شهر تاریخی آیوتایا بانکوک

شهر تاریخی آیوتایا بانکوک

شهر تاریخی آیوتا

آیوتایا با نام کامل Phra Nakhon Si Ayutthaya پایتخت سنتی و شهری مدرن در دشت‌های مرکزی تایلند، 85 کیلومتری شمال بانکوک و مرکز ایالتی به همین نام است.  در وقت سفر به معرفی این آثار تاریخی میپردازیم .

آیوتایا جزیره‌ای در نقطه تلاقی سه رودخانه Chao Phraya، the Lopburi و Pa Sak است. ایستگاه قطار در انتهای شرقی جزیره قرار دارد و بازدیدکنندگان غالباً باید با قایق از رودخانه بگذرند. یافتن مسیر در اطراف جزیره چندان سخت نیست: U Thong جاده‌ای است که جزیره را به طور کامل احاطه کرده است. اکثر بقایای معابد در شمال‌غرب جزیره قرار دارند، در حالیکه امکانات رفاهی و تفریحات شبانه را می‌توان در شمال شرقی یافت. مردمان غیر سیامی اجازه زندگی درون دیوارهای شهر را ندارند، در نتیجه مراکز مربوط به اقامت خارجی‌ها بیرون از دیوارهای شهر قرار دارند. آیوتایا محل چندین خرابه باستانی مهم است. خرابه‌هایی که نشان می‌دهند آیوتایا یکی از موفق‌ترین شهرهای تایلند (و احتمالاً جهان) در قرن هفدهم و پس از آن بوده است.

این شهر تاریخی در سال 1350 بنا شده که در 76 کیلومتری شمال بانکوک قرار دارد و در قرن 17 یکی از ثروتمندترین شهر های آسیا به شمار می رفته و حدود 417 سال پایتخت تایلند بوده اما در سال 1767 ارتش برمه به این شهر حمله کرد و آن را فتح و تخریب نمود. 

در آن زمان حتی قلمرو آن از لائوس ، کامبوج و برمه کنونی بیشتر گسترش یافته بود. ارتباط با لوئی چهاردهم ، پادشاه فرانسه ، یکی از نشانه های قدرت حکومت آیوتایا به شمار می رفت. در زمان خود به عنوان مرکز تمدن آسیای جنوب شرقی و یکی از بزرگ ترین شهر ها در جهان شناخته شده بود. در سال ۱۷۶۷ میلادی سی و سه تن از پادشاهان تایلند از خاندان های مختلف در آن جا حکومت می کردند. پس از سوخوتای دومین پایتخت سیام بود تا اینکه در اواسط قرن هجدهم مورد حمله ارتش برمه قرار گرفت و توسط آنان تخریب شد و در آتش سوخت تا به فتح آنان درآمد. معماری به کار رفته در شهر تاریخی آیوتایا بانکوک که هنر دوستان زیادی را به آن جا برای دیدن شگفتی هایش می کشاند ، ترکیبی از هنر معماری کامبوج و هنر دوره سوخوتای می باشد.این شهر در هشتاد و نه کیلو متری شمال بانکوک قرار گرفته است و هر ساله گردشگران زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می کند. از آن جایی که تایلند و خصوصا بانکوک مظهر معابدی زیبا و تاریخی هستند ، در زمانی که این شهر به وجود آمد نیز بیش از چهار صد معبد در آن ساخته شد. البته آنچه امروزه از آن ها باقی است تنها مجموعه ای از معابد و بودا هایی تقریبا ویران و تخریب شده است. این جاذبه گردشگری تایلند این روزها میزبان گردشگران زیادی از سراسر دنیاست.

پارک تاریخی Phra Nakhon در آیوتایا یک محوطه وسیع تاریخی در قلب شهر آیوتایا، از سیزدهم دسامبر 1991 در سایت میراث جهانی یونسکو ثبت شد. سه کاخ گراند پالاس، کاخ Chantharakasem (کاخ جلویی) و کاخ Wang Lang (کاخ پهلویی) در آیوتایا قرار دارند علاوه بر این سه کاخ ساختمان‌ها و قصرهای متعدد دیگری از قبیل قصر واقع در Bang Pa-In و ساختمان Nakhon Luang نیز در آیوتایا واقع شده اند.ارزان‌ترین و خوش‌منظره‌ترین راه رسیدن به آیوتایا قطار از ایستگاه هوالامپونگ به مقصد ایستگاه آیوتایا است. این سفر 120 دقیقه طول می‌کشد. اتوبوس‌ها هر بیست دقیقه از ترمینال اتوبوس شمالی بانکوک (Moh Chit) مستقیم به آیوتایا می‌روند (بر خلاف نظر مردمان محلی، آخرین اتوبوس ساعت 18:00 حرکت می‌کند). هزینه بلیت اتوبوس‌های درجه یک با تهویه مطبوع 56 بات است. 

شهر تاریخی آیوتایا ,جاذبه های گردشگری بانکوک,وقت سفر