ویزای شنگن

اطلاعات ویزای شنگن

با داشتن برچسب ویزای شنگن در پاسپورت خود می توانید به کشورهای حوزه شنگن وارد شوید ، ورود شما به حوزه شنگن باید از کشوری باشد که از آن ویزای شنگن دریافت کرده اید.

ویزای آلمان, وقت سفر

ناحیه شنگن به کدام محدوده اطلاق می شود؟ آیا شنگن همان شینگن می باشد؟چه کشورهایی در این ناحیه قرار دارند ؟ چه چیزی این کشور ها را از سایر کشور های اروپایی تمیز می دهد. ویزای شنگن برای چه کشورهایی است؟  در ادامه به تمامی این سوال ها پاسخ می دهیم ، با وقت سفر همراه باشید. 

پیکاپ ویزا , وقت سفر

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا یک اتحادیه اقتصادی-سیاسی است که از ۲۸ کشور اروپایی تشکیل شده‌است.منشأ اتحادیه اروپا به جامعه اقتصادی اروپا که در سال ۱۹۵۷ با توافقنامه رم بین ۶ کشور اروپایی شکل گرفت  برمی گردد و در ابتدا صرفاً یک اتحادیه اقتصادی بوده است.از آن تاریخ تا به امروز با اضافه شدن اعضای جدید،اتحادیه اروپا بزرگ‌تر شد. در سال ۱۹۹۳،توافق "ماستریخت" چارچوب قوانین کنونی اتحادیه اروپا را پایه‌ گذاری کرد.اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۹ واحد پول مشترکی به نام یورو را معرفی کرد که تاکنون در ۱۹ کشور جایگزین پول‌های ملی شده‌ است.اتحادیه اروپا با ۵۰۰ میلیون شهروند در سال ۲۰۱۱ میلادی به تولید ناخالص داخلی ۱۷٫۶ تریلیون دلار دست یافت.

اتحادیه در حال حاضر بازار واحد مشترکی دارد که این امر سبب قدرت هر چه بیشترش شده است. سیاست مشترک خارجه و امنیت به عنوان یکی از سه ستون اتحادیه اروپا ذکر می شود. ایست‌های گمرکی دربسیاری از مرزهای داخلی برداشته شد و امکان رفت‌ و آمد شهروندان اتحادیه اروپا برای زندگی، مسافرت، کار و سرمایه‌گذاری آسان گشت. مهمترین نهادهای اتحادیه اروپا عبارتند از: شورای اروپایی، شورای اتحادیه اروپایی، کمیسیون اروپا، دادگاه اروپا، پارلمان اروپا، بانک مرکزی اروپا و دیوان محاسبات. اصل و ابتدای پارلمان اروپا به دهه ۱۹۵۰ بر می‌گردد. فعالیت‌های اتحادیه اروپا اکثر سیاست‌های عمومی را تحت پوشش قرار می‌دهد،از سیاست اقتصادی گرفته تا امور خارجه، دفاع، کشاورزی و تجارت و دیگر سیاست گذاری ها را برعهده دارد.با این حال، گستره قدرت آن در حوزه‌های مختلف بسیار متفاوت است.در برخی حوزه‌ها اتحادیه مانند فدراسیون عمل می‌کند (برای مثال در مسائل پولی، کشاورزی، تجاری، محیط زیست و سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی) و در دیگر حوزه‌ها مانند یک سازمان بین‌المللی (برای مثال در امور خارجه).

بریتانیا در یک همه پرسی در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ از اتحادیه اروپا خارج شد.ارزش پوند به کمترین مقدار در سی سال گذشته رسید ودیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا استعفا داد.

کشور های حوزه اتحادیه اروپا شامل:

کشورپایتخت
 اتریشوین
Flag of Belgium.svg بلژیکبروکسل
 بلغارستانصوفیه
 قبرسنیکوزیا
 جمهوری چکپراگ
 دانمارککپنهاگ
 استونیتالین
 فنلاندهلسینکی
 فرانسهپاریس
 آلمانبرلین
 یونانآتن
 مجارستانبوداپست
 ایتالیارم
 لتونیریگا
 لیتوانیویلنیوس
 لوکزامبورگلوکزامبورگ
 مالتوالتا
 هلندآمستردام
 لهستانورشو
 پرتغاللیسبون
 رومانیبخارست
 اسلواکیبراتیسلاوا
 اسلوونیلیوبلیانا
 اسپانیامادرید
 سوئداستکهلم
 کرواسیزاگرب

ویزای شنگن و انواع ویزای شنگن

در این مطلب با وقت سفر همراه باشید تا درباره ویزای شنگن ، مدارک لازم برای ویزای شنگن ، شرایط گرفتن ویزای شنگن ، کشورهای عضو ویزای شنگن ، فرم درخواست ویزای شنگن ، هزینه ویزای شنگن ، و هر آن چه لازم است درباره ویزای شنگن بدانید صحبت کنیم.

ویزای شنگن چیست؟

ویزای شنگن سندی است که برای سفر به کشورهای حوزه شنگن یا دیدار از کشورهای منطقه شنگن از جانب مقامات مربوطه برای شخص متقاضی صادر می شود.شما می توانید با ویزای شنگن، به تمامی کشورهای عضو پیمان اروپا سفر نمایید. ولی باید ورود شما به این حوزه از کشوری باشد که ویزا به نام آن صادر گشته است . بسیاری از ایرانیان رویای سفر به اروپا را در سر دارند. برای سفر به هر یک از کشورهای اروپایی اخذ ویزای شنگن الزامی است.برای گرفتن ویزای اتحادیه اروپا بهتر است از طریق محدوده شنگن اقدام کنید.در صورتی که ویزای شنگن داشته باشید بقیه کشورهای اتحادیه اروپا نظیر سوئیس به راحتی به شما ویزا خواهند داد.

اروپا از نظر ویزا گرفتن برای ایرانی ها به سه منطقه بریتانیا،منطقه شنگن(آلمان، اتریش، اسپانیا، ایسلند، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، دانمارک، سوئد، فرانسه، فنلاند، لوکزامبورگ، نروژ، هلند ، یونان) و کشورهای اتحادیه و اروپا شرقی تقسیم می شود.

شهروندان کشورهای خارج  از حوزه شنگن برای ورود به قلمروی شنگن الزاما به ویزای شنگن نیاز دارند.هرچند، موارد استثنائی نیز برای این قانون وجود دارد،زیرا برخی از کشورهایی که عضو پیمان شنگن نیستند،هم چنان می توانند بدون ویزا به قلمروی شنگن وارد شوندمنطقه ی شنگن شامل 26 کشور است که با یکدیگر توافق کرده اند شهروندان شان آزادانه و مانند یک کشور واحد در سراسر این حوزه مسافرت کنند.از میان 26 کشور متعهد به توافق نامه یا پیمان شنگن، 22 کشور عضو اتحادیه ی اروپا و 4 کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) هستند

منطقه ی شنگن اکثریت کشورهای اروپایی را به جز بریتانیا و کشورهایی نظیر رومانی، بلغارستان، کرواسی، قبرس وایرلند در برمی گیرد، که به زودی این کشورها نیز عضو شنگن خواهند شد.

ویزای عادی شنگن(USV) :

ویزای عادی شنگن به مثابه ی روادید یکی از کشورهای عضو منطقه ی شنگن برای حمل ونقل یا اقامت درمنطقه ی مورد نظر است که برای مدت زمانی خاص و حداکثر تا 90 روز در هر دوره ی شش ماهه اعتبار دارد و این زمان  از تاریخ ورود شخص به منطقه ی شنگن آغاز می شود.

با توجه به اهداف سفر، ویزای عادی شنگن به سه دسته ی “ A ” ، “ B ” ، و “ C ” تقسیم می شود.

دسته ی “ A ” :

به ویزای ترانزیت فرودگاهی گفته می شود که به دارنده ی آن اجازه می دهد بدون وارد شدن به کشورهای منطقه ی شنگن، تنها در محدوده ی بین المللی فرودگاه های این کشورها تردد کند. ویزای ترانزیت فرودگاهی برای افرادی الزامی است که از یک کشور غیر شنگن به کشور غیر شنگن دیگر مسافرت می کنند و باید در یکی از فرودگاه های کشورهای عضو شنگن هواپیمایشان را عوض کنند.

دسته ی “B”:

به ویزای ترانزیتی گفته می شود که به دارنده ی آن اجازه می دهد ظرف حداکثر پنج روز با وسیله ی نقلیه ی شخصی، اتوبوس، یا هواپیمای شخصی به مقصد یک کشور غیر شنگن از منطقه ی شنگن عبور کند.

دسته ی “C”:

به ویزای کوتاه مدتی گفته می شود که به دارنده ی آن اجازه می دهد بسته به مدت اعتبار ویزایش، دوره ی زمانی معینی را در کشورهای عضو شنگن اقامت کند. 

ویزای سینگل شنگن یا ویزای یک بار ورود:

ویزای سینگل شنگن (Single-entry) تنها برای یک ‌بار ورود به یکی از کشورهای حوزه شنگن اعتبار دارد و به‌ محض خروج از کشوری که با ویزای سینگل وارد آن شده‌ باشید، اعتبار ویزای فرد فارغ از اینکه مدت‌ زمان آن به پایان رسیده یا نه، منقضی خواهد شد.

ویزای دوبار ورود شنگن:

ویزای دوبار ورود شنگن در بسیاری از موارد، شرایط و الزاماتی مشابه با ویزای یک ‌بار ورود دارد با این تفاوت که فرد دارنده این ویزا اجازه دارد دو بار به کشوری در ناحیه شنگن وارد شود. البته شرایط و محدودیت‌های زمانی نیز برای این فرصت ۲ بار ورود وجود دارد.

ویزای مولتیپل شنگن یا ویزای چند بار ورود | Multiple entry :

ویزای مولتیپل شنگن یا (Multiple-entry) به فرد اجازه می‌دهد بدون محدودیت و به دفعات ، وارد یکی از کشورهای حوزه شنگن شده و آن را ترک کند. تنها محدودیت ویزای مولتی شنگن به بازه زمانی آن باز می‌گردد. بدان معنی که این ویزا اقامت و تردد در منطقه شنگن را به مدت ۹۰ روز به ازای هر ۶ ماه از سال جواز خواهد داد. این محدودیت زمانی ۹۰ روزه به ‌محض ورود دارنده ویزای مولتی شنگن به هریک از کشورهای این حوزه محاسبه خواهد شد.

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شنگن:

ویزای LTV شنگن نوعی ویزای موقت است که بنا بر دلایلی ویژه و اضطراری و با شرایطی خاص صادر می‌شود. شرایطی اضطراری همچون دلایل انسان دوستانه یکی از رایج‌ترین موارد برای صدور ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شنگن محسوب می‌شوند. الصاق این ویزا در گذرنامه بدان معنی خواهد بود که فرد مجاز است تنها به همان کشوری که از آن ویزا دریافت کرده‌ است یا در چند کشور محدود دیگر ناحیه شنگن که در زمان اخذ ویزا مشخص شده تردد نماید و اجازه ورود به دیگر کشورهای حوزه شنگن را نخواهد داشت. یکی دیگر از مواردی که عموما صدور این نوع ویزا را موجب می‌شود به نحوه تعامل با پناهندگانی باز می‌گردد که بدون مدارک معتبر وارد منطقه شنگن شده‌اند.

ویزای ملی و یا ویزای نوعD   شنگن:

ویزای ملی شنگن (National Visa) که به ویزای نوع D شنگن نیز معرف است اختصاصا برای افرادی صادر می‌شود که برای تحصیل، کار و یا اقامت دائم می‌بایست در یکی از کشورهای این منطقه اقامت داشته‌باشند.به بیان دیگر، ویزای ملی شنگن برای افرادی صادر خواهد شد .که برای هدفی خاص (همچون بیزینس و یا تحصیل) و برای مدت زمانی طولانی نیاز به اقامت در یکی از کشورهای اروپایی دارند و پس از اتمام مدت مشخص شده، به کشور خود بازخواهند گشت. بر این اساس می‌توان ویزای نوع D شنگن را به دو دسته سینگل و مولتی تقسیم بندی کرد.

✔ ویزای نوع D شنگن - سینگل: ویزای ملی شنگن می‌تواند در مواردی همچون افرادی که با هدف استفاده از خدمات درمانی قصد اقامت محدود برای دوره‌ای تعیین‌شده در یکی از کشورهای عضو ناحیه شنگن را دارند و پس از آن به کشور خود بازخواهند گشت، به صورت یک بار ورود صادر شود.

✔  ویزای نوع D شنگن - مولتی: اما با ویزای چند بار ورود نوع D، فرد بدون نیاز به اخذ هرگونه ویزای دیگری در اروپا اجازه دارد بدون محدودیت به‌ تمامی کشورهای حوزه شنگن سفر کند.افراد زیر می‌توانند برای این نوع از ویزا اقدام نمایند:

  •    دانشجویان بین‌المللی که درصدد آغاز تحصیل در یکی از مقاطع تحصیلی در کشورهای عضو شنگن را دارند. برای این افراد ویزای یک ‌ساله صادر می‌شود که قابل تمدید است.
  •    دانشجویان خارجی که برای پیگیری پروژه‌های تحقیقاتی تحت شرایط خاص و برای مدتی مشخص به کشوری در حوزه شنگن سفر می‌کنند.
  •    پروژه و یا فعالیت‌های علمی و آموزشی در یک مرکز تحقیقاتی یا موسسه معتبر آموزشی در هریک از کشورهای حوزه شنگن.این ویزا البته با بررسی دقیق سوابق علمی فرد و اعضای خانواده‌اش صادر می‌شود.
  •    افراد متخصصی که به منظور به اشتراک گذاشتن تخصص خود به کشوری در منطقه شنگن سفر می‌کنند.ورزشکاران، هنرمندان یا هر حرفه تخصصی دیگری در این دسته بندی قرارمی گیرند.
  •    موارد اضطراری همچون شرایط حاد پزشکی که فرد نتواند برای مدت مشخصی منطقه شنگن را ترک نماید.

اطلاعات ویزای شنگن

به منظور سفر به یک یا چند کشور حوزه ی شنگن، طبق آن چه پیش تر گفته شد، باید با مراجعه به سفارت/کنسولگری های معین درخواست ویزای شنگن نمود.هرچند، مانند نحوه ی درخواست ویزا از هر کشور دیگر، داشتن برخی شرایط خاص برای پیگیری درخواست الزامی است. گرفتن ویزای شنگن مثل هر ویزای دیگری شرایط خاصی را می طلبد.هر فردی اجازه دارد برای ویزای شنگن درخواست بدهد، به شرطی که بتواند تمام مدارک مورد نیاز را به ترتیب ارائه کند و برای نگهداری از خود در طول اقامت اش در منطقه ی شنگن استطاعت مالی داشته باشد. مدارک مورد نیاز برای ویزای شنگن در اکثر کشورهای حوزه شنگن شبیه به هم است؛ فقط در جزئیات کمی متفاوت است.

مدارک کلی ویزای شنگن:

تکمیل‌ فرم درخواست ویزا ( فرم درخواست برای هر کشور متفاوت می باشد)

شناسنامه و کارت ملی

ترجمه‌ی شناسنامه با فتوکپی از تمام صفحات باید حتماً موجود باشد.(برخی کشورها به ترجمه کارت ملی نیز میاز دارند)

گذرنامه (اعتبار گذرنامه باید حداقل شش ماه بعد از تاریخ درخواست روادید باشد.) کپی گذرنامه را تنها از صفحات یک و صفحاتی که در آن‌ها ویزای شنگن خورده تهیه کنید.

سه قطعه عکس رنگی(ویژگی‌های ضروری عکس مورد نظر: عکس رنگی، زمینه سفید، تمام رخ، جدید که کاملا با ظاهر فعلی صاحب عکس هم‌خوانی داشته باشد، دو قطعه عکس در ابعاد ۳٫۵ در ۴٫۵ باشد. طبق مقررات شنگن، عکس شما بر روی برچسب ویزا چاپ خواهد شد.)

  اسناد ملکی و مدارک شغلی و منابع مالی

  مدارک شغلی مانند روزنامه رسمی یا جواز کسب و گواهی اشتغال به تحصیل یا گواهی اشتغال به کار که روی سربرگ رسمی محل کار، با امضای مدیر عامل و ذکر سمت شغلی، حقوق ماهانه و مدت زمان اشتغال به کار باشد.لازم است که این مدارک به همراه ترجمه‌شان به سفارت ارائه داده شوند.

پرینت حساب بانکی؛ گردش سه ماه آخر و مانده حساب به زبان انگلیسی به همراه مهر بانک موجود  باشد.

همراه داشتن اصل و ترجمه سابقه بیمه تامین اجتماعی در صورت دارا بودن بیمه .

سند ملکی به نام شخص درخواست کننده؛ اصل و ترجمه‌ سند که اصل سند هنگام تحویل بقیه مدارک به مسافر بازگردانده خواهد شد.

بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد(توجه: برای رزرو بلیط هواپیما لازم نیست هزینه‌ای پرداخت ‎شود.)

بیمه مسافرتی(برای کل مدت زمان سفرکه باید حداقل هزینه ۳۰ هزار یورو را برای هر مسافر پوشش دهد.متقاضیان روادید باید بیمه‌ مسافرت فردی یا جمعی داشته باشند.

این بیمه باید هزینه‌های احتمالی بازگشت به میهن تحت مراقبت‌های پزشکی، هزینه‌های احتمالی نیاز به درمان و یا هزینه‌های بیمارستانی اضطراری را پوشش دهد و تا پایان طول اقامت در تمام کشورهای منطقه شنگن معتبر باشد. شرکت بیمه‌گذار باید نماینده‌ای معتبر در کشور مقصد داشته باشد؛ در ضمن شخص دعوت‌کننده در کشور مقصد هم می‌تواند بیمه‌ی مسافرتی را از یک شرکت بیمه در آن کشور بگیرد.

برگه تائیدیه رزرواسیون هتل(واچر)(برای کل مدت اقامت و مطابق با تاریخ بلیط رفت و برگشت.) این رزروها صرفا برای ارائه به سفارت است و تنها هزینه‌ای جزئی برای انجام رزرواسیون دارند.

اما رزرو شما باید معتبرباشد و رزرو از سایت هایی نظیر بوکینگ اعتبار چندانی ندارد.(برخی سفارت ها هم نظیر اتریش رزرو هتل با مهر خود هتل را قبول می نمایند.)

دعوت‌نامه:(اصل دعوت‌نامه که شخص دعوت‎کننده از کشور مقصد برای مسافر فرستاده است.)

اگر دعوت‎نامه داشته باشید نیازی به برگه رزرواسیون هتل نخواهید داشت.مدارک مورد نیاز ممکن است گاهی با توجه به شرایط فرد و کشور صادرکننده ویزا متفاوت باشد که در این صورت بهتر است به بخش ویزای توریستی مربوط به همان کشور مراجعه کنید.

توجه:  مدارک ترجمه شده، برای بعضی از سفارت ها و با برخی از مدارک مهم نظیر حضانت بچه نیاز به مهر دادگستری دارند که معمولاً دارالترجمه‌ها خودشان پس از ترجمه مدارک، برای گرفتن این مهر اقدام می‌کنند.

توضیحات بیشتر :
* برای اخذ ویزای شنگن برای کسانی مثل زنان خانه‎دار یا فرزندان که تحت تکفل‎اند، گواهی اشتغال به کار و شرح صورت‎حساب بانکی (با تاریخ گشایش حساب) مربوط به همسر یا پدر الزامی‌ است. روی ویزا ذکر می شود با این ویزا چند بار می‎توانید به محدوده شنگن وارد شوید.

* کد ۱ (سینگل) یعنی اینکه پس از یک بار ورود و خروجتان از شنگن ، ویزای شما بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. به همین ترتیب کد نامحدود (مالتیپل) به معنی ورود نامحدود به محدوده شنگن است و شما می‎توانید در مدت اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز مشخص در ویزای‎تان به شنگن وارد و از آن خارج شوید.

* اولین ورودتان به مرزهای شنگن باید از همان کشوری باشد که در فرم تقاضای خود اعلام کرده و بر اساس آن ویزا گرفته‎اید.تغییر مسیر ورودی می‎تواند در مرزهای شنگن مشکل ایجاد کند و در بدترین حالت ممکن است ویزا را باطل کنند و دارنده ویزا را به کشور مبدا بفرستند.
مثلا اگر شما ویزای شنگن خود را از یونان گرفته باشید ولی از فرانسه وارد شنگن شوید، مقامات مرزی در فرانسه می‎توانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شنگن اخراج کنند.

* بعد از ورود به محدوده شنگن عملا می‎توانید به همه کشورهای آن مسافرت کنید چرا که کنترل مرزی بین کشورهای شنگن وجود ندارد.

* داشتن ویزای شنگن لزوما به معنی تضمین ورود شما به محدوده نیست. مقررات گفته ‎شده چهارچوب کلی است و مقامات مرزی هر کشوری مجازند تا با توجه به وضعیت ویژه هر مسافر به او اجازه ورود بدهند و یا از ورودش به محدوده شنگن جلوگیری کنند.

* افرادی که ویزای شنگن در گذرنامه‌ی خود دارند، شانس بیشتری برای اخذ ویزای دوباره خواهند داشت.

برای اطلاعات بیشتر با همکاران ما در وقت سفر تماس بگیرید. 88530457-021