جزییاتی از مراسم روز تهران در ۱۴ مهر ماه

مراسم روز تهران

در خصوص برگزاری هر چه باشکوه تر مراسم روز تهران در ۱۴ ام مهر ماه، احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران اعلام کرد: در جلسه ای که جهت هماهنگی این روز مهم برگزار شد، اوحدی رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری، بزرگیان مدیر کل میراث تهران، شجاع پوریان معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری، ضرغامی رئیس سازمان زیباسازی، کریمی رئیس مرکز ارتباطات شهرداری، مهرشاد کاظمی مدیرکل ارشاد تهران، علی اعطا سخنگوی شورا و چند تن دیگر از مسئولان حضور داشتند، که طی این جلسه “تهران ایرانیان” به عنوان شعار انتخاب شد، چرا که در طول تاریخ، تهران همیشه میزبان همه اقوام از سراسر ایران بوده است، تا جایی که بارها از تهران به عنوان شهر ۴۰ تکه یاد شده است. وقت سفر در این مطلب قصد دارد جزییاتی در خصوص برگزاری این مراسم را به اطلاع شما برساند.

مسجدجامعی نیز به این موضوع اشاره کرد که: برای نخستین بار است که به منظور برگزاری مراسم روز تهران به غیر از شهرداری، سازمان هایی از جمله وزارت ارشاد، آموزش و پرورش، میراث فرهنگی و … نیز برنامه های ویژه ای دارند و ابراز داشت:

                   از گذشته تهران مأمن و پناهگاه همه ایرانیان بوده است. برای مثال هنگام حمله مغول به شهر ری بسیاری از مردم ساکن در این شهر به تهران فرار کردند.

عضو شورای شهر تهران نیز ادامه داد:

                   تهران سرمایه های انسانی زیادی دارد اما بسیاری از آن ها شناخته شده نیستند که روز تهران فرصت مناسبی برای معرفی و تقدیر از زحمات آن ها است و در این خصوص، یعنی نامگذاری روزی به نام یک شهر و جای دادن آن در تقویم رسمی کشور، تهران پیش قدم بوده است و روز ۱۴ ام مهر ماه به عنوان روز تهران نامگذاری شده و چه خوب است اگر سایر شهرها و کلان شهرها هم در این راستای گام بردارند.

او با اشاره به این که در این جلسه تصویب شد که در روز ۱۴ ام مهر ماه، موزه ها و خانه موزه هایی که به میراث فرهنگی و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تعلق دارد، رایگان باشد افزود: در این راستا همچنین فعالیت کمپین رسانه ای روز تهران با هشتک روز تهران و یا هشتک تهران ایرانیان آغاز می گردد. علاوه بر این، با همکاری سپاه محمد رسول الله، سازمان فرهنگی و هنری عملیات خیبر را در باغ موزه دفاع مقدس بازسازی خواهد کرد که این موضوع بسیار حائز اهمیت است. تورهای تهران گردی ویژه شهروندان و خانواده شهدا نیز توسط سازمان فرهنگی و هنری با شعار “تهران با تو” برگزار می گردد.

جزییاتی از مراسم روز تهران در ۱۴ مهر ماه

مسجدجامعی با بیان اینکه ستاد گردشگری شهرداری تهران، تورهای تهرانگردی برگزار می کند،‌ گفت:

                   مرکز ارتباطات و سازمان زیباسازی همچنین کمپینی با نام شهر موزه تهران را تشکیل خواهد داد که بدین واسطه در بیلبردهای سطح شهر تهران تصاویر گوناگونی از پایتخت را به نمایش می گذارد.

وی با اشاره به این که بدین واسطه مقرر گردید اداره ارشاد تهران در ۱۴ ام مهرماه ارکستر تهران را فعال کند و قطعه ای به مناسبت روز تهران به نام تهران بسازد افزود:

                    البته در سال جاری به دلیل همزمان شدن مراسم روز تهران با محرم، این قطعه اجرا نخواهد شد اما به عنوان سرود تهران ماندگار می گردد.

او همچنین ابراز داشت:

                       که گروه مجلات همشهری ویژه نامه هایی را منتشر می کنند و همچنین یکی از مهمترین مراسمات روز تهران برگزاری مراسمی بزرگ به مناسبت روز تهران است که با سه پیشنهاد همراه است، برگزاری این مراسم در میدان مشق، برج میلاد و کاخ گلستان پیشنهاد شده است که در جلسه آتی در روز چهارشنبه در خصوص محل برگزاری این مراسم تصمیم گیری می شود.