ویزای کار

ویزای کار کانادا چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانید که در این نوشته منظور از ویزای کار کانادا نوعی مجوز است که به فرد اجازه می دهد در کانادا کار کند. این مجوز Work Permit نامیده می شود. این مجوز به معنای اجازه ورود به کانادا نیست. اگر کسی از کشوری باشد که برای مسافرت به کانادا نیاز به ویزا داشته باشند، برای آنکه بتواند در کانادا کار کند هم باید ویزا بگیرد و هم مجوز (مگر آنکه از مجوز معاف باشد). اما اگر کسی از ویزای کانادا معاف باشد، برای کار در کانادا تنها باید مجوز کار بگیرد (مگر آنکه از مجوز هم معاف باشد). مجوز کار کانادا به طور معمول یک برگه است که هنگام ورود به خاک کانادا در اختیار فرد قرار می گیرد (یا اگر فرد داخل کانادا باشد معمولا برایش پست می شود). روی برگ مجوز کار، محدودیت های مجوز و تاریخ اعتبار آن به همراه یک سری اطلاعات دیگر ذکر شده است. اگر کسی مجوز کار در کانادا داشته باشد ولی ویزا نداشته باشد و بخواهد به خارج از کانادا مسافرت کند باید برای برگشتن به کانادا ویزا بگیرد. بیشتر این افراد می توانند در داخل خاک کانادا برای ویزای بازگشت خود اقدام کنند. نظر به آنکه شرایط متفاوتی بر این امر حاکم است، لازم است حتما با یک فرد آگاه در این خصوص مشورت کنید.مشاورین ما در وقت سفر آماده ارائه خدمات ویزای کار به شما هموطنان گرامی هستند.

کار در کانادا بدون مجوز

 بعضی از افراد خارجی برای کار در کانادا نیاز به مجوز ندارند. برای مثال می توان به افراد زیر اشاره کرد:

(بیشتر این معافیت ها تحت مواد 186 و 187 آئین نامه های مهاجرتی کانادا IRPR تعریف شده اند).

 کسانی که مجوز تحصیل (ویزای تحصیلی) کانادا را برای مقاطع بالاتر از دیپلم دارند به طور معمول می توانند تا هفته ای 20 ساعت در کانادا کار کنند (و حتی تمام وقت در تعطیلات بین ترم دانشگاه یا مرکز آموزش عالی).

✔ کسانی که با ویزای تجاری وارد کانادا شده اند (مثلا برای فروش محصولات شرکت های خارجی به شرکت های کانادایی و …). این مورد پیچیدگی های خاص خود را دارد که شرح آن از حوصله این نوشته خارج است.

✔ دیپلمات های خارجی و خانواده آنها

✔ برخی ارتشیان که با دعوت ارتش کانادا وارد خاک این کشور می شوند (تحت شرایط تعریف شده در قانون نیروهای مسلح کانادا)

✔ برخی کارکنان خطوط هوایی خارجی تحت محدودیت های خاص (مثلا حفظ امنیت مسافران یا گروه پرواز و ….)

✔ افراد و گروه های هنری که برای برگزاری نمایش یا کنسرت و امثال آن برای مدتی محدود وارد خاک کانادا می شوند، به شرط آنکه هدف اصلی آنها از این مسافرت به کانادا تهیه یا ضبط فیلم و برنامه های تلویزیونی نباشد (شرح ریزه کاری های مربوط به این گروه از حوصله این نوشته خارج است)

✔ ورزشکارانی که برای شرکت در مسابقات وارد کانادا می شوند یا آنکه در خدمت تیم های آماتور کانادایی قرار می گیرند

✔ خبرنگاران خارجی که برای گزارش اخبار وارد کانادا می شوند ولی هدف آنها کار برای خبرگزاری ها و شرکت های داخل کانادا نیست (مثلا با مأموریت خبرگزاری کشور خود به کانادا آمده اند و گزارش ها را برای همان خبرگزاری تهیه می کنند)

✔ داوران مسابقات ورزشی و فرهنگی

✔ استادانی که برای شرکت در جلسه دفاع از تز دانشجویان وارد کانادا می شوند

باید تأکید شود که فهرست فوق بسیار کلی است و برای هر مورد با یک فرد متخصص مشورت شود. شرح ریزه کاری ها و پیچیدگی های معافیت از مجوز (ویزای کار) خارج از حوصله این نوشته است.

پیش نیاز ویزا/مجوز کار LMIA

بسیاری از کارکنان و کارگران خارجی باید پیش از اقدام برای ویزای کار مدرکی به نام LMIA دریافت کنند. ال ام آی ای LMIA مخفف Labour Market Impact Assessment است. این مدرک توسط اداره کار کانادا ESDC صادر می شود. اگر این مدرک صادر شود به معنای آن است که استخدام فرد خارجی اثر منفی روی بازار کار کانادا نخواهد داشت. صدور LMIA مستلزم گذراندن مراحل خاصی نظیر انتشار آگهی استخدام در وبسایت ها و نشریات، پرداخت هزینه LMIA (در حال حاضر برای بیشتر موارد 1000 دلار کانادا) و … است دقت داشته باشید که دریافت LMIA به معنای دریافت مجوز یا ویزای کار کانادا نیست. پس از دریافت LMIA لازم است از طریق اداره مهاجرت کانادا برای دریافت ویزای کار Work Permit به طور جداگانه اقدام شود که خود نیازمند ارائه مدارک و فرم های جداگانه ایست.

کار در کانادا بدون نیاز به LMIA

در شرایط خاص فرد می تواند بدون داشتن LMIA برای ویزای کار کانادا اقدام کند. اصول این شرایط در مواد 204 تا 208 آیین نامه های مهاجرتی کانادا تعریف شده است. برای مثال می توان به گروه های زیر اشاره کرد:

 • معافیت از LMIA به واسطه پیمان های دوجانبه کانادا نظیر NAFTA، GATS یا Canada-Chile FTA
 • همسران کسانی که با ویزای کار در کانادا حضور دارند و در یکی از مشاغل مدیریتی، کارشناسی یا تکنسینی کار می کنند
 • همسران کسانی که با ویزای تحصیلی در کانادا حضور دارند
 • کسانی که در کانادا در دوره های تحصیلی مورد قبول اداره مهاجرت تحصیل کرده اند و مشمول مجوز کار پس از تحصیل می شوند PGWP
 • افرادی که در دوره های فوق دکتری یا فلوشیپ کار می کنند
 • پزشکانی که دوره رزیدنسی خود را می گذرانند
 • افرادی که در بنیاد های خیریه یا سازمان های مذهبی فعالیت دارند
 • پرستارهای خانگی و کسانی که از روش تجربه کانادایی برای مهاجرت به کانادا اقدام کرده اند
 • همسران کسانی که با روش تجربه کانادایی Canadian Experience Class به کانادا مهاجرت می کنند 
 • افرادی که از روش ویزای استارتاپ Startup Visa اقدام کرده اند و در مرحله اول پذیرفته شده اند
 • کسانی که داخل کانادا هستند و همسرشان برای اسپانسرشیپی آنها اقدام کرده است
 • کسانی که فرانسوی زبان هستند
 • بعضی از افرادی که برای فیلم سازی وارد کانادا می شوند

گروه های دیگری نیز هستند که برای گرفتن مجوز کار نیاز به LMIA ندارند. برای برخی موارد فوق لازم است کارفرمای کانادایی یک سری اقدامات را از طریق اداره مهاجرت کانادا انجام دهد تا بتوان تقاضای مجوز کار را ارسال کرد. 

مجوز کار باز Open Work Permit

بعضی اوقات اداره مهاجرت برای متقاضی Open Work Permit یا مجوز کار باز صادر می کند. این نوع مجوزها متقاضی را محدود به یک کارفرمای خاص نمی کنند. البته افسر مهاجرت ممکن است یک سری محدودیت ها روی مجوز بگذارد. مثلا از نظر جغرافیایی یا نوع کار محدودیت هایی قائل شود. از جمله کسانی که به طور معمول از این نوع مجوزها دریافت می کنند می توان به همسران کسانی که مجوز کار یا تحصیل در کانادا دارند و فارغ التحصیلان دوره های آموزشی مورد قبول اداره مهاجرت اشاره کرد.

تمدید ویزای کار کانادا

به طور معمول امکان تمدید ویزا/مجوز کار کانادا وجود دارد. منتها بعضی اوقات باید برای تمدید مجوز دوباره LMIA دریافت کرد. همین مسأله در مورد تغییر کارفرما صادق است. اینکه آیا نیاز به LMIA هست یا نیست بستگی کامل به شرایط خاص پرونده دارد.

مزیت مهاجرت به کانادا از طریق اخذ ویزای کار :

✔ پذیرش آسان اعضای خانواده

✔ خدمات رایگان آموزشی،پزشکی به شهروندان و مهاجرین

✔ مدت زمان کوتاه پذیرش شهروندی

✔ بعد از چهار سال حضور فیزیکی در مدت شش سال بعد از مهاجرت، بهره مندی از مزایای بیمه بیکاری بازنشستگی و…

✔ قوانین راحت برای ایجاد کسب و کار تنوع فرهنگی و پذیرش مهاجر

✔ قیمت پایین مسکن

✔ امنیت بالا

✔ رفت و آمد از کانادا به ایران راحت تر از اغلب کشورهاست

✔ بعد شش سال با ارائه کارت اقامت دائم حداقل 4سال حضور فبزیکی در کانادا منجر به گرفتن تابعیت می شود.

✔ برای زندگی و اقامت زنان کانادا بعد از ایسلند و سوئد بهترین کشور جهان است.

✔ زبان رسمی بجز بعضی از استانها که فرانسوی اند،انگلیسی می باشد.

مدارک و شرایط لازم برای اخذ ویزای کار کانادا

 یک نامه کاری از طرف یک شرکت کانادایی و یا یک شخصی که اقامت دائم کانادا یا تابعیت کانادا را داشته باشد .

✔ تقاضا و درخواست متقاضی ویزای کار کانادامی بایست به صورت دقیق تکمیل گردد. 

✔ از دیگرمدارک لازم برای ویزای کار کانادا تاییدیه ی اداره ی توسعه ی مهارت های کانادا خواهد بود که مکتوب به کارفرما مجوز استخدام شخص مورد را صادر می نماید.

تاییدیه مذکور به اسم لاتین Positive Labour Market Opinion معروف می باشد .

✔ در خصوص بحث مدارک مورد نیاز برای ویزای کار کانادا می توان افزود که اگر به دنبال اخذ ویزای کار کانادا می باشید باید در یک زمینه خاص و با توجه به رشته تحصیلی خود یک سابقه کار مناسب و تخصص بالایی را داشته باشید و در مدت کار خود نیز بیمه شده باشید . زیرا سابقه کار همراه با بیمه مرتبط با سابقه کار و رشته تحصیلی از جمله مدارک مهم و مورد نیاز برای ویزای کار کانادا می باشد که به آن امتیاز خوبی داده خواهد شد . همچنین اگر شخص یک دعوتنامه کاری را در کنار سایر مدارک کاری خود ارائه نماید امکان اخذ ویزای کار از سفارت کانادا بسار زیاد خواهد شد . شخص متقاضی ویزای کار کانادا می تواند از طریق بنگاه های کاریابی معتبر کانادا و یا در صورت وجود اقوام و بستگان در کشور کانادا قادر به اخذ یک دعوتنامه کاری از کانادا خواهد بود البته در صورتی که افراد مذکور خود در کشور کانادا دارای یک شغل مناسب و یا یک شرکت خاص باشند و در این صورت این افراد می توانند کار مورد نظر را در کشور کانادا به مدت یک ماه و در سه نقطه متفاوت در کانادا آگهی نمایند و شرایط را طوری تعریف نمایند که فقط با شخص مورد نطر کارفرما برای کار آگهی شده دارای سنخیت داشته باشد و در صورت نداشتن متقاضی کار در کانادا شخصی که خارج از کانادا است می تواند این دعوتنامه را در کنار سایر مدارک موررد نیاز به سفارت کانادا نشان داده که موفق به اخذ ویزای کار کشور کانادا گردد .

✔ از دیگر مدارک لازم برای ویزای کار کانادا ارائه و نشان یک پشتوانه مالی مناسب و خوب که نشان دهنده این باشد که شخص میتواند هزینه های زندگی خود را در کانادا تقبل نماید.

✔ ارائه یک گواهی سلامت مبنی بر اینکه از سلامت جسمی و روحی مناسبی برخوردار می باشید.

✔ ارائه یک گواهی مبنی بر عدم سوء پیشینه کیفری و مدنی از دیگر مدارک لازم برای ویزای کار کانادا می باشد.

✔ در خصوص بحث مدارک لازم برای ویزای کار کانادا این نکته مهم و ضروری می باشد که نطر افسر ویزا را مبنی بر بازگشت به کشور خود به خود جلب و معطوف و قانع نمایید . اینکه افسر ویزا می بایست قانع گردد که متقاضی ویزای کار کانادا هیچگونه خطر و تهدیدی برای رفاه و آسایش در کانادا به همراه نخواهد داشت .

✔ در صورتی که مجوز شغل شخص متقاضی ویزای کار کانادا جهت شغل پرستاری کردن از سالمندان و یا کوکان و افراد بیمار می باشد شخص متقاضی باید مدرک آموزش پرستاری ۶ ماهه و یا سابقه کار ۱ ساله در زمینه پرستاری را در کنار مدارک مورد نیاز برای ویزای کار کاتادا ارائه نماید .

✔ داشتن مدرک زبان آیلتیس یا تافل و یا مدرک زبان فرانسوی می تواند در کنار سایر مدارک مورد نیاز برای ویزای کار کانادا بسیار با ارزش و دارای امتیاز تلقی گردد. اما در نهایت شخص متقاضی ویزای کار کانادا می تواند حتی بدون داشتن مدرک زبان لازم برای ویزای کار درخواست نماید. اما در صورتی که آگاهی خوبی نسبت به زبان انگلیسی داشته باشد و بتواند در کشور کانادا به زبان انگلیسی یا فراسوی مکالمه نماید. یکی از راه های مهاجرت به کانادا اخذ ویزای تحصیلی در کانادا می باشد که بدین واسطه اطلاع از راهها و قوانین اخذ اقامت کانادا و همچنین راهها و قوانین اخذ تابعیت کانادا و شرایط تحصیل در کانادا را می توان از این طریق مهاجرت تحصیلی اطلاع یابید.

مهاجرت از طریق تقاضای کار به استان انتاریو کانادا

از سال 2015برنامه جدید اکسپرس انتری طبقه بندی تمام لیست رشته های سالیانه مورد نیاز کانادا را منتشر می کند. مهاجرت از طریق تقاضای کار به استان انتاریو شهر تورنتو معیارهای ارزیابی و شایستگی و حداکثر امتیاز استان تورنتو: تحصیلات 25امتیاز زبان انگلیسی یا فرانسه 28 سابقه کار (یکسال سابقه کار الزامیست) 15امتیاز سن 12امتیاز پیشنهاد کار از یک کارفرما در انتاریو 10امتیاز انطباق پذیری 10امتیاز حداقل امتیاز برای ورود به ثبت نام در این برنامه 67امتیاز است.

دلیل مهاجرت استانی چیست؟ داشتن فامیل و آشنا در استان موردنظر و نداشتن شرایط مهاجرت فدرال . و امکانات بهتر استان موردنظر برای زندگی و کار فراهم باشد. هدف از مهاجرت استانی خذب سرمایه یا نیروی متخصص و حفظ سرمایه یا نیروی متخصص در آن استان است. در مجوز کار باید تعهدات اقامت استانی را بررسی کرد.گاهی باید شخص هنگام ورود به همان استان وارد شود.و همانجا هم زندگی و کار کند. در بعضی مجوزها شخص با ترک استان جریمه نقدی می شود.کانادا 10استان provinceو سه منطقه Territoryدارد.

برای کسب اطلاعات بیشتردر مورد ویزای کار کانادا با همکاران ما در وقت سفر تماس بگیرید. 88530457 - 021