ویزای ترانزیت

ویزای ترانزیت

ویزای ترانزیت یکی از سختگیرانه ترین نوع ویزا ها بشمار می رود.این مقررات مسافر را مجبور می کند با آنکه دارای روادید ورود قانونی از یک کشوری می باشد، صرفاً به خاطر توقف چند ساعته ی اجباری در فرودگاه کشوری ثالث (کشوری که بر سر راه مرز هوایی کشور مبدا و مقصد مسافر می باشد) و تنها به خاطر تعویض هواپیما، مجبور به گرفتن ویزای ترانزیت شود.

مقابله با پناهندگان

شکی وجود ندارد که هدف وانگیزه ی به وجود آمدن این نوع ویزا مقابله با ورود پناهندگان می باشد. در واقع این نوع ویزا از طرف کشور های توسعه یافته به جهت جلوگیری از تقاضای پناهندگی شهروندان کشورهایی که بالاترین ریسک پناهندگی را دارند، در فرودگاه های کشورشان در هنگام تعویض هواپیما، تنظیم شده است.ازاین جهت این نوع ویزا را فقط در بین کشورهای توسعه یافته می شود دید و در هیچ کدام از کشورهای خاورمیانه دیده نمی شود.متاسفانه کشور ایران نیز جزو این گروه قرار دارد. کشورهای اروپایی، چه شنگن و چه غیر شنگن، از شهروندان ایرانی به جهت عبور از مرز هوایی کشورهایشان در خواست روادید می کنند.

انواع ویزای ترانزیت

ویزای ترانزیت خود به دو نوع تقسیم می شود:

کوتاه مدت فرودگاهی اعتبار آن می تواند از یک ساعت تا چند ساعت باشد و ویزای ترانزیت بلند مدت که حداکثر تا سه روز می باشد.

در نوع اول مسافر فقط داخل خود فرودگاه پس ازانتظار چند ساعته در سالن ترانزیت، هواپیما را تعویض کرده و به مسیر خود ادامه می دهد. مسافر مجاز به خروج از فرودگاه و عبور از مرز هوایی نمی باشد. این نوع ویزای ترانزیت به ویزای نوع A در ویزای های شنگن معروف می باشد.

در حالت نوع دوم مسافر مجاز به ترک فرودگاه و رساندن خود به فرودگاه دیگر در همان شهر و یا شهر دیگر می باشد. این نوع ویزای ترانزیت به ویزای نوع B در ویزای های شنگن معروف می باشد.

نکاتی که برای ویزای ترانزیت کانادا باید بدانید:

در ماه می سال 2010 کشورهای شنگن نیز مانند بریتانیا اعلام نمودند در صورتیکه مسافرین ایرانی دارای هر نوع از روادید ورود کشورهای آمریکای شمالی باشند نیازی به اخذ ویزای ترانزیت ندارند.

درصورتیکه قصد ورود به کانادا به منظور عبوراز آن به سمت کشوری دیگر را دارید، باید ویزای ترانزیت یا ETA (اپراطور حمل و نقل اضطراری) را برای ترانزیت از طریق کانادا، بسته کشوری که در آن شهروندید ، بگیرید. برای ترانزیت بدون ویزا از کانادا باید تمامی شرایط و الزامات برنامه زیر را درنظر بگیرید:

 عبور بدون ویزا (TWOV)

✔  باید با پاسپورت معتبر صادر شده از اندونزی، تایلند، تایوان یا فیلیپین سفر کنید .

✔  باید ویزای معتبری برای ایالت متحده آمریکا داشته باشید.

باید از طریق خطوط هوایی کانادا ایر، روژ کانادا ایر، چین ایر، وست جت، Cathay Pacific، شرکت هواپیمایی فیلیپین، هواپیمایی چین جنوبی، جاز ایر، شرکت هواپیمایی منطقه ای آسمان یا گرجستان ایر به کانادا سفر کرده باشید.

✔  باید از طریق فرودگاه بین المللی جزیره ونکوور یا فقط از طریق ترمینال ۱ فرودگاه بین المللی پیرسون تورنتو عبور کنید.

✔ نباید ایست موقت شبانه داشته باشید.

✔ درصورتیکه در حال عبور به ایالت متحده هستید باید بلیط معتبر مسیر به ایالت متحده را ارائه دهید و در طول زمانی که منطقه ترانزیت باز است عبور کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتردر مورد ویزای ترانزیت کانادا با همکاران ما در وقت سفر تماس بگیرید. 88530457-021