ویزای چک

کشور جمهوری چک در اروپای مرکزی قرار دارد و یکی از عضوهای اتحادیه اروپا می‌باشد.کشور چک باوجود منابع طبیعی و فرهنگی غنی و موقعیت جغرافیایی که دارد موجب شده است که آن را عروس اروپا می‌نامند،از همین رو جمهوری چک از کشورهای محبوب جهت اقامت‌های تفریحی، تجاری و تحصیلی در میان مردم محسوب می‌شود.تا پیش از سال ۱۹۹۳، جمهوری چک و اسلواکی،کشوری به نام چکسلواکی را تشکیل داده بودند که بعد از این تاریخ،به صورت دو کشور مستقل در آمدند.پایتخت جمهوری چک و همچنین بزرگ‌ترین شهر آن پراگ است.ویزای توریستی جمهوری چک،در حال حاضر با تعیین وقت قبلی و مراجعه به سفارت جمهوری چک در تهران برای مصاحبه و با همراه داشتن مدارک مورد نیاز قابل دریافت است.این ویزا به کسانی تعلق می‌گیرد که با هدف گردشگری،قصد اقامت چند روزه تا سه ماهه را در این کشور دارند.جمهوری چک عضو اتحاد شنگن است؛بنابراین برای سفر به جمهوری چک نیاز به ویزای شنگن خواهید داشت.

مراحل درخواست ویزای توریستی جمهوری چک

از تاریخ ۵ نوامبر ۲۰۱۷، تمام مراحل ارائه مدارک، نوبت‌دهی و بررسی پرونده برای دریافت ویزای جمهوری چک به شرکت VFS Global واگذار شده و لازم است مدارک خود را آماده کنید و بعد از گرفتن وقت از این شرکت،به دفتر آن مراجعه و مدارک خود را تحویل دهید.برای گرفتن وقت باید درخواست خود را به آدرس ایمیل زیر ارسال کنید: appointmentCzechRepublic@vfshelpline.com 

ویزای چک , وقت سفر

طبق توضیحات سایت سفارت،درخواست‌های ارسال‌شده به کارگزار سفارت چک،ظرف ۷۲ ساعت پاسخ داده خواهند شد؛بنابراین سفارت اکیدا توصیه می‌کنیم از ارسال مجدد ایمیل خودداری کنید.همچنین ایمیل خود را تنها به همین آدرس ارسال کنید و برای درخواست وقت سفارت چک،به خود سفارت ایمیلی ارسال نکنید.

بعد از دریافت نوبت، در تاریخ تعیین شده به دفتر کارگزار سفارت مراجعه کنید و مدارک خود را تحویل دهید.

انواع ویزاهای جمهوری چک

ویزای تجاری: اگر به دنبال گسترش کسب‌وکار خود هستید با در اختیار داشتن ویزای تجارتی چک به‌راحتی درآمد خود را چندین برابر کنید.

ویزای دانشجویی: در جمهوری چک به دلیل داشتن موقعیت فرهنگی و علمی بالا،تعداد کثیری از افراد جهت تحصیل این نوع درخواست ویزای چک را خواستار هستند.

ویزای مهاجرتی: شاید شما هم ازجمله کسانی باشید که به دنبال کشوری با امنیت بالا و امکانات رفاهی و اشتغالی مناسب می‌گردید،با تهیه آسان ویزای چک اقامت موقت و دائم خود را فراهم کنید.

ویزای درمان: اگر جهت درمان به کشور چک سفر می‌کنید،بهترین نوع درخواست ویزای چک،ویزای درمانی می‌باشد.

ویزای توریستی:بیشترین مورد درخواست ویزا در کشور چک از نوع گردشگری می‌باشد.

ویزای عبوری یا ترانزیت: این نوع ویزای چک از موارد خاص بوده و جهت سفر به کشور سوم درخواست داده می‌شود.

ویزای کار و تعطیلات: با اقامت در کشور چک این امکان وجود دارد که با تهیه ویزای کار و تعطیلات به‌صورت جزئی در کنار لذت بردن از این کشور به کسب درآمد نیز بپردازید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای توریستی جمهوری چک

لیست مدارک برای ویزای کوتاه مدت چک (تا ۹۰ روز)

به این شرح است:

✔ پاسپورت ایرانی با اعتبار حداقل سه ماه بعد از انقضای ویزا مورد نیاز و ۲ صفحه خالی، کپی صفحه‌ی اول، کپی ویزا‌های قبلی و مهرها. ارائه گذرنامه (های) پیشین توصیه می‌شود. 

✔ فرم تکمیل شده، تایپ شده و امضا شده توسط متقاضی (در موارد کودکان زیر ۱۵ سال امضای یکی از والدین قابل قبول است). فرم تقاضای ویزای جمهوری چک از این لینک (فرمت pdf) قابل دریافت است.فرم مذکور به همراه سایر مدارک باید شخصا توسط خود متقاضی ارائه شود.

✔ یک قطعه عکس ۶ در ۴ رنگی با پس زمینه سفید از چهره متقاضی که اخیرا گرفته شده باشد و با چسب (مایع) به فرم تقاضا چسبانده شود (لطفا عکس را به فرم منگنه نکنید).

✔ وجه ویزا که باید فقط به یورو پرداخت شود.

✔ بیمه پزشکی مسافرت که برای کل مدت اقامت در منطقه شینگن معتبر باشد.در صورت تقاضای ویزای چندبار ورود (مولتی)،بیمه نیز باید مولتی بوده و به همراه کپی ارائه شود. 

✔ مدارک پیش نیاز برای همه متقاضیان:

 • رزرواسیون سفر: رزرو بلیط هواپیما (مطابق با تعداد روزهای بیمه مسافرتی و هتل)
 • گواهی محل اقامت و گواهی تمکن مالی در زمان دیدار از کشورهای عضو:
 •  رزرو هتل یا تایید اقامت یا پوشش هزینه‌ها توسط شخص حقیقی یا حقوقی دعوت کننده (اصل دعوت نامه از اداره مهاجرت جمهوری چک - به صورت رسمی توسط پلیس مهاجرت جمهوری چک مهر و امضا شده باشد)،یا اظهارنامه بانکی از یکی از بانک‌های ایرانی به نام شخص متقاضی و پرینت ریز گردش سه ماه آخر همان حساب - سایر گواهی‌های مربوط به تمکن مالی در طول دیدار (کارت اعتباری بین المللی، چک مسافرتی،غیره)
 • گواهی ثبات اجتماعی - اقتصادی (که بررسی قصد متقاضی برای ترک کشور‌های عضو قبل از انقضای ویزا را ممکن سازد)

✔ کلیه متقاضیان:گردش مالی سه ماه آخر و گواهی مالکیت، در صورت امکان -ترجمه شناسنامه با مهر دارالترجمه (مدرک شناسایی به همراه رکورد خانوادگی از اداره ثبت)،ترجمه صفحه اول دفترچه بیمه با مهر دارالترجمه (خدمات درمانی یا تامین اجتماعی) 

 • مقامات:حکم انتصاب یا گواهی تصدی و پرینت آخرین حقوق
 • کارمندان: گواهی استخدام یا آخرین قرارداد استخدام + پرداختی سه ماه آخر،گواهی تحت پوشش بودن بیمه تامین اجتماعی،خدمات درمانی یا معادل آن یا نامه کارفرما که در آن علت فقدان چنین مدرکی شرح داده شده باشد.(کلیه مدارک به زبان انگلیسی)
 • تجار:گواهی ثبت بازرگانی (برای مثال گواهینامه بازرگانی یا اظهار نامه از سازمان بازرگانی) و گواهی عضویت بیمه تامین اجتماعی،خدمات درمانی یا معادل آن در صورت امکان
 • مدیران یا سهام داران شرکت‌های ایرانی:معرفی نامه امضا شده توسط نماینده قانونی شرکت که وضعیت متقاضی را تائید نماید.گواهی ثبت شرکت در ایران (برای مثال آگهی ثبت روزنامه رسمی) گواهی انتصاب در صورت عدم اشاره به آن در روزنامه رسمی.(کلیه مدارک به زبان انگلیسی)
 • هنرمندان:گواهی عضویت در یکی از انجمن‌های حرفه‌ای رسمی (برای مثال، خانه سینما، خانه عکاسان و غیره) یا گواهی فعالیت در یک فعالیت هنری حرفه‌ای (نمایشگاه، فستیوال و غیره) و گواهی بیمه تامین اجتماعی، خدمات درمانی یا در صورت امکان معادل آن
 • بازنشستگان: گواهی دریافت مستمری بازنشستگان
 • دانش آموزان یا متقاضیانی که به سن قانونی نرسیده‌اند: گواهی وضعیت استخدام والدین یا در صورت امکان گواهی اشتغال به تحصیل یا کارت دانش آموزی
 •  تقاضیان فاقد شغل: گواهی وضعیت اقتصادی اجتماعی (برای مثال" گواهی ازدواج، دفترچه ثبت خانوادگی، مدارک دال بر مالکیت اموال)

آدرس سفارتخانه چک در تهران

تهران، فرمانیه، خیابان بوستان، کوچه نسترن، شماره ۳۶

ساعات کاری سفارتخانه چک شما می‌توانید جهت درخواست ویزای چک در روزهای یکشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۸: ۳۰ تا ۱۶: ۳۰ به سفارتخانه جمهوری چک مراجعه فرمائید.

بخش کنسولی سفارت جمهوری چک سفارت چک جهت ارائه خدمات بهتر این امکان را در اختیار شما قرار داده است که از طریق ایمیل درخواست و سؤال‌های خود را در مورد ویزای چک ارسال نمائید.

جهت تنظیم وقت حضوری می‌توانید در روزهای یکشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ ظهر به بخش کنسول سفارت چک مراجعه کنید.

ساعت کاری بخش کنسولی برای ارائه اسناد و مدارک لازم جهت کسب ویزای چک در انواع مختلف لازم است از ساعات کاری بخش کنسولی سفارت چک باخبر باشید: ساعات کاری یکشنبه: ۹ – ۱۲ / دوشنبه: ۹ – ۱۲/ چهارشنبه: ۹ – ۱۲

شما می‌توانید با گرفتن وقت قبلی از سفارتخانه در دو روز اول هفته برای درخواست ویزای چک کوتاه‌مدت به سفارت مراجعه کنید.

لازم به ذکر است که فقط پس از تعیین وقت، تصدیق اطلاعات هویتی و مدارک و اسناد با حضور خود فرد درخواست‌کننده، صورت می‌گیرد.

پرداخت هزینه انواع ویزای چک به‌صورت یورو هست.

سه‌شنبه ۹ – ۱۲ روزهای سه‌شنبه مختص افرادی است که درخواست ویزای چک بلندمدت دارند. در این روز شما باید از پیش وقت ملاقاتی را جهت ارائه مدارک و اسناد و … تنظیم نمایید و تنها پس از وقت تعیین شده است که اطلاعات هویتی و مدارک شما تصدیق خواهد شد. هزینه برای اخذ ویزای چک بلند مدت را باید به یورو پرداخت نمائید.

برای اطلاعات بیشتر با همکاران ما در وقت سفر تماس بگیرید. 88530457-021