جشنواره مجسمه های شنی در آنتالیا

06 مهر ، 1397
وقت سفر
جشنواره ها
0 کامنت

ساختن قلعه های شنی یکی از سرگرمی های مورد علاقه و لمس شن های ساحلی جزء لذت بخش ترین حس ها محسوب می شود اگر شما هم این حس لذت بخش را دوست دارید با وقت سفر همراه شوید تا شما را با جشنواره ای که همه ساله در سواحل زیبای آنتالیا برگزار می شود آشنا کنیم.

معرفی جشنواره مجسمه های شنی | Sandland festival

جشنواره مجسمه های شنی آنتالیا در بین همه جشنواره های شنی جهان زبانزد است و طرفداران بسیاری دارد. هر سال هزاران نفر در این جشن شرکت می کنند. همیشه حتما نمایندگان وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری ترکیه، شهرداری آنتالیا، بنیاد ارتقای آنتالیا، انجمن روزنامه نگاران و بسیاری از موسسه های مهم دیگر هم در آن حضور دارند و از آن حمایت می کنند.

هر فردی که علاقه مند به شرکت در این جشنواره باشد به راحتی می تواند در آن حضور پیدا کند. هر سال این جشنواره موضوعی خاص دارد و همه شرکت کننده ها باید در راستای همان موضوع شروع به ساخت مجسمه های شنی کنند و با هم به رقابت بپردازند.  

تقریبا در طول این جشن ۱۰۰۰۰ تُن شن استفاده می شود و فضای وسیعی در اختیار شرکت کننده ها قرار می گیرد که گاهی مساحتش به ۱۰۰۰۰ متر مربع می رسد.

مراحل جشنواره مجسمه های شنی در آنتالیا

هنر مجسمه سازی موقت، چند سالی است که در دنیا محبوبیت خاصی پیدا کرده و در سطوح مختلف انجام می شود. مجسمه های یخی، شنی و... هم از انواع همین هنرها هستند. در هنر مجسمه سازی با شن، سازنده تنها می تواند از آب و شن برای ساخت اثر هنری خود استفاده کند، پس نیاز به وسایل زیادی ندارید مگر آن که برای فرم دادن به مجسمه خود، از ابزارآلات مجسمه سازی استفاده کنید که امری ضروری نیست.

جشنواره مجسمه های شنی , وقت سفر

شرکت کننده ها به محض ورود به محوطه مجسمه سازی که در فضای باز است کار خود را آغاز می کنند. در ابتدا باید شکل مجسمه ای که قصد ساخت آن را دارند در ذهن مجسم کنند سپس با توجه به ابعاد مورد نظر به گروه های ۱ الی ۳ نفری تقسیم شوند. حالا که تیم ها برای ساخت مجسمه آماده هستند، زمان شروع ساخت مجسمه است. تا به حال صدها مجسمه شنی در طی این فستیوال ساخته و ویران شده اند؛ اما همیشه برخی از مجسمه ها که به راستی خارق العاده و زیبا هستند در جای خود باقی می مانند.

جشنواره مجسمه های شنی , وقت سفر

نکات ضروری شرکت در جشنواره

اگر آب و هوا برای برپایی جشنواره مناسب نباشد برگزاری جشن به زمانی دیگر موکول می شود. محوطه جشنواره برای صندلی های چرخدار هم مناسب سازی شده است و معلولان حرکتی بدون هیچ مشکلی می توانند به این جشنواره بروند. حضور حیوانات خانگی مانعی ندارد، به شرطی که در جعبه مخصوص حمل شان باشند. اگر باران خفیف ببارد مانع کار هنرمندان نمی شود و نم نم باران آسیبی به مجسمه های شنی نمی رساند و صدمه ها قابل تعمیر خواهند بود. تنها زمانی جشنواره برگزار نمی شود که طوفان شدید در راه باشد.

جشنواره مجسمه های شنی , وقت سفر

در پایان کار به برخی از مجسمه ها که خیلی زیبا هستند اسپری هایی زده می شود. این محلول باعث می شود آب کمتر به مجسمه نفوذ کند و مدت زمان بیشتری سالم بماند و کاملا هم سازگار با محیط زیست است. هر مجسمه شنی می تواند حدود یک سال سالم بماند؛ اما روش هایی وجود دارد که بتوان عمر آن ها را به بیشتر از یک سال هم رساند. ساخت مجسمه شنی بسیار سخت است پس اگر می خواهید مجسمه ای زیبا بسازید باید آماده جنگ با شن های نرم باشید. زمان ساخت هر مجسمه متفاوت است؛ اما برای مثال سال ۲۰۱۷ حدود ۱۵ مجسمه زیبا ساخته شد که ۹ تا ۱۰ روز زمان بردند و هر روز حداقل ۸ ساعت برای ساخت شان زمان صرف شد و ۱۰۰۰۰ تن شن مصرف کردند. در این فستیوال مجسمه های برگزیده تا ۱ سال نگهداری شده و در نهایت ویران می شوند.

جشنواره مجسمه های شنی , وقت سفر

زمان برگزاری جشنواره مجسمه های شنی

این جشنواره در دو دوره مختلف برپا می شود؛ یکی از ۱ ماه می تا ۳۱ اکتبر (۱۱ اردیبهشت تا ۹ آبان) و ۱ نوامبر تا ۳۰ آوریل (۱۰ آبان تا ۱۰ اردیبهشت). حضور در این جشنواره هیچ محدودیت سنی ندارد و بزرگسالان در کنار کودکان و نوجوانان همگی تلاش می کنند جشنواره مجسمه های شنی تا پاسی از شب هم ادامه می یابد؛ چرا که ساخت مجسمه های غول پیکر شنی کار آسانی نیست به همین دلیل با غروب خورشید فضای فستیوال نورپردازی شده و بسیار زیبا و دیدنی می شود و گویا به نمایشگاهی از مجسمه های رنگی رفته اید.

جشنواره مجسمه های شنی , وقت سفر

هزینه بلیت

بزرگسالان:

۲۴ لیر ترکیه

کودکان (۳ تا ۱۲ سال):

۱۰ لیر ترکیه

کودکان (۰ تا ۲ سال):

رایگان

جشنواره مجسمه های شنی , وقت سفر

تخفیف هزینه های بلیت

دانشجویان با ارایه کارت دانشجویی، می توانند از تخفیف ۴۵ درصدی روی بلیت بزرگسالان بهره مند شوند. شهروندان کشور ترکیه شامل ۳۰ درصد تخفیف روی بلیت بزرگسالان می شوند. افرادی که به صورت گروهی به فستیوال مراجعه می کنند شامل ۱۰ درصد تخفیف می شوند.

جشنواره مجسمه های شنی , وقت سفر

مسیر رسیدن به جشنواره

برای شرکت در جشنواره هیجان انگیز مجسمه های شنی باید به ساحل لارا بروید؛ این ساحل اغلب به صورت اختصاصی به هتل های این ناحیه تعلق دارد؛ اما استفاده از قسمتی از ساحل که به ساحل عمومی لارا یا لارا بیرلیک (Lara Birlik Public Beach) مشهور است برای عموم مردم امکان دارد که همین مکان محل برگزاری فستیوال مجسمه های شنی آنتالیاست. شما به راحتی می توانید به ساحل لارا برسید؛ این منطقه بسیار مشهور است و تورهای گردشگری که از ایران مسافران را به آنتالیا می برند اغلب آن ها را تا لارا نیز همراهی می کنند؛ اما اگر بخواهید با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به این ساحل برسید باز هم بسیار آسان است و برای این کار اتوبوس، تاکسی و موتورهای اجاره ای در اختیار شما خواهند بود. بهترین و ارزان ترین وسیله نقلیه اتوبوس است که تنها با خریدن کارت اتوبوس می توانید از آن استفاده کنید و در ایستگاه های مورد نظر از اتوبوس پیاده شوید.

جشنواره مجسمه های شنی , وقت سفر


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0