خانه اپرا ارمنستان

خانه اپرا ارمنستان

خانه اپرا ارمنستان

ساختمان اپرا و باله ملی ارمنستان در واقع همان تئاتر دانشگاهی ارمنستان است که در سال 1933 توسط معمار طراح برجسته ارمنستان، الکساندر تامانیان طراحی و به دست خود او افتتاح گردید. از شگفتی های بی نظیر این ساختمان آن است که در یک ساختمان دو تالار با سقفی مشترک است اما هر دو سالن از نظر اکوستیک بسیار عالی هستند.با ما در وقت سفر همراه باشید.

این ساختمان دو سالن کنسرت دارد که یک سالن به نام اولین اپرانویس ارمنی نامیده شده و دیگری سالن اپرا و باله ملی تئاتر الکساندر سپندریان است. این ساختمان جدا از یک جاذبه گردشگری برای مسافران محلی برای تماشای اپرا و باله ملی تئاتر دانشگاهی ارمنی است.محل ساختمان اپرا ساختمان اپرا یکی از سایتهای فرهنگی در ایروان است. این ساختمان در چهار راهی استقرار دارد که خیابان های تامانیان، تریان، سایات نوا و خیابن ماشتوت به این چهار راه منتهی می شود.

چگونه به ساختمان اپرا برویم؟

برای رسیدن به اپرا در هر نقطه که از شهر ایروان باشید تنها 30 تا 40 دقیقه بیشتر زمان نمیبرد تا به برای بازدید از این بنا صرف کنید، البته اگر در مرکز شهر باشید این زمان تنها به 10 تا 20 دقیقه کاهش میابد. ساختمان اپرا در نزدیکی بنای کاسکاد ایروان بنا شده است بطوری که اگر بر فراز هزار پله باشید این بنا به خوبی قابل مشاهده است. برای دسترسی به این بنا از خیابان شمالی میدان جمهوری پیاده روی کوتاهی شما را به ساختمان اپرا می رساند.

خانه اپرا ارمنستان , وقت سفر

تاریخچه

در سال ۱۸۶۸ آهنگساز و رهبر ارکستر اهل ارمنستان به نام Tigran Chuhajyan اولین اپرای بین‌المللی ارمنستان را در قرن چهارم و زمانی که کشورش در حال مبارزه برای بدست آورن استقلالش بود، با نام "The Arshak II " ساخت و دقیقا به دلیل همین اپرا بود که لقب "Armenian Verdi " را به او دادند. او اولین آهنگساز ارمنی بود که اپرای کوچک و درام موزیکال را تولید کرد. Tigran Chuhajyan سهم بسزایی در به وجود آمدن خانه‌ی اپرا داشت که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. مسلما پیش از او نیز آهنگسازان ارمنی زیادی وجود داشتند که با نمونه‌های مختلف سالن‌های تئاتر موزیکال سر و کار داشتند اما کمبود یک خانه‌ی اپرای واقعی که بتوانند تمامی ایده‌هایشان را در آن پیاده کنند، کاملا احساس می‌شد و همیشه رویای داشتن آن را در ذهنشان داشتند تا بالاخره در سال ۱۹۳۳ این رویا به حقیقت پیوست.

ساخت خانه‌ی اپرا :

شروع ساخت خانه‌ی اپرا به ۲۸ نوامبر ۱۹۳۰ و دهمین سالگرد جمهوری ارمنستان شوروی برمی‌گردد و ساختمانش در ۲۰ ژانویه ۱۹۳۳ افتتاح شد. کمی پس از آن نیز یک گروه باله تشکیل شد. این سالن که توسط معمار برجسته تامانیان طراحی شد، از دو سالن با نام‌های سالن کنسرت آرام خاچاتوریان و سالن اپرا و باله ملی تئاتر ارمنستان با یک سقف واحد و دو استیج متفاوت تشکیل شده است. هردو سالن شبیه به آمفی‌تئاترها طراحی شده‌اند و اکوستیک هستند. البته سالن کنسرت آرام خاچاتوریان (Aram Khachaturian ) توسط پسر تامانیان، جورج ساخته شده است. جورج پس از مرگ پدرش کار او را تکمیل کرد. این سالن گنجایش ۱۴۰۰۰ نفر را دارد، در حالی که سالن باله و اپرا بالغ بر ۱۲۶۰ نفر را در خود جای می‌دهد.

اولین اجرای رقص باله در خانه‌ی اپرا

اولین اجرای باله در خانه‌ی اپرا، دریاچه سوان (Swan Lakes) بود که در ژانویه ۱۹۳۵ اجرا شد. در همین راستا، اولین باله ارمنی به نام شادی( Happiness ) توسط آرام خاچاتوریان (Aram Khachaturian) ساخته شد. اولین اجرا نیز در سال ۱۹۳۹ بود. پس از آن، این اهنگساز تحت تاثیر این باله، باله ارمنی به نام Gayane را ساخت که برگ درخشانی در تاریخ باله ارمنستان است و امروزه در سراسر جهان اجرا می شود. سالن خاچاتوریان (Khachaturian) و اکستر فلارمونیک ارمنستان در حال حاضر، سالن خاچاتوریان ( Khachaturian) خانه‌ی اکستر فلارمونیک ارمنستان است که در حدود ۸۰ سال پیش شکل گرفته است. نکته‌ی جالب توجه این اکستر این است که تمامی اعضای آن در ارمنستان متولد شده‌اند. این گروه اکستر در گذشته توسط Valery Gergiev رهبری می‌شد، هنرمندان مشهوری چون دیمتری شووستاکوویچ ( Dmitry Shostakovich) و آرام خاچاتوریان نیز در آن می‌نواختند. در بین سال های ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۰ رهبری این اکستر بزرگ بر عهده‌ی لوریس چکناواریان (Loris Tjeknavorian) بود. او اولین هنرمند خارجی بود که در اتحاد شوروی سابق یک شغل تمام‌وقت داشت و درحال حاضر رهبری این اکستر به عهده‌ی Eduard Topchjan است.

محل تهیه بلیط برای تماشای اپرا

دفتر اداری ساختمان اپرا در محلی نزدیک خود ساختمان اپرا قرار دارد که با مراجعه به این دفتر می توانید هر بلیطی که مد نظرتان است تهیه نمایید. همچنین برای تهیه بلیط می توانید به سایت های آنلاین نیز مراجعه نمایید. اپرا نماد فرهنگی ارمنستان بیش از 80 سال است اپرا و باله ملی تئاتر دانشگاهی ارمنی یکی از نعناصر کلیدی و نمادهای اصلی ثروت فرهنگی مردم ارمنستان بوده است. همچنین دارنده میراث فرهنگی هزار ساله ارمنستان بوده است. میدان آزادی و استقلال ایروان یکی از قسمت های ساختمان تئاتر اپرا در ارمنستان میدان آزادی یا استقلال است.این میدان همچنان به میدان اپرا نیز مشهور است، این نام تا قبل از استقلال ارمنستان در سال 1991 بر این میدان نهاده شده بود. میدان آزادی در درجه اول به استقلال ارمنستان و جنبش های دموکراتیک در کشور مرتبط است. از سال 1988، جنبش قره باغ، آن را تبدیل به یک محل کرد که در آن مردم برای بیان نظرات، خواسته های خود، و گاهی اوقات مقابله با سیاست های دولت در زمینه های خاص تبدیل کرد. این میدان محل مناسبی برای دیدار با ارامنه و دیدن بازی کودکان است. این منطقه از زنده ترین مناطق ارمنستان است.

مواردی که باید درباره ساختمان اپرا بدانیم

این یک واقعیت است که خانه اپرای ایروان یکی از زیباترین مناظر هر دو برای ارامنه و گردشگران است. یک تصوری وجود دارد که قبل از سقوط شوروی یک کلیسای کوچک با نام matur وجود داشته که مردم در روزهای تعطیل برای ملاقات در این محل جمع می شدند. اولین باله ای که در ساختمان اپرا اجرا شد در سال 1935 بود. اولین اجرا توسط پیوتر چایکوفسکی اثری با نام "دریاچه قو" را اجرا نمود. پس از آن Aram Khachaturian اولین باله ارمنستان را با نام " شادی" نوشت و برای اولین بار در سال 1939 اجرا شد. این آهنگساز با خلق اثری دیگر با نام "گایانه" که به نوبه خود موفقیتی بی نظیر کسب کرد و بعدها در سراسر جهان اجرا گردید. این مرکز هنرهای کلاسیک کمک شایانی به خلاقیت ملی برای شکوفایی آهنگسازی و رقص در ارمنستان بوده است. سالن تئاتر و کنسرت ارمنستان میزبان هنرمندان به نامی همچون Charles Aznavour, Akvarium and Ian Anderson بوده است.

قوانین و مقرارات بازدید از ساختمان اپرا

هرچند امروزه حکومت محدویت های زیادی از نظر پوشش برای بازدید از ساختمان اپرا قائل نیست اما قوانین و مقرارتی وجود دارد که رعایت آنها ضروری است. ورود به ساختمان اپرا با لباس ورزشی ممنوع است. ورود حیوانات به ساختمان اپرا ممنوع است. همراه بردن مواد غذایی و نوشیدنی امکان پذیر نیست. مهمتر از همه برای ورود به ساختمان اپرا باید در حالت ثبات بود و نمی توان هر گونه مواد مخدر از جمله الکل به همراه داشت. تمامی قوانین و مقررات بازدید از ساختمان اپرا بر روی وب سایت رسمی این بنای فرهنگی آمده است.

دریاچه قو

جالب ترین ودوست داشتنی ترین مکان در نزدیکی خانه اپرا دریاچه قو است که هم نظر گردشگران را به خود جلب میکند هم محلی دوست داشتنی برای مردم ایروان است. این دریاچه در سال 1963 ساخته شد و به افتخار باله پیوتر چایکوفسکی، "دریاچه قو" نامگذاری شد. این دریاچه کوچک شبیه به دریاچه سوان ارمنستان ساخته شده است. از سال 2005 در طول زمستان به علت سرمایه شدید و یخ زدن آب دریاچه، دریاچه را به محلی برای بازی پاتیناز تبدیل می کند، همچنین محل مناسبی برای نشستن و تماشای رقص قو ها در این دریاچه است. همچنین در فصل تابستان تالار شهر ایروان جشنواره های مختلف و کنسرت های در فضای آزاد را سازماندهی می کند.

پر جمعیت ترین و بزرگترین رویداد دریاچه سوان کنسرت در فضای آزاد توسط خواننده رپ امریکایی در این فضا اتفاق افتاد. این کنسرت برای همه افراد حاضر در آن کاملا رایگان بود. بازدید از ایروان و خانه اپرا به شما این فرصت را خواهد داد تا از کافه های خوب و رستوران های استفاده نمایید. در کنار دریاچه قو کافه راحت و دنجی وجود دارد که میتوانید در آن از فضای باز و چشم انداز دریاچه لذت ببرید. در سمت چپ خانه اپرا نیز کافه کافه ای با عنوان Shokoladnitsa قرار دارد.

خانه اپرا ,جاذبه های گردشگری ارمنستان,وقت سفر