بلوار دریا باکو

بلوار دریا باکو

بلوار دریا باکو

بلوار باکو (به ترکی آذربایجانی: Bakı bulvarı) که به عنوان یک پارک ملی (Dənizkənarı Milli Park) نیز شناخته می‌شود، یکی از تفرجگاه‌های محبوب بین اهالی باکو و گردشگران است. با ما در وقت سفر همراه باشید.

تاریخ ایجاد این تفرجگاه در شهر باکو به حدود ۱۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. زمانی که در سال ۱۹۰۹، محمد حسن حاجینسکی، رئیس وقت اداره ساخت و ساز شهرداری، دستور ساخت تفرجگاهی ساحلی را برای اوقات فراغات و تفریح بیشتر مردم باکو داد. در ابتدا بلوار ساحلی باکو مکانی کوچک بود و آنگونه که باید به آن رسیدگی نشد. درخت‌ها و گیاهان کاشته شده در آن کم کم از بین رفتند و سطح آب دریا نیز بالا آمد. اما بعدها و در بین سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ با تلاش‌های مقامات رسمی، بلوار باکو گسترش یافت و زیرساخت‌های آن برای تبدیل شدن به مکانی زیبا فراهم شد.

پپاده روی کردن در شهر زیبای باکو مطمئنا" برای شما لذت بخش خواهد بود حال اگر در کنار بلوار ساحلی باکو که خیابان اصلی این شهر میباشد پیاده روی کنید لذتی دوچندان را تجربه میکنید. این بلوار در امتداد دریای خزر است و فضای دلنشینی که کافه ها و رستورانهای اطراف آن به وجود آورده اند میتواند لحظات خوشی را برای سفر شما به باکو رقم بزند. طول این بلوار دیدنی 3 کیلومتر و 750 متر میباشد که از میدان ملی پرچم شروع میشود و تا میدان آزادی ادامه دارد. وجود این بلوار در جنوب دریای خزر بر زیبایی های این شهر گردشگری افزوده است. امکان کرایه کردن دوچرخه در این منطقه تجربه شگفت انگیز دیگری را برای سفر شما به همراه دارد، میتوانید در امتداد دریای خزر در این بلوار زیبا از دوچرخه سواری خود لذت ببرید.

این بلوار برای اتصال میدان های نفتی، به عنوان بخشی از پروژه های توسعه شهری توسط کمیسیون باغبانی شهری تاسیس شد. در سال 1900، کمیته باغبانی شهرداری تصمیم به کاشت درختان و درختچه ها در امتداد ساحل گرفت. Kazimierz Skurewicz، یک مهندس لهستانی، یک زمین با عمق 20 متر را طراحی کرد،تا با استفاده از پوشش گیاهی بتواند آب و هوای بسیار گرم، خشک و آفتابی باکو را زنده کند. محیط زیبا و دلنشین این بلوار ساعت ها شما را در خود محصور میکند تا لحظات خوشی را در سفر خود به باکو بگذرانید. این بلوار ساحلی علاوه بر گردشگران ، مردم بومی باکو و نوازندگان بسیاری را هم به خود جذب میکند. نوازندگان با آهنگهای زیبای آذربایجانی فضای شاد و مفرهی را ایجاد میکنند که قطعا برای هر گردشگری جذاب و خاطره انگیز است. هنگام سفر به باکو حتما به این بلوار و پارک ساحلی بروید تا اوقات خوشی را سپری کنید.

بلوار ساحلی باکو پروژه‌ای بزرگ است و هم‌اکنون یک شرکت هلندی برای تمیز نگه داشتن آب دریا و تصفیه آن به ما کمک می‌کند. در چند سال اخیر سعی کرده‌ایم که خلیج باکو را از آشغال‌ها، نفت و سایر آلودگی‌های محیطی تمیز کنیم. ولی این اقدامات کافی نیستند و ما در حال برنامه‌ریزی برای اقداماتی هستیم که بتوانیم آب خلیج باکو را کاملا از این آلودگی‌های تمیز کنیم. اما اقدامات مسئولین تنها رفع آلودگی آب دریا نبوده و اقدامات دیگری نیز برای گسترش این بلوار در حال انجام است که از جمله آن‌ها می‌توان به کاشت درخت‌ها و گیاهان زیبا و نادری در امتداد این پارک اشاره کرد.