غار سیر تلائینی کوش آداسی

غار سیر تلائینی کوش آداسی

 غار سیر تلائینی (کاراجا)

غار سیر تلائینی (Sir Telaiiini Cave) بزرگترین غار کوش آداسی می باشد.این غار در شهرستان کاراجاسو واقع در شهر کوش آداسی کشف شده ما بین دو روستای یوکاری چام آداسی و نارلی گدیک کوش آداسی قرار گرفته است.
گردشگران تور کوش آداسی از طریق هر دو روستا می توانند به این غار دسترسی پیدا کنند.با وقت سفر همراه باشید تا بیشتر با این غار زیبا آشنا شوید.
غار ها پدیده های خارق العاده ی طبیعی هستند که انسان با کشف آن ها در مناطق دور و یا صعب العبور می تواند به مواد معدنی و مناطقی بکر برای گردشگری دست پیدا کنند.
ساختار غار ها را می توان به این صورت شرح داد که حفره ‌هایی می باشند که به طور معمول بر اثر حل شدن سنگ‌ ها با آب و ذوب شدن یخ ‌ها ایجاد شده اند. بزرگترین و شگفت انگیزترین غار ها در سنگ‌ های آهکی بوجود آمده ‌اند.
غار سیر تلائینی یکی از شگفت انگیز ترین و خارق العاده ترین غار ها و مکان‌ های گردشگری دنیا محسوب می شود.به همین دلیل هرساله پذیرای زیادی ازگردشگران تور کوش‌آداسی نیز می باشند.
این غار یا به بیان دیگر بزرگ ترین غار کوش آداسی، ۳۴۸ کیلومتر طول داشته، عمیق ترین نقطه آن نیز حدود ۳۲ متر می باشدو وسعت این غار چیزی بالغ بر ۱۴۷ متر می باشد.غار سیر تلائینی دارای ۶ ناحیه می باشد که توسط دیواره های داخلی از یکدیگر جدا شده اند.

هوای داخل غار در تمام اوقات خنک تر از بیرون غار می باشد و همچنین میزان رطوبت نیز نسبت به بیرون غار بسیار زیاد بوده است.(به طور مثال اگر رطوبت بیرون حدود ۴۰ درصد باشد، رطوبت داخل غار حدود ۸۴ درصد است).گردشگران تور کوش آداسی جالب است بدانند با وجود رطوبت فراوانی که در این غار وجود داشته ، این غار کاملاً خشک می باشد و هیچ گونه آبی در آن دیده نمی شود.سالن اصلی غار محل تجمع استالا کتیت ها و استالا گمیت ها و ستون های متعددی می باشد که توسط آهک به مرور زمان ینا شده است.

بزرگ ترین غار کوش آداسی صفت برازنده ای برای غار سیر تلائینی می باشد که هر فردی با دیدن عکس های گرفته شده از غار مشتاق بازدید آن خواهد شد.

غارسیرتلائینی,جاذبه گردشگری کوش آداسی,وقت سفر