پرواز سیستمی و چارتری

17 مهر ، 1397
وقت سفر
صنعت گردشگری
0 کامنت

بر خلاف باور برخی, بلیط لحظه آخر و یا تور لحظه آخر با تور و یا بلیط چارتر تفاوتی ندارد و در واقع همان تور مسافرتی و یا پرواز چارتر است که با توجه به شرایط خاص که بیش تر مطرح شد و در نتیجه پایین آمدن قیمت عنوان بلیط لحظه آخری یا تور لحظه آخری را گرفته است.در وقت سفر  به معرفی انواع پروازها و تفاوت بین آنها و مزایا و معایب آن میپردازیم.

تفاوت پرواز های لحظه اخری با پرواز های چارتری؟

نرخ بلیط لحظه آخری و به خصوص تور لحظه آخری بسته به اینکه پرواز و یا تور داخلی یا خارجی است, بین 10 تا 50 درصد کمتر از نرخ اصلی عرضه می شود مواردی مانند اینکه برای در LOW و HIGH SEASON گردشگری قرار دارد و همچنین در ساعات پروازی پرطرفدار مقصد گردشگری موردنظر ارائه می شود و یا در روزهای کاری و یا تعطیلات اخر هفته یا مناسبتی خاص برگزار شود، روی قیمت پرواز و یا تور لحظه آخری تاثیرگذار است به طوری که برای مثال نرخ تور لحظه آخری که در LOW SEASON برگزار می شود، قابل مقایسه با نرخ همان تور لحظه آخری در HIGH SEASON نیست.

پرواز چارتری و سیستمی, وقت سفر

حقیقت این است که برای هر سفر هوایی، پیش از تصمیم به سفر می‌بایست، برای خرید بلیت برنامه‌ریزی کرد و با انتخاب بلیت مناسب هم از نظر قیمت و هم از نظر خدمات سفر خوبی را پشت‌سر گذاشت.  

برای همین به‌عنوان مثال اگر مسافر استانبول و مایل باشید که حتما در فصل حراج استانبول شرکت کنید، به‌طور قطع تاکنون به این موضوع رسیده‌اید که بخش زیادی از بلیتها چارتری است! داشتن اطلاعات کافی از انواع پروازهای مختلفی که ایرلاین های نیا دارند، به مسافران کمک می کند که در انتخاب ایرلاین، زمان پرواز و خرید بلیط هواپیما موفق تر عمل کند و بدون هیچ مشکلی سفر خود را انجام دهند

پرواز چارتر چیست ؟

در واقع چارتر به خدماتی گفته می‌شود که طی آن، بخشی از صندلی‌های یک هواپیما، قطار، اتوبوس و یا اتاق‌های یک هتل و در برخی موارد حتی تمامی آن‌ها، به صورت یک‌جا اجاره داده شده و سپس شرکت اجاره‌کننده از طریق کانال‌های خود اقدام به فروش آن‌ها می‌نماید. البته بهتر است بدانید که این ویژگی فقط در مورد هواپیما در نظر گفته نمی‌شود، بلکه شامل اتوبوس، قطار، هتل و حتی خدمات مسافرتی هم می‌شود.یعنی این امکان دارد که اگر شما علاقمند به سفر با قطار به استانبول باشید تا بهترین زمان سفر به استانبول را در آنجا سپری کنید هم احتمالا با عنوان بلیت چارتری روبه‌رو شده‌اید. همانطور که از معنای واژه چارتر برداشت می‌شود، پرواز چارتر پروازی است اجاره‌ای، که از طریق کانال‌های همیشگی به فروش نمی‌رسد، بلکه شرکت اجاره‌کننده، به روش‌های مختلفی اقدام به فروش آن می‌نماید. در این سرویس، تمامی یک هواپیما و یا بخشی از صندلی‌های آن، جهت انتقال یک گروه. به‌عنوان مثال: اعضای یک تیم فوتبال همه‌ی صندلی‌های یکی از پرواز‌های خط هوایی ترکیش ایرلاینز را کرایه می‌کنند و یا یک گروه توریستی برای سفر یکی از پروازهای خط‌هوایی امارات به مقصد استانبول را در تاریخ موردنظرشان به‌طور یک‌جا اجاره می‌‌کنند. البته واضح است که موضوعات مطرح شده در مورد پرواز چارتر است و نه هواپیمای چارتر. چرا که هواپیماهای چارتر، در بسیاری از موارد از لحاظ ابعاد کوچکتر هستند و کمتر از ۱۰ نفر مسافر را جابه‌جا می‌کنند. این هواپیماها با ارائه فضایی کاملا خصوصی به مراتب لوکس‌تر و راحت‌تر هستند و معمولاً از جانب شخصیت‌های مطرح در زمینه‌های مختلف، مخصوصاً تجاری و سیاسی، جهت تسریع و تسهیل روند پرواز، اجاره می‌شوند.

پرواز های سیستمی

در مقابل چارتر، بلیت‌های سیستمی پیش‌بینی شده‌است؛ در واقع بلیت‌های منفردی هستند که شما می‌توانید روز و ساعت پرواز را در آن‌ها تغییر دهید و مثلا دربهترین زمان سفر به استانبول خریداری کنید. این بلیت‌ها به دلیل قابلیت تغییر زمان آن، از قیمت بالاتری برخوردار هستند و برخلاف بلیت‌های چارتر، بلیت‌های سیستمی قابلیت استرداد یا کنسلی هستند، بدین گونه که در صورت استرداد بخشی از هزینه بلیت به عنوان جریمه از مبلغ کل کم و مابقی آن به مسافر بازگردانده می‌شود. میزان جریمه این بلیت‌ها ارتباط بسیار نزدیکی با زمان اعلام کنسلی از سوی مسافر و همچنین کلاس پروازی آن دارد، به‌صورتی‌که هرچه به تاریخ و ساعت پرواز نزدیک‌تر باشد، بر آن افزوده خواهد شد. هرچند قوانین شرکت‌های هواپیمایی مختلف نیز در تعیین میزان جریمه کنسلی بسیار تأثیرگذار خواهند بود. به طور مثال شرکت هواپیمایی ماهان چنانچه مسافری بلیت خود را، از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از پرواز (داخلی) تا ۳ ساعت مانده به پرواز، کنسل کند جریمه‌ای معادل ۳۰ درصد از مبلغ کل کم کرده، مابقی آن را به مسافر بازمی‌گرداند. در بلیت‌های سیستمی برخلاف چارتری معمولا شما می‌توانید برای کودکان (۲ الی ۱۲ سال) بلیت را با تخفیف ۵۰ درصدی خریداری کنید. در صورتی که در فروش بلیت‌های چارتر این مساله مورد نظر نیست و قیمت هر صندلی محاسبه و به فروش می‌رسد.

پرواز چارتری و سیستمی, وقت سفر

تفاوت بلیط چارتر و بلیط سیستمی

برای خرید بلیط هواپیما احتمالا با گزینه های بلیط چارتر و بلیط سیستمی مواجه شدید ، آیا تا به حال به این فکر کرده اید تفاوت بین بلیط چارتر و بلیط سیستمی چیست ؟ و کدام یک برای خرید بلیط مناسب تر است ؟ ما در این مقاله سعی داریم مزایا و معایب بلیط چارتر و بلیط سیستمی همچنین تفاوت های بلیط چارتر و سیستمی را شرح دهیم با تیک تریپ همراه باشید.

مزایای بلیط سیستمی

امکان خرید بلیط سیستمی چندین ماه قبل از سفر

امکان کنسل کردن بلیط هواپیما سیستمی

امکان تغییر تاریخ و کلاس پروازی بعد از خرید بلیط سیستمی

امکان خرید بلیط سیستمی با تخفیف برای کودکان 2 تا 12 سال

تنوع بالای مسیرهای پروازی سیستمی

معایب بلیط سیستمی

قیمت بالاتر بلیط سیستمی در بعضی مواقع در مقایسه با پروازهای چارتری.

مزایای بلیط چارتر

قیمت مناسب‌تر پرواز چارتر در بعضی مواقع نسبت به پرواز سیستمی احتمال قابل تهیه بودن در صورت پر بودن پروازهای سیستمی (با قیمت بالاتر )

معایب بلیط چارتر

غیرقابل کنسل کردن بلیط چارتر

غیر قابل انتقال به غیر 

غیر قابل تغییر تاریخ بلیط چارتر

یکسان بودن قیمت بلیط چارتر برای کودک و بزرگسال در این پرواز ها

محدودیت تعداد مسیرهای پروازیچارتری

محدودیت انتخاب تاریخ پرواز چارتر

پرواز چارتری و سیستمی, وقت سفر

پرواز های پوینت یا نقطه ای:

پروازهایی که از طرف ایرلاین به یک سری از آژانسها ارایه میشود که پرواز نقطه ای یا پوینت به آن اتلاق میشود.این پروازها دارای یکسری از ویژگی های سیستمی و قیمت مناسب و نوع محدودیت تاریخ رفت و برگشت آن مانند پرواز های چارتری میباشد این پرواز ها در تمامی نقاط از طرف یک سری از آژانسهای مشخص شده به یک قیمت ثابت ارایه میشود.

پرواز مستقیم(بدون توقف)

پرواز مستقیم Direct Flight پروازی است که از مبدأ تا مقصد نهایی با یک شرکت هواپیمایی واحد، یک شماره پرواز واحد و یک هواپیمایی واحد انجام می شود این قبیل پروازها یا بدون توقف NON-STOP و یا در یک یا چند نقطه میانی که از قبل برنامه ریزی شده است توقف دارند. مانند پرواز مستقیم بدون توقف ماهان تهران به اصفهان یا استانبول یا دهلی و … و یا پرواز مستقیم توقف دار شرکت ایران ایر تهران به شیراز که در اصفهان توقف دارد و یا تهران به زاهدان که در اصفهان و کرمان توقف دارد و یا تهران به توکیو که در پکن توقف دارد.

پرواز اتصالی(با توقف)

پرواز اتصالی Transfer Connection پروازی است متشکل از دو یا چند پرواز مستقیم که به دنبال هم انجام می شود و مسافر را از مبداً به مقصد نهایی می رسانند. با توجه به ماهیت پروازهای اتصالی، این پروازها به دو دسته به شرح زیر تقسیم می شوند.

پرواز های اتصالی خود به دو بخش تقسبم بندی میشود.

پرواز چارتری و سیستمی, وقت سفر

   پرواز اتصالی آنلاین

پرواز اتصالی آنلاین Online Transfer Connection یعنی اتصال از یک پرواز به پرواز دیگر یک شرکت هواپیمایی واحد که در این نوع پروازها شرکت هواپیمایی واحد است، شماره پرواز متفاوت است ولی نوع هواپیماهای مورد استفاده در این پروازها یا مشابه است و یا متفاوت به عنوان مثال مسافر با پرواز ساها ایر از مشهد به تهران و با پرواز دیگری مانند ایران ایراز تهران به وین یا پکن و یا مثلاً ساری یا اردبیل و … پرواز می کند.

   پرواز اتصالی اینترلاین

پروازهای اتصالی اینترلاین Interline Transfer Connection یعنی اتصال از پرواز یک شرکت به پرواز یا پروازهای شرکت هواپیمایی دیگر در این نوع پروازها هم شرکت هواپیمایی متفاوت است و هم شماره پرواز ولی نوع هواپیمایی های مورد استفاده یا مشابه است و یا متفاوت به عنوان مثال مسافر با شرکت ایران ایر مشهد به تهران و با شرکت ماهان از تهران به کرمان پرواز می کند و یا با شرکت ماهان ایر مشهد اصفهان با شرکت ماهان از تهران به کوالالامپور و با شرکت مالزیایی از مالزی به سنگاپور پرواز می کند. باید توجه داشته باشید که اصولا به این دلیل از پروازهای اتصالی استفاده می شود که یا در روز و یا ساعت مورد نظر پرواز مستقیم خالی برای مسیر مورد نظر وجود ندارد و یا اصولاً بین آن دو هیچ پرواز مستقیم موجود نیست . 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0