موزه جیم تامسون بانکوک

موزه جیم تامسون بانکوک

موزه (خانه) جیم تامسون  

موزه خانه جیم تامپسون برای شخص میانسالی به نام جیم تامپسون بوده است که متشکل از 6 ساختمان چوبی است که به سبک تایلندی-آمریکایی ساخته و تزیین شده است، البته این شخص از اقصی نقاط تایلند، لوازم و وسایل هنری مختلفی را خریداری و در ساختمان های خود در بانکوک نگهداری می‌کرده است. در وقت سفر با ما در معرفی این خانه جالب همراه باشید.

جیم تامپسون Jim Thompson بعد از اتمام دوران سربازی در سال 1946 که در تایلند بود، تصمیم گرفت در همینجا زندگی و تجارت کند. او 30 سال نقش بسیار مهمی در احیای صنعت ابریشم در تایلند داشته است. البته این شخص در صنعت مد نیز فعال بوده است به گونه ای که در ارائه لباس های ابریشمی زیبا به سالن های مد در کشورهای پاریس، نیویورک ، میلان و لندن تلاش وصف ناپذیری داشته است. جیم تامپسون فردی مشهور در کشور تایلند و سایر کشور ها بوده است، متاسفانه در یکی از روزهای سال 1967 به نقل قولی در جنگل های مالزی Malaysian jungle ناپدید می شود و هیچگاه به خانه اش باز نمی‌گردد و هیچ رد و نشانه ای از او پیدا نمی شود.

معماری خانه جیم تامسون

نوع نورپردازی استفاده شده در موزه خانه جیم تامپسون Jim Thompson House نیز بسیار خاص است، به طوری که چشم را به سمت دیوارکوب ها و مجسمه های دست ساز که حکاکی های خاصی برروی آنها است، جذب می‌کند. آویزهای دیواری که همگی توسط جیم تامپسون Jim Thompson از معابد مختلف در تایلندخریداری شده است، به دیوارهای موزه خانه جیم تامپسون آویزان شده اند که نقش و نگارهایی که در این آویزهای دیواری است، همگی به زندگی قبلی و حال حاضر بوداها و نحوه رسیدن این بوداها به سلوک را نمایش می‌دهد . کمی جلوتر در همین طبقه از موزه خانه جیم تامپسون که آویزهای دیواری قرار گرفته است، یک مجسمه سنگی بودا قرار گرفته است که بسیار با ابهت و بزرگ است. همینطور که مسیر را ادامه می‌دهید به آشپزخانه‌ای کاملا به سبک تایلندی در موزه خانه جیم تامپسون خواهید رسید که تمام ظروف موجود در آنجا، کاسه های سفالی چینی است که زیبایی منحصر به فردی به این آشپزخانه داده است.ازآشپزخانه که به سمت اتاق پذیرایی موزه خانه جیم تامپسون برویم، یک میز ناهارخوری بزرگ ساخته شده از چوب ساج را خواهید دید که برروی آن مجموعه ای از ظروف بسیار باشکوه و باعظمت قرار گرفته است. طبق اسناد موجود، در زمان‌های سرو شام، جیم تامپسون در سر میز و پشت به پنجره مشغول خوردن غذایش می‌شده است. حجم اتاق نشیمن به اندازه 100 خانه قدیمی چوبی است که جیم تامپسون این زمین را از مردم روستای Ban Krua خریداری کرده است، مردم روستا Ban Krua همان افرادی بودند که برای اولین بار به او در احیاء صنعت ابریشم کمک کرده اند.

حال که از حجم و طول این بنا سخن به میان آمد، بهتر است بدانید ارتفاع سقف موزه خانه جیم تامپسون Jim Thompson House 4 متر است و پنجره ای بزرگ روبه کانال سائن صائب Saen Saeb Canal در این اتاق وجود دارد. دستشویی و حمام این بنا نیز در داخل خانه قرار گرفته است و نکته جالب اینست که مردم آن زمان تایلند دستشویی وحمام خود را بیرون از خانه می ساختند. همانطور که در ابتدا هم گفته شد موزه خانه جیم تامپسون Jim Thompson House ترکیبی از سبک تایلندی و آمریکایی است که همین مورد باعث زیبایی بیشتر آن شده است .پس از ناپدید شدن مرموز جیم تامپسون، دادگاه نسبت به تشکیل بنیاد جیم تامپسون اقدام کرد که مدیریت خانه و سایر دارایی های آن به عهده این بنیاد گذاشته شد. با گذر زمان، یک مرکز هنری، فروشگاه فروش سوغات و هدایای خاص به گردشگران، رستوران و کافه با برند جیم تامپسون  ایجاد گردید. تراسی که رو به کانال سائن صائب Saen Saeb Canal است، محلی مناسب برای گردهمایی های 40 تا 80 نفره برای مراسم مختلف همانند ملاقات های کاری خاص، میهمانی‌های ویژه، ناهار و یا شام‌های کاری و ... می باشد.

موزه جیم تامسون,جاذبه های گردشگری بانکوک,وقت سفر