کشف سنگ‌ نگاشت ‌های اسرارآمیز در هند

کشف سنگ‌ نگاشت ‌های اسرارآمیز که نشان از فرهنگ گم شده ی هند دارند!

با توجه به تحقیقاتی که زمین شناسان در ایالت ماهاراشترا انجام داده متوجه شده اند که در این ایالت که در غرب هندوستان قرار دارد هزاران سنگ نوشته وجود دارد که بر روی آن ها طرح هایی از حیوانات، انسان و دیگر طرح های هندسی وجود دارد که اخیرا کشف شده است. نکته ای وجود دارد زمین شناسان هیچگونه اطلاعاتی مبنی بر هویت طراحان این سنگ نوشته ها ندارند و همچنین هنوز مشخص نیست هنرمندان این سنگ نوشته ها با چه وسیله ای توانسته اند که این نقش ها را در آن زمان بر روی این سنگ ها کشیده اند. در ادامه همراه مجله ی گردشگری  با  وقت سفر همراه باشید تا بیشتر درباره این سنگ‌ نگاشت ‌های اسرارآمیز در هند خدمتتان اطلاعات بدهیم.

معرفی اولین فرودگاه تمام خورشیدی جهان، فرودگاه کوچین هند

همانطور که در بالا اشاره کردیم، اخیرا زمین شناسان در ایالت ماهاراشترا توانسته اند که طرح هایی بر روی سنگ هایی پیدا کنند که نشان دهنده خلق نقاشی هایی از گذشتگان بر روی آنها بوده است. این نقاشی ها نیز شامل حیوانات، انسان ها و طرح های هندسی است که توصیف کننده موجوداتی غیربومی در هند است که گویی آن ها محل زیستشان آفریقا بوده و بر روی این سنگ‌ها حک شده است. موضوعی که وجود دارد این است که هنوز هیچ اطلاعاتی مبنی بر هویت طراح این سنگ‌ نگاشت ‌های اسرارآمیز در هند وجود ندارد. بیشتر این سنگ ‌نگاشت‌ هایی که کشف شده نیز بر روی تپه ‌های سنگی و صاف مناطق راتناگیری و راجاپور واقع هستند. تعدادی از این آثار توسط مردم محلی پرستش می‌شوند، اما بیشتر آن‌ها هزاران سال بود از دیده‌ها مخفی بودند و زیر لایه‌ هایی از خاک و گِل یافت شدند. تمامی این ها را محققان و باستان شناسان هندی با تحقیقاتی که در این مناطق انجام داده نیز متوجه شده اند.

بر اساس آنچه که متخصصان درباره سنگ نگاشت های اسرارآمیز در هند متوجه شده اند این سات که این آثار به احتمال زیاد جز کهن ترین سنگ نگاشت های تاریخ هستند و گویی قدمت آن ها به صدهزار سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد. سبک  طراحی هایی انجام شده بر روی سنگ هایی که در این منطقه انجام شده نیز یادآور سنگ‌ نگاشت‌ هایی است که در محدوده ی همین دوران در کشورها و قاره‌ های دیگر ایجاد شده‌ اند.

به گفته ی رئیس دانشکده ی زمین شناسنی در دانشگاه دولتی ایالت ماهاراشترا در هند به نام تجاس گارگه به بی بی سی: «نخستین نتیجه گیری که ما به همراه دانشجویان ارشد زمین شناسی درباره سنگ نگاشت های اسرارآمیز در هند بدست آورده ایم این است که زمان طراحی آن ‌ها که مربوط به ۱۰۰۰۰ سال پیش از میلاد بر می گردد».

گارگه رئیس دانشکده ی زمین شناسنی در دانشگاه دولتی ایالت ماهاراشترا در هند معتقد است این این سنگ ‌نگاشت‌های اسرارآمیز در هند توسط یک جامعه‌ ی شکارچی طراحی و تولید شده است که با کشاورزی بیگانه بودند و ما هنوز در مورد آنان هیچ نمی‌دانیم. او افزود: «هنوز هیچ تصویری از فعالیت‌های زراعتی یافت نشده، اما تصاویر مربوط به شکار حیوانات با جزئیات نقش شده ‌اند. لذا می‌توان گفت طراح آن ‌ها در مورد حیوانات و موجودات دریایی اطلاع داشته اند، این نشان می ‌دهد منبع اصلی غذای طراح این تصاویر شکار بوده است».

مهمترین نکته ای که درباره این سنگ ‌نگاشت‌های اسرارآمیز در هند بدست رسیده است این است که آن ها نشان دهند ماهیت تمدن گم شده یا هدف ناشناخته ای است که در خلق این تصاویر در آن زمان بوده است. گوناگونی بسیار زیاد در طرح‌ها زمین‌ شناسان را در فکر و بهت بسیاری فرو برده است. در حالی که بیشتر تصاویر مربوط به موجوداتی است که احتمالاً برای طراحان آشنا بوده (همچون کوسه، وال و لاک پشت)، اما س سنگ ‌نگاشت‌های اسرارآمیز در هند نشان دهنده ی تصاویری از حیوانات آفریقایی در میان آن‌ها بوده است. متخصصین و زمین شناسان هندی در حال حاضر می‌خواهند بدانند طراحان از کجا می‌دانستند که اسب‌های آبی یا کرگدن‌ها چه شکلی بوده‌ اند. این حیوانات اکنون در هندوستان زندگی نمی ‌کنند اما ممکن است قبلاً ساکن هندوستان بوده باشند. یا این که طراحان این سنگ ‌نگاشت‌های اسرارآمیز در هند همان مواقع از آفریقا به هندوستان مهاجرت کرده بوده‌ اند.

این سنگ ‌نگاشت‌های اسرارآمیز در هند در اطراف ۵۲ روستا یافت شده‌اند؛ اما تنها ساکنین ۵ تا از این روستاها از وجود بعضی از آن‌ها اطلاع داشته‌ اند. اکنون دولت محلی مبلغی معادل ۳۲۰۰۰۰۰ دلار آمریکا برای تحقیقات تکمیلی روی ۴۰۰ تا از این طرح‌ ها اختصاص داده تا از آن‌ها رمزگشایی شود. همانطور که گفتیم ممکن است این سنگ‌ نگاشت ‌های اسرارآمیز در هند نشان دهنده فرهنگ و تمدن گم شده در ایالت ماهاراشترا بوده باشد و در طول تاریخ بتوان به دنبال آن گشت و آن را به جهانیان معرفی کرد.