جشنواره پرتاب گوجه فرنگی در اسپانیا

03 مهر ، 1397
وقت سفر
جشنواره ها
0 کامنت

جشنواره لاتوماتینا یا جنگ گوجه ای در کشور اسپانیا یکی از معروف ترین جشنواره های جهان محسوب می شود. در این جشنواره که در دهکده بونول برگزار می شود جنگی با گوجه فرنگی راه می اندازند و مردم غرق در شادی می شوند. با وقت سفر همراه شوید تا با جشنواره ای شاد و پر از خنده بیشتر آشنا شوید.

معرفی جشنواره لا توماتینا اسپانیا | La Tomatina

این روستای کوچک و کم جمعیت در زمان این جشنواره شلوغ و پر همهمه می شود؛ همه به بونول می روند تا با هم بجنگند، آن هم با گوجه که در آن زن و مرد و پیر و جوان به هم گوجه پرتاب می کنند و یک روز کامل غرق در گوجه فرنگی می شوند.

جنگ همیشه پدیده ای تلخ و دردناک بوده است؛ اما به جایی آمده ایم که همه‌ی جنگجویان با میل خودشان به دهکده‌ی بونول (Buñol) یکی از توابع شهر والنسیای اسپانیا آمده اند و بر خلاف همه‌ی نبردها در اینجا فقط صدای خنده و سرزندگی می آید.  

از چند روز، پیش از برپایی جشنواره‌ ی گوجه، همه ی سرزمین های شرقی اسپانیا در تکاپو هستند تا برای این جنگ سرخ، گوجه فرنگی تهیه کنند، پس جشن بزرگی پیش رو خواهیم داشت. به مرور با مشهورتر شدن لا توماتینا شرکت کنندگان خارجی نیز در جنگ گوجه ی اسپانیا حاضر می شوند و حضور آن ها باعث شده تا این جشنواره به یکی از منحصر به فرد و معروفترین جشنواره های جهان تبدیل شود.

ماجرای این شهرت، به جایی رسیده که امروزه، جشن لا توماتینا تنها ۱ ساعت ادامه پیدا می کند؛ اما در همین زمان کوتاه، همه ی میدان اصلی دهکده کوچک بونول پر از گوجه می گردد. جالب است بدانید که در سال های اخیر در طی همین یک ساعت دست کم ۱۰۰ تُن، گوجه مصرف شده است.

جشنواره لاتوماتینا , وقت سفر

تاریخچه پیدایش جشنواره لاتوماتینا

همه چیز از چهارشنبه آخر ماه اوت یا آگوست سال ۱۹۴۵ آغاز شد؛ درست زمانی که جشنواره ای در اسپانیا در حال برگزاری بود. در آن جشنواره، عروسک های بزرگ و غول آسایی را در سطح شهر به حرکت در می آوردند. در میان تماشاگران این جشنواره، چند پسر جوان و پر انرژی هم بودند؛

آن ها هنگام عبور عروسک ها شروع به رقص کردند و حرکت های عجیبی انجام دادند که همین کارشان باعث سقوط یکی از شرکت کننده ها شد. آن شرکت کننده هم از این اتفاق بسیار ناراحت و خشمگین گشت و هر چه در نزدیکی اش یافت، به جوانان پرتاب کرد. مردم نیز با دیدن این صحنه خشمگین شدند و شروع به دشنام دادن به پسرها کردند، از قضا فروشگاه تره‌باری هم در همین محل و نزدیک مکان وقوع این اتفاق وجود داشت و مردم غضبناک، شروع به پرتاب میوه های فروشگاه کردند. قسمت اعظم مواد موجود در آن فروشگاه گوجه فرنگی بود، به همین خاطر چند لحظه ای بیشتر طول نکشید که همه جا گوجه ای شود. این اوضاع آن قدر ادامه یافت تا پلیس و نیروی امنیتی وارد عمل شدند تا اوضاع را آرام کنند؛ اما حتی مردمی که در خانه ها بودند هم وارد این دعوا شده بودند و گوجه هایی که در خانه داشتند را به سر و روی پسرها پرت می کردند. همین جا بود که این جوانان، بدون آن که خودشان بدانند، سرآغاز جنگی گوجه ای را در اسپانیا رقم زدند.. 

جشنواره لاتوماتینا , وقت سفر

صحنه ای که خلق شده بود برای اهالی جذاب به نظر رسید، چون بسیاری از شرکت کننده ها گوجه ای و سرخ شده بودند، به همین خاطر سال بعد و در سالروز همین اتفاق مردم در کنار هم جمع شده و به هم گوجه فرنگی پرتاب کردند و به مرور این کار به عادت و رسمی محبوب تبدیل شد. در اوایل دهه ی پنجاه میلادی به دلایل مختلفی مثل هدر دادن گوجه فرنگی، آسیب دیدن شرکت کننده ها و... فستیوال لا توماتینا ممنوع شد، افراد زیادی با این جشنواره مخالف بودند و حتی اعتراضاتی انجام شد، مثلا محلیان تابوت عظیمی ساخته و در آن گوجه ای بزرگ قرار دادند تا نشان دهند که با سوء مصرف گوجه مخالف هستند. اما دوباره با پا در میانی بزرگان دهکده و شورای شهر، فستیوال راه اندازی شد، با این حال جشنواره تا سال ۱۹۵۷ میلادی اجرا نگشت ولی از آن پس لا توماتینا آرام آرام در سراسر اسپانیا گسترش یافت. هم اکنون شاهدیم که گاها در مناطق دیگر جهان نیز انجام می شود. فردی به نام فرانسیسکو فرانکو که یکی از بزرگان مذهبی والنسیا بود، نقشی اساسی در اجرا نشدن لا توماتینا داشت؛ وی این کار را امری غیر مذهبی و دور از دین می دانست؛

اما پس از مرگ وی در سال ۱۹۷۰ برپایی جشنواره ی لاتوماتینا به قوت خود ادامه یافت. در سال ۲۰۰۲ میلادی گسترش جشنواره ی گوجه آن قدر زیاد بود که مسئولین به آن به دید جذب توریست نگاه می کردند و برای پذیرایی از گردشگران شروع به انجام اقدامات گوناگون کردند.

 نظریه های دیگری نیز در رابطه با چگونگی شکل گیری جشنواره ی لاتوماتینا وجود دارد مثلا:

-در ابتدا شهروندان ناراضی اسپانیا شروع به پرتاب گوجه به شهردارشان کردند و این آغازی بود برای جشنواره لا توماتینا.

-محلیان برای شوخی و خوشگذرانی شروع به پرتاب گوجه به یکدیگر کردند و این موضوع کم کم گسترش یافت.

-یک فرد شرور باعث چپ شدن کامیون گوجه در بونول شد و مردم آن گوجه ها را برداشته و شروع به پرتابشان به یکدیگر کردند.

جشنواره لاتوماتینا , وقت سفر

زمان برگزاری جشنواره لاتوماتینا

همه ساله در ماه آگوست (شهریور) جشنواره‌ای گوجه‌ای با نام لا توماتینا (La Tomatina) برگزار می شود و هزاران شرکت کننده در آن حضور به عمل می آورند. البته تاریخ دقیق این فستیوال در سال های گوناگون یک یا دو روز جا به جا می شود، برای مثال جشنواره‌ی گوجه در سال ۲۰۱۷ میلادی در ۳۱ آگوست بر پا شد و ۲۰۱۸ نیز در بیست و نهم این ماه برپا می گردد. اغلب، این جشن از ساعت ۱۱ صبح تا ۱ ظهر طول می کشد.

جشنواره لاتوماتینا , وقت سفر

مراحل جشن لاتوماتینا

۱- چند روز پیش از فستیوال یکی از اصلی ترین کارهایی که باید پیش از این جشنواره انجام داد، مهیا کردن سلاح برای جنگ است؛ باید تا می شود گوجه فرنگی تهیه کرد. در سال های ابتدایی جشنواره ی لا توماتینا، فقط محلیان در جشن شرکت می کردند و تعداد گوجه های مصرفی هم بسیار کم بود و مردمان محلی خودشان گوجه ها را تهیه و جمع آوری می کردند؛ اما امروزه مسئولین دهکده، دست به کار شده اند و گوجه فرنگی مورد نیاز این جشن را تامین کرده و در اختیار شرکت کننده ها قرار می دهند. یکی از کارهای مهم دیگری که محلیان پیش از شروع این فستیوال انجام می دهند، مهر و موم کردن مغازه ها و فروشگاه های شهر است؛ آن ها می ترسند که مواد موجود در مغازه هایشان توسط شرکت کننده ها غارت شود.

جشنواره لاتوماتینا , وقت سفر

۲- در حین فستیوال با فرا رسیدن زمان موعود، شرکت کننده ها لباس هایی به تن می کنند که دیگر احتیاجی به آن ها ندارند چون می دانند که نهایتا دیگر قابل استفاده نخواهند بود و به زودی سر تا پا، گوجه ای خواهند شد. آن ها با دوستان و خانواده هایشان در میدان جنگ حضور دارند و برای پیروزی نقشه می کشند تا حمله ای موفق داشته باشند. حدود ساعت ۱۱ صبح جشنواره شروع می شود؛ اما کسی حق آغاز مبارزه را ندارد مگر آن که یک نفر از پل کوکائین (cockaigne pole) بالا برود. کوکائین پل، میله ای بلند است که بر فراز آن شی و خوراکی مهمی قرار می دهند مثلا ژامبون، مواد مخدر یا انواع خوراکی. علاقه‌مندان شجاع، باید بتوانند از این میله بالا رفته و این خوراکی های جذاب را به دست آورند. به محض این که یک فرد به این خوراکی ها برسد، جنگ گوجه ای آغاز خواهد شد به همین خاطر، افراد زیادی به یکدیگر، کمک می کنند تا یک نفر میله را فتح کند. حالا وقت جنگ رسیده، باید برای پیروزی با تمام توان، گوجه پرتاب کنید. البته در سال های اخیر تعداد شرکت کننده ها آن قدر زیاد شده که هر قدر هم گوجه همراه داشته باشید کفاف جنگ را نمی دهد. برای این که گوجه ی این جنگ تامین شود، امروزه مسئولین دولتی با کامیون های بزرگِ پر از گوجه فرنگی های قرمز وارد عمل می شوند؛ کامیون ها آرام آرام بین جمعیت به حرکت در می آیند و چند نفر از بالای کامیون بر روی مردم گوجه می ریزند، آن ها با تمام قوا گوجه ها را پرتاب می کنند. حالا همه در تلاشند که گوجه های لهیده و رنگین را از این طرف و آن طرف جمع آوری کنند تا برای جنگ، مهمات لازم را داشته باشند. هر کسی که زرنگ تر است با شور و شوق بیشتری گوجه ها را جمع آوری می کند. شرکت کننده ها تنها یک ساعت وقت دارند تا قدرتشان را در این جنگ خونین نشان دهند. بنابر آمارهای اعلام شده در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۴۵۰۰۰ کیلوگرم گوجه فرنگی در فستیوال گوجه ی اسپانیا مصرف شد.

جشنواره لاتوماتینا , وقت سفر

۳- پس از اتمام جنگ گوجه ای جشن لا توماتینا در میدان اصلی دهکده ی بونول برپا می شود و اینجاست که پس از پایان مبارزه، سراسر با گوجه پوشیده می شود. هزاران نفر در لا توماتینا شرکت کرده اند و تمامی بدن و لباس هایشان آغشته به گوجه فرنگی های قرمز رنگ است، آن ها نیاز دارند که هرچه سریع تر خود را از شر این گوجه های مزاحم خلاص کنند. دهکده ی بونول وسعت کمی دارد و تجهیزات مدرن و پیشرفته ای برای شست و شو و نظافتِ این جمعیت زیاد را در خود ندارد، به همین خاطر، شرکت کننده ها برای تمیز کردن بدن هایشان باید از شلنگ های آتش نشانی کمک بگیرند. پس از اتمام جشنواره، ماشین های آتش نشانی در میدان اصلی بونول جمع شده و به حضار آب می پاشند تا گوجه ها را از سر و صورتشان دور کنند. در این گیر و دار، بعضی ها ترجیح می دهند با آب تنی در استخر لاس پنهانس (los peñones) که فاصله ی چندانی با میدان اصلی شهر ندارد، خود را تمیز کنند و یا به هر حوض و حوضچه ای که در نزدیکیشان باشد، پناه ببرند. شاید در پایان جشن و بعد از شستشو افرادی را در حال کِرِم زدن به بدن هایشان ببینید؛ این افراد، با وجود حساسیت های مختلفی که نسبت به گوجه فرنگی دارند، در جنگ گوجه ای شرکت کرده اند و حالا برای رهایی از خارش و سوزش پوستشان، باید از کرم و پمادهای مختلف استفاده کنند! امروزه کارهایی مثل رقص، اجرای موسیقی زنده و گاها آتش بازی به مراسم لاتوماتینا اضافه شده است تا شادی و شور جشن را بیشتر کنند.

جشنواره لاتوماتینا , وقت سفر

قوانین جشنواره لاتوماتینا

به مرور زمان و با توجه به مشکلاتی که کم کم خودشان را نشان دادند، برای افرادی که در این جشن شرکت می کنند قوانینی وضع شد تا کسی آسیب نبیند و همه فقط به شادی و نشاط فکر کنند. این قوانین توسط شورای بونول تنظیم شده و فرد خاطی از جشن اخراج می شود. قوانین از این قرار هستند:

• شرکت کننده ها، تنها مجاز به پرتاب گوجه فرنگی هستند و پرتاب بطری و اشیای سخت و آسیب زا ممنوع است.

• پرتاب پیراهن و لباس به یکدیگر ممنوع است.

• گوجه ها نباید سفت باشند و ترجیحا باید خوب هم خورده باشند تا پرتاب آن ها به فرد آسیبی وارد نکند.

• فاصله ی ایمنی با کامیون ها باید رعایت شود.

• پایان زمان فستیوال با شلیک هوایی اعلام می شود و همه باید پس از شنیدن صدای دومین شلیک از حرکت بایستند.

• همه باید از دستورات ماموران امنیتی حاضر پیروی کنند.

• پاره کردن لباس یکدیگر ممنوع است.

جشنواره لاتوماتینا , وقت سفر

مسیر جشنواره لاتوماتینا

در حال حاضر جشنواره ی لاتوماتینا در مکان های مختلفی برگزار می شود؛ اما هنوز هم اصلی ترین مکان همان دهکده ی بونول در اسپانیاست، به همین خاطر در این بخش چگونگی رسیدن به دهکده ی بونول را بررسی می کنیم. برای شرکت در جشنواره ی لاتوماتینا، باید طوری برنامه ریزی کنید که در چهارشنبه ی آخر ماه آگوست به این دهکده برسید پس این نکته را از یاد نبرید. بهترین راه دسترسی به بونول رفتن به والنسیاست زیرا وسایل نقلیه ی عمومی زیادی در این شهر وجود دارند و می توانید پس از رسیدن به این شهر، خیلی راحت به بونول بروید. بونول در ۳۸ کیلومتری غرب والنسیا قرار دارد به همین خاطر از والنسیا باید به وسیله ی قطار یا اتوبوس، خود را به این دهکده ی کوچک و زیبا برسانید.

جشنواره لاتوماتینا , وقت سفر

لاتوماتینا در کشورهای دیگر

تگزاس

در سال ۱۹۸۲ میلادی جشنواره ای با نام جنگ گوجه فرنگی تگزاس کلرادو (Colorado Texas Tomato War) در کلرادو انجام شد که برگرفته از همین فستیوال بود.

چین

جشنواره ی گوجه ی اسپانیا حتی به شهر دونگوان در جنوب استان گوانگدونگ چین نیز کشیده شده است. در این مکان همه ساله در ۱۹ ماه اکتبر، جنگ گوجه ای برپا می شود و حداقل ۱۵ تن گوجه فرنگی مصرف می گردد.

کلمبیا

در ۱۵ ژوئن سال ۲۰۰۴ میلادی نیز جشنی این چنینی در کلمبیا برپا گشت که به دلیل برداشت مازاد گوجه فرنگی بود.

کاستاریکا

در کاستاریکا نیز همه ساله محلیان گوجه های خود را به نمایش درمی آورند و این موضوع را جشن می گیرند اما جنگ گوجه ای به پا نمی کنند.

نوادا

جنگ گوجه ای در شهر رنوی ایالت نوادا در آمریکا نیز بر پا می شود که کاملا شبیه جشنواره ی اسپانیاست و یک ساعت هم طول می کشد.

جشنواره لاتوماتینا , وقت سفر

نکات جالب درباره جشنواره لاتوماتینا

-با این که تهیه ی گوجه های این جشنواره خرج زیادی برای ساکنان و مسئولان شهر می گذارد اما باز هم این جشن برپا می گردد.

-در اسپانیا گوجه ها را از اکسترمادورا (Extremadura) تهیه می کنند، اکسترمادورا یکی از بخش های خودمختار اسپانیاست که اقتصاد آن بیشتر بر پایه ی کشاورزی می باشد و تهیه ی گوجه از آن ارزان تر تمام می شود.

-پس از اتمام جشنواره، شرکت کننده ها به هر جایی مثل رودخانه ی بونول، فواره ی رومی و... پناه می برند تا خود را تمیز کنند.

-این جشنواره بزرگترین فستیوال مواد غذایی در جهان است.

-افراد زیادی علاقه‌مند هستند که در جشنواره ی گوجه ی اسپانیا شرکت کنند، به همین خاطر در حال حاضر تعداد افرادی که اجازه دارند در جشن گوجه ای بونول حضور داشته باشند، محدود شده است و برای ورود به فستیوال بلیت تعیین گردید؛ بلیت هایی که تعدادشان تنها ۲۰۰۰۰ عدد است و به ۲۰۰۰۰ نفر خوش اقبال تعلق می گیرد.

-این جشنواره صرفا برای سرگرمی است و هدف دیگری ندارد. -اسپانیایی ها اعتقاد دارند گوجه فرنگی خاصیت ضدعفونی کننده دارد.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0