مراسم گل باران کردن تماشا چی ها ادامه دارد. کارناوال نیس در طول ۸۰۰ سال، تغییرات بسیاری کرده است در ابتدا این کارنوال فقط به صورت جشنی ساده بوده است که مردم در با شرکت در آن به هم شیرینی، تخم مرغ و حتی گچ پرتاب می کردند.

جشنواره کارناوال نیس , وقت سفر

نحوه برگزاری جشنواره نیس

از آن جایی که در این جشنواره گروه های خاصی برای تماشاچی ها برنامه اجرا می کنند، از ماه ها قبل برای اجرای برنامه های جشنواره خودشان رو آماده می کنند . افراد حاضر در دسته های رژه از هفته ها قبل در مورد نوع پوشش و ساخت مجسمه هایی که قرار است حمل کنند، فکر می کنند و ورک شاپ های مختلفی را ترتیب می دهند تا همه چیز به بهترین نحو ممکن اجرا شود، یکی از معروف ترین ورک شاپ ها، "میسوندو" Maisondu می باشد .

جشنواره کارناوال نیس , وقت سفر

در این کارناوال شاد رسم است هر سال یک موضوع انتخاب شود که حتی می تواند موضوعی سیاسی باشد و طبق موضوع انتخاب شده که توسط شهردار انتخاب می شود مجسمه های غول پیکری ساخته شوند تا بتوانند در شهر با آنها رژه بروند و با اجرای موسیقی و حرکت دادن گل ها و شادی و هیجان همراهیش کنند. نیس یکی از جشنواره های دوست داشتنی گردشگران می باشد.

جشنواره کارناوال نیس , وقت سفر

بر خلاف جشنواره های دیگر در جشن نیس، مردم به جای اینکه لباس عجیب و خاصی بپوشند، لباس های پر زرق و برق را بر تن مجسمه های غول پیکر می کنند! این مجسمه ها بر روی چرخ های بزرگی قرار داده می شود و راه خود را از میان جمعیت باز می کند و در میان مردم به نمایش گذاشته می شود. روی دو طرف این چرخ های سیار، افرادی قرار گرفته اند که شاخه گل های تازه را به طرف جمعیت پرتاپ می کنند و تعداد این شاخه گل ها به ۱۰۰۰۰ عدد می رسد.

جشنواره کارناوال نیس , وقت سفر

این گل ها در یک کالسکه بزرگ به زیباترین شکل ممکن تزئین شده و توسط ملکه به سمت حضار پرتاب می کند.

جشنواره کارناوال نیس , وقت سفر

جالب است بدانید، برای انتخاب شخصیت ملکه تعدای خانم داوطلب می شوند و باید عکس های خودشان را در سایت رسمی جشنواره آپلود کنند بعد از یک رای گیری عمومی هر شخص بیشترین لایک و رای را داشته باشد به عنوان ملکه ی این جشن انتخاب خواهد شد.

جشنواره کارناوال نیس , وقت سفر

زمانی که هوا رو به تاریکی می رود مجسمه های غول پیکر که به آن ها پادشاه گفته می شود وارد می شوند . شخصیت پادشاه در نیس، مجسمه ای غول پیکر است که همانند یک کاریکاتور از شخصیت های واقعی و حتی تخیلی درباره موضوعات مهم سال ساخته می شود .

جشنواره کارناوال نیس , وقت سفر

در مدت دو هفته هر روز این برنامه ادامه دارد و هر باربازدید کنندگان با مجسمه هایی متفاوت غافلگیر خواهند شد بعد از دو هفته ی شلوغ و پر اتفاق،در آخرین روز جشن، مراسم آتش بازی برگزار می شود . با آتش بازی آسمان شب شهر نیس، نور بارون می شود و کلی برنامه شاد و مهیج هم در شب آخر با ترقه ها و وسایل آتش بازی برگزار خواهد شد . در این روز به جز آتش بازی، رسمی قدیمی هم اجرا می شود که سوزاندن تمام نمادهای پادشاه یعنی همان مجسمه های غول پیکر در آتش است .

جشنواره کارناوال نیس , وقت سفر

زمان و مکان برگزاری جشنواره نیس

این جشنواره به مدت دو هفته در ماه فوریه در شهر نیس در جنوب فرانسه برگزار می شود.

جشنواره کارناوال نیس , وقت سفر

جشنواره نیس در کشورهای دیگر

علاوه بر فرانسه، در کشورهای ایتالیا و برزیل هم این کارناوال برگزار می شود .

جشنواره کارناوال نیس , وقت سفر


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0