مجسمه مادر ارمنستان

مجسمه مادر ارمنستان

تاریخچه‌ی مجسمه مادر ارمنستان

(به ارمنی: Մայր Հայաստան، تلفظ: مایْر هایاستان) تجسم شخص‌گونه از مفهوم ارمنستان است. قابل مشاهده‌ترین اقتباس از این تجسم، تندیسی به نام مام ارمنستان است که در پارک پیروزی بر فراز شهر ایروان پایتخت ارمنستان ساخته شده‌است. تندیس کنونی مام ارمنستان، به‌جای تندیس ژوزف استالین در این پارک نشسته‌است. مجسمه استالین یادمان پیروزی در جنگ کبیر میهنی شوروی بود که در ۲۹ نوامبر ۱۹۵۰ ساخته شد. تندیس استالین در سال ۱۹۶۲ میلادی برداشته شد (که یک سرباز نیز در جریان آن کشته شد و ده‌ها تن زخمی شدند) و مجسمه «مام ارمنستان» (۲۲ متر (۷۲ فوت)) که توسط آرا هاروتیونیان طراحی شده بود در سال ۱۹۶۷ میلادی جای آن را گرفت. در وقت سفر برای معرفی بیشتر این سمبل دوست داشتنی همراه باشید.

این مجسمه نماد زنی است که در زمان حمله ترکان عثمانی در ارمنستان مانده و کشورش را حمایت کرد. مجسمه بالای موزه وزارت دفاع قرار گرفته است که شامل یادبودهای شهدای جنگ جهانی دوم می باشد. ساعت کاری موزه از ساعت 10 صبح تا 5 بعد از ظهر و روزهای شنبه و یکشنبه 10 صبح تا 3 بعد از ظهر می باشد. این مجسمه از بلندترین مجسمه های این کشور است که از هر نقطه ایی دیده می شود، ارتفاع مجسمه 22 متر و ارتفاع کلی بنا 51 متر می باشد.

مجسمه را از مس و پایه بنا از بازالت تشکیل شده است. این مجسمه با ۲۲ متر بلندی یکی از بزرگترین مجسمه‌های ایروان است که در کل، ستون و مجسمه‌ای که روی آن قرار دارد ۵۱ متر طول دارند. مجسمه و پایه‌ی آن از مواد متفاوتی ساخته شده‌اند. مجسمه از مس چکشی و پایه ی آن از بازالت ( که یک نوع سنگ آتشفشانی سخت است) تشکیل شده است. تنها ۵ سال پس از برداشتن مجسمه‌ی استالین( Stalin )، مجسمه‌ی مادر ارمنستان روی همان پایه قرار گرفت. این مجسمه‌ی مسی که توسط مجسمه‌ساز Ara Harutyunyan طراحی شده است، به دلیل بلندی و استراتژی بسیار خوب برای انتخاب محل قرار گرفتن آن روی یک تپه به نظر می رسد که به عنوان محافظی برای پایتخت ارمنستان است.

همچنین مجسمه، با شمشیر عظیمی در دستانش و محافظی که مقابل پایش نمادی از صلح است. احتمالا بسیاری از مردم را به یاد زن شجاعی به نام سوسه مایریک (sose Mayrig) در تاریخ ارمنستان می‌اندازد، که به دلیل حس مادرانه و نگرانی‌هایش در مورد جوانان ارمنی به آن لقب مادر(Mayrig) دادند. وی بدون هیچ ترسی از به دست گرفتن اسلحه و مبارزه، در طول جنگ با نیروهای چریک کرد و ترک همپای شوهرش جنگید. در کنار این یادبود، قبر یک سرباز گمنام نیز وجود دارد که سمبلی ابدی برای قربانیان جنگ است.

هر ساله در روز ۹ میT مردم ارمنستان روز پیروزی (Victory Day ) در جنگ جهانی دوم ( در واقع روزی است که اتحاد جماهیر شوروی موفق به شکست آلمان شد و این جشن در روسیه برگزار می شود) را جشن می‌گیرند. نمایندگان جمهوری ارمنستان هم از پارک پیروزی دیدن می‌کنند و برای بزرگداشت سرباز گمنام، حقله‌ی گلی را روی یادبود قرار داده و با یک دقیقه سکوت به قربانیان جنگ ادای احترام می‌کنند. در واقع روز ۹ می برای مردم ارمنستان ۳ جشن در یک روز است ، زیرا نه تنها روز پیروزی را جشن می‌گیرند بلکه روز آزادسازی شوشی( shushi)، شهری کوهستانی در قره‌باغ و سالگرد ارتش دفاعی قره‌باغ را نیز گرامی می‌دارند. درون پایه‌ی این مجسمه عظیم یک موزه‌ی وزارت دفاع نیز وجود دارد، که در سال ۱۹۵۰ توسط معمار Israelyan ساخته شد و در سال ۱۹۷۰ به عنوان موزه‌ی تاریخ جنگ بزرگ وطن‌پرستی (جنگ جهانی دوم ) به معرض نمایش درآمد.

یادبودهایی از جنگ جهانی دوم و نیز جنگ قره‌باغ را در آن خواهید یافت.museum موزه شامل ۳۰ هزار اثر نمایشی از جمله نقاشی‌ها، مدارک و لوازمی است که مربوط به جنگ قره‌باغ هستند. اتاق‌های نمایش در طبقه‌ی اول مملو از تجهیزاتی هستند که مربوط به قربانیان ارمنی جنگ جهانی دوم است و البته جالب‌ترین قسمت، مربوط به متعلقات فرمانده نظامی ایوان باقرامیان (Havhannes Baghramyan) است و یک نقشه که کمپین تسخیر شهر شوشی را نشان می‌دهد.

این موزه سه‌شنبه تا یکشنبه هر هفته باز است. از سه‌شنبه تا جمعه از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر و روزهای شنبه و یکشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر.

پارک پیروزی

سال ۲۰۱۰، شصتمین سال افتتاح پارک پیروزی بود. این پارک در ابتدا با نام "Haghtana" به معنای پیروزی خوانده می‌شد اما پس از قرار دادن مجسمه‌ی استالین در آن بیشتر با نام یادبود "Monument " آنرا می‌خواندند.

اما برای بزرگداشت مشارکت جمهوری ارمنستان شوروی در جنگ جهانی دوم ، نام آن را به پارک "پیروزی" تغییر دادند. این پارک بسیار بزرگ که در پشت کاسکاد(Cascade) یا هزارپله در ایروان قرارگرفته است، دارای یک دریاچه‌ی مصنوعی، یک شهربازی با انواع چرخ و فلک، کافه‌هایی در فضای آزاد، مجسمه‌ی مادر ارمنستان و موزه‌ی وزارت دفاع مادر ارمنستان است. معمولا افراد برای داشتن یک پیک‌نیک خوب در اینجا، جنگل‌های این پارک را انتخاب می‌کنند.

در پایان اینکه این مجسمه یک نماد زنانه از ارمنستان است که از این کشور در مقابل هر دشمن و هر تهاجمی دفاع می‌کند.یک سمبل زنده از استحکام و عظمت مردم این سرزمین کوچک. امیدواریم به بازدید از این مکان زیبا در خیابان Azatutyan بروید 

مجسمه مادر,جاذبه های گردشگری ارمنستان,وقت سفر