طولانی ‌ترین پرواز بدون توقف جهان

طولانی ‌ترین پرواز بدون توقف جهان؛ از نیویورک به سنگاپور

روز پنج شنبه ۱۱ اکتبر (۱۹ مهر) صد و پنجاه مسافر با استفاده از هواپیمای ای سیصد و پنجاه (A350) که متعلق به شرکت هواپیمایی سنگاپور ایرلاینز می شد، طولانی ‌ترین پرواز بدون توقف جهان را به ثبت رساندند. مسافتی که مسافران به همراه هواپیمای (A350) طی کردند حدود شانزده هزار و هفتصد کیلومتر بوده که بدون هیچ گونه توقفی در طول مسیر انجام گرفته است. جالب است بدانید که شرکت هوایی سنگاپور پیشتر تا سال ۲۰۱۳ به مدت ۵ سال این پروژه را هدایت می کرد، اما با توجه به بالارفتن غیر منتظره بهای نفت و عدم صرفه اقتصادی مجبور به رها کردن آن شده بود. در ادامه مطلب طولانی ‌ترین پرواز بدون توقف جهان همراه ,وقت سفر باشید تا بیشتر درباره ی صحبت کنیم.

طولانی ‌ترین پرواز بدون توقف جهان, وقت سفر

همانطور که در بالا اشاره کردیم طولانی ترین پرواز بدون توقف جهان مسیری بین سنگاپور تا نیویورک بوده که مسافت آن به شانزده هزار و هفتصد کیلومتر (۱۶۷۰۰) نیز می رسیده است. این پرواز روی پنج شنبه ۱۱ اکتبر که به تقویم شمسی می شود ۱۹ مهر ماه انجام شد، مسافران این پرواز بدون هیچ گونه توقفی در حین مسیر به مقصد خودشان رسیدند و به مدت ۱۹ ساعت پرواز آن ها به طول انجامید. نکته ی جالبی که وجود دارد قرار بوده این پرواز حدود ۵ سال پیش انجام شود که به دلیل مشکلات اقتصادی و افزایش غیر منتظره بهای نفت این پروژه تا سال ۲۰۱۸ به عقب افتاد.

به غیر از پرواز سنگاپور به نیویورک پروازهای بدون توقف دیگری هم انجام شده بوده که چند مورد از آن ها عبارت از همکاری دو شرکت هواپیمایی استرالیا با پرواز بدون توقف ۱۷ ساعته از پرث استرالیا به لندن، که از اوایل سال جاری میلادی به راه افتاده و شرکت هواپیمایی قطر با پرواز بدون توقف ۱۷ ساعت و نیم در مسیر دوحه، پایتخت قطر و آکلند در نیوزیلند بوده اند، اما این پرواز با توجه به مدت ۱۹ ساعته خود رکورد طولانی ترین پرواز بدون توقف جهان را نیز زده است.

داخل هواپیمایA350

با توجه به فروش تمامی صندلی های طولانی ترین پرواز پرواز بدون توقف جهان نشان می دهند که این پرواز با استقبال مسافران روبرو بوده است؛ مسیری که این پرواز بدون توقف طی کرده نیز از فرودگاه چانگی سنگاپور به فرودگاه بین‌المللی لیبرتی نیوآرک در نیوجرسی صورت گرفته است. البته بسیار هم منطقی است که مسافران برای کوتاهتر کردم مسیر سفر خودشان از این پروزا بسیار استقبال کنند چرا که در مقایسه با دیگر پرواز این هواپیما زمان بسیار کمتری را از مسافران می گیرد.

شرکت هواپیمایی سنگاپور ایرلاینز به خبرگزاری های رسمی گفته است که تمام بلیط ‌های صندلی‌های “بیزنس کلاس” این پرواز فروش رفته است و فقط تعداد بسیار محدودی از صندلی‌های “پرمیوم اکونومی” باقی مانده است.

این شرکت هواپیمایی همچنین اضافه کرده است که هیچ گونه قصدی مبنی بر اضافه کردن بخش اکونومی یا صندلی های معمولی به این پرواز ندارند. بخش “بیزنس کلاس” این پرواز از مسافران با دو وعده غذا، با توجه به آنچه مسافران میل دارند و انواع نوشیدنی پذیرایی می نماید و مسافران بیزنس ‌کلاس امکانات خواب هم در اختیار دارند. به مسافران بخش “پرمیوم اکونومی” سه وعده غذا در زمان ‌های تعیین شد و انواع نوشیدنی داده می‌شود.

ظرفیت هواپیمای بدون توقف سنگاپور به نیویورک حدود ۱۶۱ مسافر است که از این بین ۶۷ صندلی در کلاس بیزینس و ۹۴ صندلی در کلاس پرمیوم اکونومی طراحی شده اند.

طولانی ‌ترین پرواز بدون توقف جهان, وقت سفر

با توجه به تغییرات جزئی که شرکت هواپیمایی سنگاپور در ایرباس A350 به وجود آورده توانستند که هواپیمایی با طولانی ترین پرواز به مدت ۲۰ ساعت بدون توقف را بسازند. مصرف بنزین هواپیمای ای سیصد و پنجاه  – نهصد (A350-900) 20 تا ۳۰ درصد از بوئینگ های ۷۷۷ کمتر است و با توجه به بالا رفتن قیمت سوخت در جهان مزیت بزرگ و پر اهمیت محسوب می شود. شرکت های هواپیمایی متعددی هواپیماهای  ای ۳۵۰ -۹۰۰ فوق دوربرد را در پروازهای طولانی مدت خود به کار گرفته اند. این هواپیماها سقف بلندتر، پنجره های بزرگتر و نورپردازی خاصی دارد که حال خستگی ناشی از پرواز (جت لگ) را کاهش می‌دهد؛ ویژگی هایی که این هواپیما را به گزینه مناسب مسافران سفرهای کاری تبدیل کرده است. این تغییرات در هواپیمای  A350-900 می تواند رکورد طولانی ‌ترین پرواز بدون توقف جهان را ثبت نماید.