درباره آذربایجان

جمهوری آذربایجان یکی از کشورهای منطقه‌ی قفقاز است و راه ارتباطی بین قاره‌ی آسیا و اروپا است. مساحت این کشور۸۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع است. این کشور ۹ میلیون و ۶۱۱ هزار و ۷۰۰ نفر جمعیت دارد و در گذرگاه اروپا و آسیای شمال غربی و در کنار دریای خزر است. آب و هوای این سرزمین بسیار متنوع است. در تابستان هوایی مطبوع دارد و زمستان‌ها شاهد بارش برف و باران است. دین اکثر مردم این سرزمین مسلمان است که طبق نظر کارشناسان ۹۵ درصد از این کشور را در برمی‌گیرد. ۱۵ درصد از این آمار را سنی‌ها به خود اختصاص داده‌اند و ۸۰ درصد دیگر مذهب شیعه دارند.

مردم کشور جمهوری آذربایجان به زبانی ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند که زبان رسمی و ملی این کشور محسوب می‌شود. اما بعضی از مردم به زبان‌هایی چون فارسی و ارمنی هم سخن می‌گویند. این کشور پهناور با کشورهایی چون روسیه، ایران، ارمنستان، ترکیه و گرجستان همسایه است.

از شهرهای مهم این کشور می‌توان به باکو، گنجه، سومقاییت، مینگچویر، قاراچوخور، شیروان و نخجوان اشاره کرد. باکو پایتخت کشور آذربایجان است و بزرگ‌ترین شهر آن محسوب می‌شود. شهر باکو بندرگاه بزرگ کشتی در آذربایجان است که طی این سال‌های اخیر به شهر گردشگری معروف شده است. ترک‌زبانان ملت ایران آشنایی کامل به زبان مردم جمهوری آذربایجان دارند (در سال‌های قدیم کشور آذربایجان قسمتی از کشور ایران بود.) و همه ساله برای مسافرت این کشور را انتخاب می‌کنند. این شهر در سواحل غربی دریای خزر و در شبه‌جزیره‌ی «آب شوران» قرار دارد و از نفت‌خیزترین مناطق جهان به شمار می‌رود. جالب است بدانید که افراد زیادی برای فراگرفتن موسیقی به شهر باکو سفر می‌کنند.

بلوار شهر (به طور رسمی پارک ملی دریاکنار) یک از دیدنی‌های کشور جمهوری آذربایجان است و مکانی بسیار زیبا و دلنشین است.  شما می‌توانید به راحتی از آنجا دریای خزر را مشاهده کنید و از موسیقی امواج آن لذت ببرید. چایخانه‌ها، مراکز تجاری، بازارها، رستوران‌ها و گیاهان جذاب و قشنگ از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر باکو است و مسافران بسیاری از این مکان‌ها بازدید می‌کنند.

۲۵ کیلومتری شمال شرقی باکو کوهی به نام آتشین وجود دارد. آتش این کوه هیچوقت خاموش نمی‌شود و بخاطر همین زیبایی باشکوهی به این کوه هدیه کرده است و گردشگران زیادی از این کوه دیدن می‌کنند. این آتش از ذخایر گاز زیر زمینی و بدون لوله نشات می‌گیرد. پارک ملی قبوسان، معبد آتشگاه، قلعه دختر و کاخ شروان شاهان از دیگر مناطق تاریخی و گردشگری مجهوری آذربایجان به حساب می‌آید.

یکی از سوغات معروف باکو، فرش  است که مردم آنجا خرید آن را به مسافران پیشنهاد می‌دهند. آذرخالچا (Azerkhalcha) از کهن‌ترین و باکیفیت‌ترین برند فرش در جمهوری آذربایجان است که بر اساس مدارک موجود، از سال ۱۹۲۸ میلادی تا به امروزه فرش‌های بسیار زیبا و با کیفیتی در اختیار مردم قرار داده است.

طبق تحقیقات کارشناسان، نخجوان جزو قدیمی‌ترین شهرهای جمهوری آذربایجان به حساب می‌آید و بر اساس اسناد معتبر تاریخ، پایه گذاری این شهر تقریبا ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد حضرت عیسی (ع) بوده است. نخجوان از دیرباز تا به امروزه توسط گردشگرها و شعرای بسیاری به عنوان یکی از باشکوه‌ترین شهرهای مشرق‌زمین معرفی شده است. اکنون نیز به دلیل وجود بناهای یادبود متعددی که بازتاب دهنده‌ی تاریخ پر فرازونشیب این دیار هستند، مکان گردشگری جذابی به حساب می‌آید. خوشبختانه برای ورود هموطنان عزیز به منطقه‌ی نخجوان دیگر احتیاجی ندارد که به سفارت مربوطه مراجعه کنند و فقط با داشتن پاسپورت می‌توانند در مرز، درخواست ویزای ۱۵ روزه دهید.

اگر احساس نیاز به سفر خارجی می‌کنید، باید بگویم که نخجوان یکی از ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین مقصدهای سفری به شمار می‌رود که از عهده‌ی بسیاری بر می‌آید. سفر به نخجوان امتیاز خیلی خوبی دارد و آن این است که شما با اتومبیل خود یا قطار نیز می‌توانید به این شهر کوچک بروید و از دیدنی‌هایش لذت ببرید.