ویزای سوئیس

ویزای سوئیس به دو قسمت ویزای شینگن سوئیس و ویزای نشنال سوئیس تقسیم میشود.البته همانطور که میدانید سوئیس کشوری در قلب اروپا است ولی جز اتحادیه اروپا نیست ولی یکی از اعضای معاهده شینگن است.پس هر فردی که ویزای شینگن سوئیس را داشته باشد می تواند به کشورهای دیگر شینگن هم مسافرت بکند و یا برعکس هر فردی که ویزای یکی دیگر از کشورهای عضو شینگن را داشته باشد میتواند به سوئیس مسافرت نماید.

ویزای سوئیس

کشورسوئیس واقع در غرب اروپا که از طرف شمال با آلمان،از جنوب با ایتالی،از شرق با اتریش و لیختنشتاین و از غرب با فرانسه همسایه است که دارای جمعیت هفت و نیم میلیون نفری بوده و مساحت آن برابر ۴۱٬۲۹۰ کیلومتر مربع می باشد. سوئیس یکی از کشورهای اروپایی است که به دلیل برخورداری از ویژگی‌های مانند طبیعت بکر و زیبا، قدمتی تاریخی، جاذبه‌های گردشگری و اماکن دیدنی، جامعه‌ای آرام و اقتصادی توسعه یافته به یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی تبدیل شده است.پایتخت این کشور شهر برن بوده و ژنو و زوریخ از جمله قطب‌های اقتصادی این کشور در جهان هستند.سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می شود.این موارد موجب شده است تا سالانه تعداد بی‌شماری از گردشگران برای بازدید از این زیبایی‌ها و جاذبه‌های بی‌نظیر عازم سوئیس شوند.اما از آنجایی‌که سوئیس از اعضای پیمان شینگن است،ورود به خاک آن پیش از سفر مستلزم دریافت ویزا است. 

ویزای سوئیس ,انواع ویزای سوئیس ,وقت سفر

مقر سفارت کشور سوئیس در ایران،شهر تهران می باشد.که آدرس دقیق در انتها به شما ارائه خواهد شد.اما از جمله نکاتی که بد نیست بدان اشاره ای داشته باشیم این است که متاسفانه برای هموطنان عزیز ایرانی امکان این که بتوانند به صورت آنلاین،بر خلاف برخی کشورها،مدارک خود را ارائه نمایند وجود ندارد.

برای انجام مراحل اداری و تحویل مدارک حتما به صورت حضوری به سفارت مراجعه شود.بنابراین به طریق اولیه امکان اینکه بتوانید بدون حضور در سفارت به صورت آنلاین وقتی را تنظیم کنند و مدارک لازم را اعطا نمایند نیز وجود ندارد و این عزیزان باید با توجه به وقتی که از طریق تماس تلفنی تنظیم شده به صورت حضوری مراجعه نموده و اقدامات مقتضی را انجام نمایند.برای اینکه متقاضیان بتوانند از طریق سفارت سوئیس در تهران برای دریافت ویزای شنگن اقدام نمایند،نیازمند به یک سری شرایط می باشد که در ادامه به آنها می پردازیم:اولین شرط این است که،تنها افرادی که در خاک ایران اقامت دارند می توانند نسبت به دریافت ویزا برای ورود به کشور سوئیس اقدام نمایند در صورتی که شما بخواهید در کشور دیگری غیر از کشور سوئیس نیز ورود پیدا کنید،اگر که مدت حضورتان در سوئیس بیش از سایر کشورهای حوزۀ شنگن باشد و یا اینکه مدت زمان حضورتان به میزان حضور و اقامت در سایر کشورهای حوزۀ شنگن می باشد و می خواهید در ابتدا از کشور سوئیس ورود داشته باشید می توانید نسبت به دریافت ویزا از سفارت سوئیس اقدام نمائید متقاضیان از کشور ایران تنها به صورت حضوری می توانند اقدام نمایند،توضیح آنکه امکان انجام اقدامات لازم به صورت آنلاین بر خلاف بسیاری از کشورها برای هموطنان عزیز ایرانی مقدور نیست،که لازمۀ این امر همانا دریافت وقت از سفارت می باشد که حداقل باید ۴۵ روز قبل از سفر خود، نسبت به دریافت وقت اقدام نمائید مدارک مورد نیاز هم باید به صورت حضوری از سوی شخص متقاضی در اختیار مسئولان قرار گیرد پاسپورت شما حداقل باید تا ۳ ماه پس از اقامتتان در خاک کشور سوئیس اعتبار داشته باشد.

انواع مختلف ویزاهای سوییس

از زمانی که کشور سوئیس به کنوانسیون های مربوط به شنگن و همچنین توافق مربوط به دوبلین پیوسته، که در تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۰۸ به تصویب رسید مقامات صلاحیتدار سوئیس این امکان را یافتند تا با توجه به نیاز سه نوع خاص از ویزا را صادر نمایند. که این ویزا عبارتند از: ویزای ترانزیت (نوع A) ویزای عبور (نوع B) ویزای شینگن (نوع C) ویزای ملی (نوع D)

ویزای ترانزیت سوئیس (نوع A)

ویزایی است که تنها برای ورود افراد به فرودگاه کشورهایی که عضو پیمان شینگن هستند صادر می شود. با این نوع ویزا مسافر حق خروج از فرودگاه را نداشته و فقط می‌تواند پرواز خود را در یکی از فرودگاه‌های شینگن تعویض و راهی کشوری دیگر در خارج از این منطقه شود.

ویزای عبور (نوع B)

این نوع ویزا به مسافران این امکان را می دهد که اجازه خروج از فرودگاه را داشته باشند ومی‌تواند از شینگن به عنوان منطقه عبور استفاده کند.به عبارت دیگر،مسافر می‌تواند از طریق زمینی خود را به کشوری خارج از منطقه شینگن سفر کند. 

 ویزای شینگن توریستی سوئیس(نوع C)

این ویزا از جمله ویزاهای کوتاه مدت است که دارای اعتبار ۹۰ روزه در طول شش ماه است و از آن می‌توان برای ملاقات بستگان،ماموریت‌های کاری یا سفرهای درمانی استفاده کرد. این ویزا متداول‌ترین نوع ویزا در میان گردشگران ایرانی است.

ویزای ملی مولتی سوئیس (نوع D)

این نوع ویزا مختص افرادی است که قصد اقامت بیش از ۹۰ روز در سوئیس دارند واز جانب اداره مرکزی کانتون صادر می‌شود.اغلب تجار و بازرگانان از این نوع ویزا استفاده می‌کنند و از طریق آن می‌توانند در طول سال بارها به منطقه شینگن ورود و خروج نمایند.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای توریستی سوئیس

✔ اصل گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار به همراه دو سری کپی از صفحه اول گذرنامه

✔ ۲ قطعه عکس ۴*۳

✔ کپی از تمام صفحات شناسنامه

✔ رزرو هتل

✔ بلیط هواپیما

✔ کپی از تمام صفحات سند مالکیت به نام فرد متقاضی

✔ کپی از قراردادهای سپرده های کوتاه مدت یا بلند مدت برای دارندگان حساب های سپرده

✔ حداقل مانده موجودی حساب حداقل ۵۰ میلیون تومان می باشد.

✔ مدارک شغلی برای ویزای سوئیس:

 • برای دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه : کارت بین المللی دانشجویی یا کپی از حکم استخدامی عضو هیات علمی
 • برای صاحبان شرکت های خصوصی( مدیر عامل،عضو هیات مدیره …) :کپی از روزنامه رسمی تاسیس شرکت و کپی از روزنامه آخرین تغییرات شرکت
 • برای کارمندان بخش دولتی: کپی از آخرین حکم کارگزینی و آخرین فیش حقوقی
 • برای کارمندان بخش خصوصی: گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی همراه با گواهی سابقه بیمه ۱ سال قبل از سفر از تامین اجتماعی
 • برای کسبه:کپی از جواز کسب/ کارت بازرگانی

شرایط و نکته‌های دریافت ویزای سوئیس

✔ جهت دریافت ویزای شینگن باید مدت ۱۰ روز کاری بگذرد.

✔ حداقل ۴۵ روز قبل از زمان خروجتان از کشور جهت تعیین وقت مصاحبه اقدام نمایید.

✔ تمامی افراد بالای ۱۲ سال باید شخصا مدرک و درخواست صدور ویزای خود را به سفارت تحویل دهند.

✔ حداقل زمان ممکن برای دریافت وقت سفارت ۵۰ روز می باشد.

نحوه تعیین وقت مصاحبه سوئیس

مسافران محترمی که قصد گرفتن وقت سفارت سوئیس و ویزای این کشور را دارند ابتدا باید از قبل وقت سفارت سوئیس را گرفته تا درنهایت موفق به اخذ ویزای شینگن شوند.گرفتن وقت از سفارت سوئیس با تماس تلفنی با آژانس وقت سفر و حضوری امکان‌پذیر است.توصیه می‌ شود که حداقل ۵۰ روز قبل از مسافرت برای تعیین وقت سفارت سوئیس اقدام نمایید. در ضمن گذرنامه مسافر باید حداقل سه ماه پس از پایان اقامت در کشور سویس اعتبار داشته باشد. برای گرفتن ویزای کشور سوئیس متقاضی ویزا می ‌تواند با مراجعه به آژانس مسافرتی وقت سفرو دادن مدارک مورد نیاز نسبت به تعیین وقت قبلی اقدام نماید.توجه داشته باشید که هنگام تکمیل نمودن فرم درخواست وقت سفارت سوئیس،نهایت دقت را به کار بگیرید تا ورود شما به سفارت با مشکلی مواجه نگردد،البته این کار توسط کارشناسان ما صورت میگیرد.لازم به ذکر است که هیچگاه به صورت هم زمان اقدام به گرفتن چند وقت برای سفارت سوئیس ننمایید؛چرا که به علت طولانی بودن پروسه امکان از بین رفتن وقت قبلی وجود دارد.

سفارت سوئیس در ایران

 • نشانی:  تهران، الهیه، خیابان شریفی منش، کوچه یاسمن، پلاک ۲
 • تلفن: ۲۲۰۰۸۳۳۳ (۰۲۱)
 • نمابر: ۲۲۰۰۶۰۰۲ (۰۲۱)
 • کدپستی: ۶۳۷۵۱-۱۹۶۴۹
 • صندوق پستی: ۴۶۸۳-۱۹۳۹۵
 • پست الکترونیک (برای خدمات ویزا): teh.visa@eda.admin.ch
 • وب‌سایت:  www.eda.admin.ch
 • ساعت کاری (برای ارائه درخواست و تحویل مدارک): یک‌شنبه تا پنج‌شنبه (به استثنای تعطیلات ایران و سوئیس) از ساعت ۸:۰۰ تا ۱۱:۳۰ صبح (مراجعه فقط با وقت قبلی)
 • تحویل گذرنامه: یک‌شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۴:۰۰

برای اطلاعات بیشتر با همکاران ما در وقت سفر تماس بگیرید. 88530457-021