10 دلیل برای سفر به ارمنستان

گردشگرانی که علاقه مند به کشف فرهنگ های مختلف، تاریخ و هنر هستند، باید از کشوری که بین سرزمین های شرق و غرب قرار گرفته است به نام ارمنستان بازدید کنند. برای اولین بار نام ارمنستان ( Arminiya) به عنوان نام یک کشور و ارامنه (Armina ) به عنوان نام یک ملت در یک کتیبه به خط میخی از یکی از پادشاهان پارسی در (522-486 قبل از میلاد) ذکر شده است و در قرن پنجم برای اولین بار بر روی نقشه جهانی بابلیان ظاهر گردید. 
ارمنستان را اغلب به عنوان یک موزه در فضای آزاد (open-air museum) می شناسند. بیش از 5000 بنای تاریخی، نقاشی مربوط به زمان قبل از تاریخ که بر روی غار کشیده شده است، (karahunj in Armenian)، سیستم های آبیاری، قلعه ها، صومعه ها و ساختمان های سکولار و خاچکار که تا به امروز باقی مانده است در سراسر ارمنستان مدرن امروز پراکنده شده است. بایرون (Byron) شاعر انگلیسی زبان می نویسد: در سراسر جهان سرزمین دیگری را نمی توان یافت که به شگفت انگیزی سرزمین ارمنستان باشد.
ارمنستان کشوری است که چیزی در حدود 26 سال قبل به استقلال رسیده است. در شمال غربی ایران از طریق مرز نوردوز با ایران هم مرز است.همسایگان ارمنستان کشورهای گرجستان، ترکیه، آذربایجان، و ایران می باشند
زبان ارمنی دارای دو شاخه اصلی غربی و شرقی می باشد. به خانواده زبان هندی – اروپایی تعلق دارد و به شکل یک گروه جداگانه در آن قرار گرفته است. الفبای منحصر به فرد آن توسط  Mesrop Mashtots در 405 بعد از میلاد مسیح اختراع گردید. اما زبان شرقی ارمنستان به عنوان زبان رسمی این کشور ثبت گردیده است و 96 درصد از آنها این زبان را به عنوان زبان مادری فرا میگیرند. زبان غربی ارامنه حدود 50 درصد چیزی در حدود 10 میلیون نفر در سراسر دنیا از آن استفاده میکنند. زبان دوم گفتاری در ارمنستان زبان روسی است. 

1- سفر به اولین کشور مسیحی جهان

یا می‌دانستید که ارمنستان اولین کشور در جهان است که دین مسیحیت را به‌عنوان دین رسمی خود پذیرفت؟ این اتفاق در سال ۳۰۱ میلادی با همکاری گرگوری روشنگر و شاه تردات سوم رخ داد. درنتیجه ارمنستان دست به تخریب معابد بت‌ پرستی زد و ساخت کلیساهای مسیحی را در دست گرفت. یکی از اولین کلیساهای این کشور کلیسای اچمیادزین (Echmiadzin) است که اولین کلیسای جامع دنیا محسوب می‌شود. می‌توان این اثر خارق‌العاده را در شهر اچمیادزین، مرکز مذهبی تمامی ارمنی‌ها، مشاهده کرد. امروزه بناهای مذهبی دین مسیحیت در همه جای کشور دیده می‌شوند. از معماری تماشایی و قرون‌ وسطایی آن‌ها دیدن کرده و تفاوت میان سبک‌های معماری در کنار یکدیگر را تماشا کنید. توصیه ما به شما دیدار از صومعه اسرارآمیز گغارد (Geghard) در دل کوه با قدمت ۸۰۰ سال است. می‌توان به‌جای این صومعه به صومعه تاتف، مروارید معماری قرون‌وسطایی ارمنستان، سر زد یا از زندانی که گرگوری روشنگر در صومعه خور ویراپ (Khor Virap) در آن در اسارت به سر می‌برد دیدن کرد.

2- بازدید از کوه آرارات

غیرممکن است که از ایروان، پایتخت ارمنستان، دیدن کنید، اما متوجه یک جاذبه طبیعی حیرت‌انگیز به نام کوه آرارات نشوید. این کوه جذاب و خیره‌کننده در هر فصلی زیباست. کوه آرارات به‌طور سنتی نمادی از مادر زمین برای تمامی ارمنی‌ها بوده و تا به امروز نیز چنین است. نام آرارات در انجیل آمده و اشاره‌ای به این کوه در داستان طوفان نوح شده است. بر اساس روایات، کشتی نوح دقیقا در این کوه متوقف شده و نوح پس از پایین آمدن از کشتی با خانواده در دره آرارات ساکن شده‌اند. برخلاف این واقعیت که آرارات از بسیاری از نقاط ایروان قابل‌مشاهده است، برای دیدی زیباتر بهتر است تا به بالای منطقه تفریحی کاسکاد یا منطقه تماشای شهر در پارک پیروزی رفت. می‌توان به صومعه خور ویراپ در خارج از ایروان رفت و به تماشای کوه آرارات نشست. در این مکان، گویی کوه آرارات در دستان شما قرار دارد.

3- سوار شدن بز طولانی ترین تله کابین دنیا

می‌توان با طولانی‌ترین تله‌کابین جهان (به طول ۵ هزار ۷۵۲ متر) به یکی از شگفت‌انگیزترین آثار معماری قرون‌وسطای ارمنستان، صومعه تاتف، رفت. این وسیله مناسب افرادی که ترس از ارتفاع دارند نیست، زیرا شما برای مدت ۱۲ دقیقه در ارتفاع ۳۲۰ متری بر فراز رودخانه وروتان (Vorotan) معلق خواهید بود. در پایان مسیر، به صومعه‌ای منحصربه‌ فرد می‌رسید که بین قرون نهم تا سیزدهم ساخته شده است.

4- پا به آسمان معکوس گذارید

دریاچه سوان (Sevan) درون کوهستان‌ها و در ارتفاع بالا واقع شده و وقتی‌که در کنار آن می‌نشینید، به نظر می‌رسد که سطح آب با آسمان پیوند خورده است. این دریاچه حیرت‌انگیز بزرگ‌ترین و احتمالا زیباترین دریاچه منطقه قفقاز است. آب تمیز و تازه این دریاچه تنها در اواسط تابستان گرم است، به این معنی که اینجا محلی ایده آل برای خنک شدن در یک روز گرم محسوب می‌شود. این دریاچه که محلی‌ها آن را «دریای ارمنی‌ها» می‌نامند با کوه‌ها احاطه شده است. یک بعدازظهر خود را در اینجا سپری کرده و به این موضوع دقت کنید که چگونه رنگ آب در هر ساعت از لاجوردی تا فیروزه‌ای و آبی تیره تغییر می‌کند. به‌علاوه می‌توان از مجموعه راهبان سواناوانک (Sevanavank) متعلق به سال ۸۷۴ میلادی در همین حوالی دیدن کرد.

5- چشیدن سنتی ترین غذای قفقاز

غذاهای ارمنی یکی از قدیمی‌ترین خوراکی‌های اروپا و جنوب قفقاز هستند. این خوراکی‌ها به لطف استفاده از ادویه‌ها، گیاهان و گل‌های وحشی فراوان، بسیار متنوع و لذیذ هستند. در ارمنستان، به‌خصوص ایروان، رستوران‌های سنتی فراوانی وجود دارد که گزینه‌های متنوعی از غذاهای محلی را سرو می‌کنند. برای شروع می‌توان از اسپاس (spas)، نوعی سوپ خامه‌ای و کم‌ کالری، شروع کرد که از ماست ارمنی تهیه می‌شود. گزینه بعدی کوفته ارمنی یا دلمه است. در سفر به ارمنستان نباید از کباب‌های آبدار این کشور غافل شد. طبق سنت تهیه این کباب، تنها مردان می‌توانند این غذا را آماده کنند. پنیر سفید ارمنی به همراه گوشت خشک نیز می‌تواند میان وعده‌ای خوب باشد. در سنت ارمنی، پنیر و گوشت درون نان لواش پیچیده می‌شوند. نان لواش ارمنی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. گاتا، نوعی شیرینی که در دهان شما آب می‌شود، نیز بهترین گزینه به‌عنوان دسر در ارمنستان است.

6- میوه و سبزیجات آبدار

سرزمین ارمنستان به خاطر آب‌وهوای مناسب و تابش گرمای آفتاب، محلی ایده آل برای پرورش میوه‌های آبدار و سبزیجات تازه برای ساکنان خود است. هرساله و در فصل تابستان و پاییز، قفسه فروشگاه‌ها پر از میوه‌های متنوع و سبزیجات می‌شود. وقتی‌که از این کشور دیدن می‌کنید، حتما زردآلوی طلایی‌ رنگ ارمنستان را امتحان کنید. این میوه طعم و عطری منحصربه‌فرد دارد. تنها در ارمنستان است که می‌توان این طعم شگفت‌انگیز را تجربه کرد.

7- خواستگاه تولد فرش های شرقی

بسیاری از تاریخ‌نگاران ارتفاعات ارمنستان را به‌عنوان خواستگاه تولد فرش شرقی می‌شناسند. صحت این ادعا نامعلوم است، اما از دوران باستان، سنت فرش‌بافی در ارمنستان به خاطر کیفیت بالا و منحصربه‌فرد آن، نه‌تنها در داخل بلکه در خارج از کشور، مشهور بوده است. اگر می‌خواهید تا با فرش‌بافی ارمنستان آشنا شوید، توصیه وقت سفر به شما بازدید از گالری و کارخانه فرش مگریان است. می‌توان در این گالری آثار قدیمی متعلق به قرون شانزدهم تا نوزدهم را مشاهده کرد و هرکدام از فرش‌های دلخواه را خرید. برای یک خرید خوب، می‌توان از ورنیساژ، یک بازار روباز مخصوص سوغاتی در نزدیکی میدان جمهوری، دیدن کرد. این بازار مجموعه گسترده‌ای از اشیاء عتیقه، فرش‌های قدیمی، اجناس نقره‌ای، سفال، سازهای موسیقی ملی، گلدان‌های عقیق و وسایل دیگر را عرضه می‌دارد.

8- گواراترین آب جهان را بنوشید

آیا می‌دانستید که آب ارمنستان به‌عنوان یکی از گواراترین و پاک‌ترین آب‌های جهان شناخته می‌شود؟ این رازی است که از سرچشمه‌های طبیعی نشات می‌گیرد. یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربه‌فرد ایروان این است که تقریبا در هر گوشه و کنار آن می‌توان چشمه‌های کوچک آب شرب پیدا کرد. این شهر در دو هزار و هفت‌صد و پنجاهمین سالگرد تولد خود، دست به ساخت ۲۷۵۰ چشمه کوچک به ازای هرسال زد. این مراسم سالگرد سال‌هاست که به اتمام رسیده، اما چشمه‌ها همچنان پابرجا هستند و مردم می‌توانند بدون پرداخت هزینه از آب تمیز و خنک آن‌ها بنوشند.

9- حس آدرنالین واقعی

ارمنستان به خاطر داشتن مسیرهای کوهستانی و آب‌وهوای مطلوب، محلی مناسب برای ورزش‌های مهیج است. این کشور در سال‌های اخیر به مقصدی محبوب برای پاراگلایدر سواری تبدیل شده است. مکان‌های مخصوص پرواز در ارمنستان متنوع و زیبا بوده و آب‌وهوای قابل پیش‌بینی دارند. در تابستان می‌توان از پیمایش در مسیرهای کوهستان این کشور لذت برد. گردشگران اغلب کوهنوردی در کوه آراگاتس (Aragats)، بلندترین نقطه ارمنستان، را انتخاب می‌کنند. در زمستان شرایط کشور برای عاشقان اسکی و اسنوبرد عالی می‌شود. محبوب‌ترین پیست اسکی کشور تساغکادزور نام دارد که دارای بالابر چهار سرعته بوده و مجهز به فناوری‌های مدرن و ایمن و همچنین تپه‌های اسکی متنوع و تجهیزشده است. ارمنستان در مقایسه با دیگر مقاصد اروپایی گزینه‌ای ایده آل برای اسکی، با تجهیزات فراوان و قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه، محسوب می‌شود.

10- مردم ارمنستان

یک ضرب‌المثل قدیمی ارمنی می‌گوید: «میهمان، هدیه‌ای از جانب خداست.» ارمنی‌ها در هر موقعیتی برای تفریح و شادی، میزی را برای دوستان و آشنایان خود تدارک می‌بینند. مردم این کشور همچنین به گرمی از خارجی‌ها استقبال کرده و برای راحتی آن‌ها هر کاری انجام می‌دهند. بسیاری از گردشگرانی که از کشورهای متعدد بازدید کرده‌اند، به این موضوع اشاره دارند که هیچ کجا، به‌مانند ارمنستان، چنین میهمان‌نوازی ندیده‌اند. اگر در طول سفر خود به ارمنستان با غربیه‌ای روبرو شدید که شما را به خانه خود دعوت و به گرمی از شما پذیرایی کرد، متعجب نشوید. به احتمال فراوان، شما در انتهای سفر خود به ارمنستان، دوستان خوبی پیدا خواهید کرد که انتظار شما برای بازگشت مجدد به سرزمین مادری‌شان را می‌کشند.