معبد دیدما کوش آداسی

معبد دیدما کوش آداسی

معبد دیدیما(Didyma)
بنای رویایی دیدیما در حقیقت دومین مکان مذهبی بزرگ و تاریخی جهان است که به نوعی مرکز مذهبی دوران هلنیستی نیز می باشد. این بتاب تاریخی زیبا در 77 کیلومتری جنوب کوش‌آداسی واقع شده است.با وقت سفر همراه باشید :
برخی از ستون های بلند معبد آپولو هنوز هم پا برجا هستند. دراصل حدود 122 ستون در این مکان وجود داشت واین معبد یکی از بهترین نمونه ها از ساختمان های یونانی نگهداری شده در ترکیه به شمار می آید. بنای دیدیما در زمان باستان مکان بسیار مهمی محسوب می شده و از نظر اعتبار هم نسبت به بنای شهر دلفی در جایگاه دوم قرار دارد. البته باید بدانید که در زمان حکومت کنستانتین بزرگ و تغییر مذهب او به مسیحیت میزان اثرگذاری دیدیما کاهش یافت.

تاریخچه ومعاری دیدیما

در اسطوره‌ها و افسانه ها آمده است که لتو ، معشوقه حامله زئوس خدای خدایان یونان، چنان از خشم هِرا، همسر زئوس بخاطر زنا با زئوس هوس باز و بچه دار شدنش می‌ترسید که به جزیره دلوس پناه برد و فرزندان دوقلویش، آپولو و آرتمیس زیبا را در آنجا به دنیا آورد.پس از زایمان بود که نوری از آسمان نمایان شد و خورشید این چنین در افسانه های یونانی ایجاد شد. به همین خاطر است که آپولو را خدای نور می‌دانند. اما مهم‌ترین مهارت آپولو که معبدش در همین شهر دیدیما وجود دارد، غیب‌گویی‌ وی بود. روزی آپولو با برانچوس چوپان دوست شد و راز و رمز پیشگویی را به وی آموخت. برانچوس به افتخار آپولو، معبدی در شهر خود یعنی میله‌توس بنا کرد.

این داستانی است که در باره معبد آپولو تا به امروز در محدوده‌ی منطقه "دیدیم" در اژه‌ ترکیه گفته شده است . "دیدیما"، مقصدی پرطرفدار برای مردم ترکیه و توریست های خارجی در تورهای ارزان کوش آداسی مخصوصا در تعطیلات است. معبد آپولو، بزرگ‌ترین بنای برجای مانده در این محل از آسیای صغیر ساخته شده توسط یونانیان باستان است.در دو طرف  این معبر مسحور کننده دیدیما، دو ستون ۱۴متری قرار دارد که به سمت حیاطی مرمری راه دارد. در داخل معبد، ستون‌های تزئین شده دیگری دیده می‌شوند. همه خراب و نابود شده در پی جنگ ها و لشکرکشی های بسیار. ازایرانیان گرفته تا الکساندر و دیگران. ساختار اولیه، ۱۲۴ ستون بسیار بلند در خود داشت اما امروزه از اکثر آن ستون‌ها جز سنگ های خورد شده و نابود شده خبری نیست.  اعضای تیم بازسازی‌ای که مشغول به کار در معبد بودند گفتند قفس‌هایی را برای تقویت سازه در حدود ۵۰ سال پیش مستقر کرده اند.

دیدیما یک مرکز مذهبی هلنیستی است که به روایتی دومین معبد باستانی جهان را در خود جای داده است. این شهر باستانی مکان زندگی دانشمند افسانه ای دیدیما بوده است و وجه تسمیه آن هم همین دانشمند است و ستون های معبد آپول هنوز هم استوار است و ازبهترین مکان های باستان حفظ شده ازمعابد یونانی در ترکیه است. دانشمند دیدیما دارای موقعیتی مهم در جهان کلاسیک علوم یونان بود و دومین دانشمند معتبر دلفی بحساب می آمد. دیدیما تحت سلطه کنستانتین کبیر بود و تبدیل شدن او به مسحیت شهرتش را کاهش داد.

دیدیما کوش آداسی , وقت سفر

 پوزیدون، خدای دریاها و معشوق آتنا، به مدوزا نگهبان این منطقه دل‌باخت و او را وادار به معاشقه و زنا کرد. این مساله باعث خشم آتنا شد و موهای مدوزا را به مار تبدیل کرد و نفرین آتنا باعث شد هر گاه چیزی جلب نظر مدوزا را می‌کرد، سنگ می‌شد! بعدها آتنا فرزند زئوس را تشویق به قتل مدوزا در زمانی کرد که مدوزا سر فرزندان دوقلوی  پوزیدون حامله بود. وقتی سر مدوزا از تنش جدا شد، دو قلوها، یعنی کریسائور و پگاسوس که اسبی بالدار بودن، از بدن مدوزا بیرون جهیدند.به خاطر همان نگاهی که همه چیز را به سنگ تبدیل می‌کرد، تصویر مدوزا در اکثر سازه‌های مهم باستانی و اشیای عتقیه حک شده تا خطر را گوشزد کند. ساخت مجسمه مدوزا نیز در معبد آپولو برنامه‌ریزی شده بود، اما مانند خود معبد، هیچگاه کاملاً ساخته نشد. به هر حال تاریخ یونانیان پر است از این افسانه های خیالی و خدایان ماورالطبیعه.معبد دیدیما، یک مرکز مذهبی و دینی از دوران هلن باستان و دومین معبد بزرگ دنیاست. معبد آپولو هنوز ستون های بلندش را دارد(که زمانی تعداد آنها 122 عدد ستون بود) و یکی از بهترین نمونه های معابد یونانی در ترکیه است که به خوبی حفظ شده است. معبد دیدیما در دنیای کلاسیک باستان از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و در میان معابد دلفی، دومین معبد مهم  بود که تحت حکمرانی کنستانتین بزرگ اداره می شد.

معبد آپولو که تمامی این منطقه‌ی باستانی مانند موزه‌ای روباز و بدون سقف است که با باقی‌مانده‌های شهر باستانی، در سراسر تفرجگاه مدرن توریستی و گردشگری پراکنده شده است. معبد آپولو یکی از برجسته‌ترین این آثار باستانی است که با قرار گرفتن در لبه‌ی صخره‌های ساحلی چشم‌انداز بسیار زیبایی دارد. بازدید از معبد  آتنا، بنای تاریخی ورودی شهر قدیمی، آگورا (محل گردهمایی) و تئاتر بسیار بزرگی که ظرفیت آن ۲۰ هزار نفر بود را در تور ارزان کوش آداسی نیز از دست ندهید.

معبد مذهبی دیدیما در سراسر جهان یونانی برای وحی بود به طوری که در شهرت از دلفی هم جلوتر زده بود (دلفی در یونان باستان اهمیت بسیاری داشته و پرستش‌گاه ویژه خدای آپولو بوده‌ است).

پس از جنگ لاده بسیاری از کشیش ها از معبد فرار کردند یا توسط اسکندر مقدونی کشته و معبد دیدیما ، معبد بی اهمیت و متروکه تا زمان روم باقی ماند. (جنگ لاده در سال ۴۹۴ پیش از میلاد با حمله سپاه ایران به فرماندهی اعلیحضرت داریوش هخامنشی کبیر به بخشی از قلمروی یونانیان باستان صورت گرفت که یکی از نتایج آن بازپس‌گیری شهر یونیه بدست سپاهیان ایرانیان بود.)

چگونه به دیدیما برویم؟

دیدیما در ۷۵ کیلومتری جنوب کوش آداسی واقع شده است وهیچ حمل و نقل عمومی ازشهر کوش‌آداسی مستقیم به معبد دیدیما وجود ندارد اما برای رسیدن به دیدیما ، می توانید با مینی بوس به شهر سوکه بروید و بعد از آنجا با اتوبوس به دیدیما بروید.شما با هماهنگی با لیدر خود  در کوش آداسی  به راحتی به پرینه ، میلتوس و دیدیما میتوانید بروید .

معبد دیدما,جاذبه گردشگری کوش آداسی,وقت سفر