دستگیری قاچاقچیان اشیای ۵ هزار ساله جیرفت

قاچاقچیان اشیای تاریخی ۵ هزار ساله جیرفت دستگیر شدند
هر از چند گاهی خبرهای تلخی از محوطه باستانی جیرفت کرمان به گوش می رسند. جیرفت یکی از کهن ترین مناطق کشورمان است که در سال های اخیر قاچاقچیان زیادی برای انجام حفاری های غیر مجاز به آن سفر کرده اند. گویا اخیرا باز هم قاچاقچیان و سارقان عتیقه، این محوطه باستانی را مورد دستبرد قرار داده اند. خبرها حاکی از آن است که نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با کمک اطلاعات سپاه، توانسته است حدود ۱۴ شیء تاریخی متعلق به هزاره سوم قبل از میلاد مسیح را از قاچاقچیان عتیقه پس بگیرد. در ادامه این خبر، باوقت سفر همراه باشید.
به نقل از خبرگزاری، اخیرا حدود ۱۴ شیء باستانی که قدمتشان به هزاره سوم پیش از میلاد مسیح می رسد، توسط نیروی انتظامی از قاچاقچیان و سارقان عتیقه پس گرفته شدند.این آثار همگی متعلق به تمدن باستانی جیرفت هستند. محمد سالاری مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جیرفت، ضمن تایید این خبر، اصالت این اشیاء را تایید می کند. متاسفانه گرانی های اخیر و شرایط اقتصادی کشور، باعث شده تا برخی از سارقان دوباره به سمت مناطق باستانی و مخصوصا محوطه باستانی جیرفت کرمان بروند. پیشتر، در دهه شصت، سارقان هزاران هزار اثر تاریخی را از این محوطه باستانی دزدیده بودند. امروزه کارشناسان در اینباره هشدار داده اند و امیدواریم که دوباره شاهد همچین غارتی نباشیم.
شاید باورتان نشود، ولی در ابتدا این قاچاقچیان بودند که اشیایی از این منطقه پیدا کردند و باعث شدند تا توجه باستان شناسان به آن جلب شود. متاسفانه در طی دهه های گذشته، هزاران هزار اثر تاریخی از محوطه باستانی جیرفت کرمان ربوده شدند و امروزه می توانیم آن ها را در موزه های مطرح فرانسه، آمریکا، انگلستان و حتی برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس ببینیم. حفاران غیر مجاز با حفاری هایشان، نه تنها باعث نابودی و خرد شدن بسیاری از سفال ها و اشیای تاریخی می شوند، بلکه برخی از ارزشمند ترین آثار کهن ترین تمدن ایران را هم از کشورمان خارج می کنند و به دست بیگانگان می رسانند. بسیاری از باستان شناسان و کارشناسان کشور، نسبت به این حفاری ها در سال های اخیر هشدارهایی جدی داده اند.
جیرفت از بین النهرین کهن تر است!
باستان شناسان کشور، جیرفت را مهد تمدن و قدیمی تر از بین النهرین می دانند. بر اساس آزمایشات کربن ۱۱ در معتبرترین آزمایشگاه های آمریکا، سکوی کشف شده در جیرفت کرمان، حدود صد تا سیصد سال از اولین زیگورات کشف شده در بین النهرین به نام “اور” قدیمی تراست. جیرفت نیز همچون خوزستان، بهشت باستان شناسی ایران است. در سال های اخیر یک باستان شناس ایرانی مقیم فرانسه به نام “مجیدزاده” به همراه یک تیم فوق حرفه ای از باستان شناسان ایرانی، اروپایی و آمریکایی در این منطقه مطالعاتی را انجام دادند و زوایای تاریک آن را روشن کردند. چیزی که مشخص است این است که جیرفت در ابتدا نیاز به مراقبت و سپس به مطالعات علمی بیشتری نیاز دارد.