کشف قدیمی ترین اثر هنری جهان

کشف قدیمی ترین اثر هنری جهان که توسط انسان های اولیه ایجاد شده

الهه برکات رام، قدیمی ترین اثر هنری جهان 

شاید اگر با چشم غیر مسلح به این قطعه کوچک سنگ آتشفشانی نگاه کنید، تصور کنید که این جسم، فقط یک قطعه سنگ است که شباهت زیادی به پیکره یک زن دارد. اما اگر با میکروسکوپ به این سنگ باستانی نگاه کنید، متوجه شیارهای ظریفانه روی آن خواهید شد. شیارهایی که توسط ابزارهای سنگی دوران ما قبل تاریخ ایجاد شده اند. این پیکره، قدیمی ترین اثر هنری جهان است که توسط انسان ساخته شده است. این اثر هنری، الهه برکات رام (Venus of Berekhat Ram) نام دارد و شبیه به جسم یک فرد مونث است.در ادامه این مطلب با وقت سفر همراه شوید.

کشف قدیمی ترین اثر هنری جهان همه جهانیان را شوکه کرده است. این مجسمه باستانی که الهه برکات رام نام داد، در ابتدا باعث وجود تفرقه و اختلافات زیادی در بین باستان شناسان و انسان شناسان مطرح دنیا شد. پس از کشف این پیکره، بسیاری از کارشناسان تصور کردند که این جسم فقط قطعه سنگیست که توسط فرسایش به شکل فرم یک زن باستانی در آمده است. این درحالیست که برخی دیگر از کارشناسان آن را اثری هنری و خلق شده توسط خلاقیت یک انسان اولیه دانستند.

اما کشف دومین مجسمه مشابه این پیکره به نام “الهه تن تن” در کشور مراکش، دوباره دانشمندان را وادار کرد که مطالعات خود را از سر بگیرند. آن ها سر انجام متوجه شدند که این مجسمه ها قدیمی ترین اثر هنری جهان هستند که تا به حال توسط انسان خلق شده اند. در واقع الهه برکات رام قدیمی ترین و الهه تن تن دومین اثر هنری باستانی هستند که کشف شده اند. دانشمندان قدمت این قطعه هنری را بین ۲۳۰ هزار تا ۷۰۰ هزار سال قبل تخمین زده اند. این تاریخ، حتی از قدمت انسان های نئاندرتال هم بیشتر است. احتمالا این شیء توسط یک انسان اولیه ساخته شده که شاید از نظر ظاهری، هیچ شباهتی با انسان های امروزی نداشته باشد.

کشف قدیمی ترین اثر هنری جهان

پیکره الهه برکات رام در سال ۱۹۸۱ در طی یک حفاری باستان شناسی در سواحل برکات رام یا همان دریاچه رام در ارتفاعات گولن بین سوریه و فلسطین اشغالی بدست آمده است. این قطعه سنگ باستانی به یک صخره چسبیده بود. گویا در زمانی که آتش فشان فوران می کند و سنگ ها نرم می شوند، این قطعه سنگ که توسط ابزارهای نوک تیز سنگی فرم داده شده است، به این صخره چسبیده است. شاید به خاطر همین چسبیدن است که دانشمندان در ابتدا فکر می کردند که عوامل طبیعی و فرسایش این سنگ را به این شکل و شمایل در آورده اند.

قدیمی ترین اثر هنری جهان حدود ۳٫۵ سانتی متر طول دارد و در آن می توان حداقل سه شیار و اثر برش را که به وسیله یک جسم نوک تیز سنگی ایجاد شده اند، مشاهده کرد. یکی از این برش ها، شیار عمیقیست که از کمر آغاز می شود و به گردن آن ختم می شود. در حالی که شیارهای دیگر، پایین تنه این شخص را ایجاد کرده اند. جالب اینجاست که پس از این همه سال، هنوز هم می توان شکل فرک یک زن را در این قطعه سنگ به وضوح مشاهده کرد. این پیکره در میان دو لایه خاکستر آتش فشانی کشف شد. قدمت لایه رویی، به ۲۳۰ هزار سال قبل از میلاد حضرت مسیح باز می گردد، در حالی که قدمت لایه زیرین را ۷۰۰ هزار سال قبل تخمین زده اند. این امر نشان می دهد که الهه برکات رام در بین این سال های ذکر شده تراشیده است.

درست بعد از کشف قدیمی ترین اثر هنری جهان به نام الهه برکات رام، مجسمه دیگری به همان شکل در مراکش کشف شد. این پیکره، الهه تن تن (the Venus of Tan-Tan) نام دارد. این قطعه باستانی هم در میان دو لایه تاریخی بدست آمده است. لایه اولی ۲۰۰ هزار و لایه زیرین حدود ۵۰۰ هزار سال قدمت داشتند. الهه تن تن، دومین اثر هنری باستانی ساخته شده توسط انسان در دنیاست.

هیچکدام از انسان های اولیه، همانند انسان های نئاندرتال پیشرفته و شبیه به آدم های امروزی نبودند. در واقع در دوران ساخت این شیء هنری، انسان هایی زندگی می کردند که برخی به آن ها انسان نما می گویند. بر اساس گفته های برخی از دانشمندان، این انسان ها از نظر ظاهری بیشتر شبیه به میمون ها بودند تا یک انسان! به این انسان ها، انسان های راست قامت هم می گویند. باستان شناسان عقیده دارند که این نوع از انسان ها در ابتدا حدود ۲ میلیون سال قبل در قاره آفریقا سکونت داشتند و سپس از آن جا به سایر مناطق جهان مهاجرت کردند. آن ها تا ۷۰ هزار سال قبل هم زندگی می کردند. انسان های راست قامت از ابزارهای سنگی پیچیده ای استفاده می کردند. آن ها شکارچیانی ماهر بودند و در واقع از طریق شکار حیوانات روزگار می گذراندند. آن ها بلد بودند آتش روشن کنند و غذای خود را بپزند.

    البته آن ها نمی توانستند صداهایی همچون ما تولید کنند و با هم صحبت کنند و در عوض، صداهایی همچون شامپانزه ها از خود تولید می کردند.

دیرینه شناسان دنیا، هنوز هم سر اینکه آیا الهه های برکات رام و تن تن به خاطر عوامل طبیعی از جمله فرسایش ایجاد شده اند و یا دست هنرمند یک انسان اولیه آن ها خلق کرده است، با هم مناظره و بحث می کنند. اما جدای از این آثار، شواهد دیگری هم از هنر از آن دوران به دست آمده اند. به عنوان می توان سنگ نگاره های Bhimbetka در Madhya Pradesh در کشور هندوستان را نام برد که قدمتشان به بین ۲۹۰ هزار تا ۷۰۰ هزار سال قبل باز می گردد. با این حال، هنوزهم نمونه های برجسته از آثارهنری ساخت بشر از قبل از ظهور انسان مدرن در حدود ۵۰ هزار سال قبل، بدست نیامده اند.